Impuls impulsowi nie równy. Sama tuba możliwe że jest w stanie wyemitować krótki impuls energii podczerwonej wiązki ale ograniczenia leżą raczej po stronie zasilania. Akcja laserowa wyzwala się w gazie zjonizowanym napięciem kilkunastu kV, podczas przepływu kilkunastu mA prądu. Zatem powstaje problem jak kluczować ten prąd. Zasilacze w ploterach laserowych są wyposażone zwykle w elektronikę umożliwiającą grawerowanie obrazów graficznych. Przykładowo można dzięki plamce biegającej wzdłuż równoległych linii odwzorować na materiale obrabianym dowolne czarno-białe zdjęcie . Zatem istnieje wpływ na energię wiązki laserowej. O tym jak krótki w ten sposób można osiągnąć impuls powinna być informacja w danych technicznych zasilacza.
"Cel dydaktyczny" to nadal dość enigmatyczna informacja
Jak wcześniej napisałem, sama tuba + odpowiedni zasilacz już może spełniać tę funkcję. Laser wyemituje prawie równoległą wiązkę o średnicy kilku mm. Można ją skierować w bliżej nieokreśloną przestrzeń ustawiając w zadanym kierunku wylot tuby. Kręcenie wrażliwą na uszkodzenia szklaną rurą nie jest ani wygodne ani bezpieczne. Dlatego stosuje się układy lusterek odbijających to promieniowanie. Pewnie już wiesz że nie nadają się do tego lusterka z damskiej kosmetyczki. Równoległa wiązka niesie energię ale żeby ją widowiskowo wykorzystać, trzeba tę energię zogniskować. Znowu nie używa się w tym celu tanich szklanych soczewek ale odpowiednie do operowania na tej długości fali. Odpowiednie komponenty układu optycznego również wypatrzysz na Ebayu wpisując w wyszukiwarkę "laser CO2"
Wspomniałeś o potrzebie chłodzenia. Słusznie. Laser CO2 ma bardzo niską sprawność więc kilkadziesiąt % włożonej mocy elektrycznej zamienia na ciepło strat. Niedawno pojawił się na tym forum wątek dotyczący właśnie chłodzenia tuby. Przejrzyj archiwalne wątki dotyczące laserów a dowiesz się wszystkiego co trzeba.
Zaprzyjaźnij się z wyszukiwarką
https://www.cnc.info.pl/search.htm To bardzo pomocne narzędzie.