Znaleziono 17 wyników

autor: diodas1
23 mar 2015, 23:20
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Dzięki za dobre słowo :mrgreen: Klona nie kojarzę, natomiast zapach i echo w ogromnych salach tej Politechniki jeszcze pamiętam. Dawniej był kierunek automatyka, dzisiaj robotyka. Postęp robi swoje. Najciekawsze że teraz chłopcy w kole naukowym tworzą automaty do najdziwniejszych, często wydumanych celów z klocków Lego. Przynajmniej na początkowym etapie edukacji, potem płynnie przechodzą na poważniejsze techniki i materiały. Mają tych klocków kilka wiader a wciąż donoszą swoje które uchowały się w szufladach z dzieciństwa. Do tego programowalne moduły, czujniki i podzespoły wykonawcze. Miło popatrzeć na ogień w ich oczach kiedy prezentują swoje dzieła na wystawach i konkursach.
Na naukę a przynajmniej poszerzanie swojej wiedzy nigdy nie jest za późno. Wystarczy mieć chęci. Doświadczenia z tym "chińczykiem" dowodzą że bezpieczniej jest budować sterowanie maszyny z oddzielnych sterowników i na dokładkę mieć jeden rezerwowy w sejfie, Szczególnie gdy urządzenie musi pracować na okrągło. W razie awarii szybka wymiana a chorym można zająć się w innym czasie.
Niestety naprawa tak mocno upchanej drobnicą płytki to jest wyzwanie. Potrzebne są właściwe narzędzia, wnikliwość, trochę wiedzy, opanowane dłonie i dobry wzrok.Brak aktualnego schematu też nie ułatwia pracy. Wielokrotne podgrzewanie lutownicą laminatu niszczy go i bywa że zwykła wymiana żarówki w żyrandolu kończy się potrzebą tynkowania sufitu. Mimo to zdarzający się czasem sukces wynagradza wysiłek. Tę wymęczoną już płytę możesz potem próbować reanimować bez podłączania do komputera czyli gdziekolwiek gdzie masz dostęp do gniazdka z prądem. Sygnały do złącza LPT można podawać z drobnego układu z generatorem na kostce 555 i kilkoma przełącznikami.
Jeżeli będziesz chciał pogłębiać wiedzę o elektronice to po kolei możesz poszerzać arsenał środków o różne pomoce. Oprócz podstawowego multimetru istnieją inne przyrządy pomiarowe które uprzyjemniają życie. Prądu okiem na ogół nie zobaczysz, chyba że sprawisz sobie oscyloskop. Zwykle biorąc do ręki element elektroniczny, daje się rozpoznać co to takiego. Kiedy jednak zupełnie nie wiadomo a napisy zatarte to ciekawy i pomocny jest tester elementów na mikrokontrolerze itd Na początek jednak dobrze byłoby zajrzeć do jakiejś książki dla początkujących (lub do internetu) żeby oswoić się z podstawowymi terminami i zasadami. Wiem że to dziedzina głęboka, wciąż rozwijająca się błyskawicznie a ciągle brakuje czasu ale kto wie? Zabawa z elektroniką nie musi zajmować całego pokoju. Czasem wystarcza szuflada w biurku.
autor: diodas1
22 mar 2015, 23:06
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Jeżeli chodzi o ten stabilizator to plus kondensatora nie ma być do nogi 2 tylko z drugiej strony tej cewki którą widać na schemacie typowej aplikacji Ta cewka może wyglądać podobnie do kondensatora. Nadal jest taki problem że cały czas jest to szukanie na macajewa, bez schematu więc możliwe że całe rozumowanie już dawno ugrzęzło w krzakach. Nie wiadomo na pewno skąd idzie zasilanie do schmittów i wejść transoptorów. W końcu jakoś załatwiono tam separację galwaniczną...

[ Dodano: 2015-03-23, 01:11 ]
Nie dawało mi to spokoju, przepolerowałem w warsztacie okulary, przemyłem oczy i zacząłem lookać na podobny sterownik żeby dotrzeć do prawdy. Oto co odkryłem. Płytkę sterownika zasila się tylko jednym dużym napięciem (dla silników). Z tego napięcia najpierw na jednym stabilizatorze uzyskuje się 12 VDC a na drugim, tym ostatnio badanym, 5VDC. Do tego miejsca jednak nie ma separacji galwanicznej więc te napięcia służą do zasilanie różności za optoizolacją, w kierunku kostek 6560. Przed optoizolatorami (transoptorami), do zasilenia tego co funkcjonuje od strony złącza LPT, między innymi przerzutniki Schmitta potrzebują oddzielnego zasilania, odseparowanego galwanicznie od wymienionej wcześniej kaskady. Robi się to z użyciem przetwornicy B0505LS-1W która ma wewnętrzną izolację między wejściem a wyjściem. To ten element z czterema nóżkami.
Z informacji w datasheetach nie wynika że ta przetwornica cokolwiek stabilizuje. Wręcz zalecają żeby jej napięcie wejściowe (to z badanego uprzednio stabilizatora impulsowego) było stabilne bo zmiany napięcia przenoszą się też na wyjście (jak w transformatorze) Dlatego mimo niejasności, pierwotne szukanie przyczyn zmiany napięcia na kostce LN2575 było jakimś cudem dość logicznym posunięciem.
autor: diodas1
22 mar 2015, 22:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Właśnie o tym dopisałem coś w poprzednim poście. Napięcie zdecydowanie za małe. Ma być około 5V
autor: diodas1
22 mar 2015, 21:45
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Ustaw miernik na kontrolę zwarć (piszczek) i szukaj połączenia między nóżką 14 (Vcc) a plusowymi nóżkami kondensatorów. Jeden z nich (ten podejrzany) powinien zapiszczeć. Zanim jednak go wychlastasz, najpierw dołącz zewnętrzny do tego co jest i zobacz czy coś się poprawiło.

[ Dodano: 2015-03-22, 22:08 ]
Dlaczego "powolutku" rośnie? Na pewno dołączyłeś sprawny 330uF (mikrofaradów)? i czy na pewno właściwie go spolaryzowałeś (plus do plusa, minus do minusa)? Nie powinieneś widzieć wolnego wzrostu napięcia a docelowo powinno stanąć na 5V Dołączany kondensator też można przed lutowaniem sprawdzić piszczkiem. Przy tej pojemności powinien króciutko pisnąć i cisza. Po połączeniu z miernikiem odwrotnie też krótko piśnie i cisza. Jeżeli jest inaczej to ten kondensator też zdrowiem nie grzeszy.
autor: diodas1
22 mar 2015, 20:51
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Jest taka możliwość że napięcie 5.16V jest problemem. Nie dlatego że jest tam akurat 5.16V ale dlatego że mimo mierzenia nie wiadomo ile tam jest. Paradoks? Niekoniecznie. Otóż do tworzenia napięcia 5V wykorzystano pewnie scalony stabilizator LN2575. Sprawdź czy masz u siebie na płytce ten element. To taka płasko leżąca kostka o wielkości ok. 1 cm kw. z pięcioma wyprowadzeniami. Jest to impulsowy regulator napięcia z zewnętrznym obwodem sprzężenia zwrotnego. Porównuje napięcie na wyjściu z wewnętrznym napięciem odniesienia i zależnie od potrzeb włącza lub wyłącza z dużą częstotliwością przepływ prądu z wejścia na wyjście "dopompowując" kondensator filtrujący. Jeżeli ten kondensator stracił pojemność to kicha.Ty odczytujesz na mierniku jakąś wartość napięcia a być może na oscyloskopie zobaczyłbyć sieczkę wysokich "szpilek" których akurat miernik nie odczytuje. Po dołączeniu sterownika do portu LPT tworzą się dodatkowe obwody elektryczne, między innymi przez rezystory na wejściach przerzutników schmitta więc bilans na wyjściu regulatora napięcia zmienia się. Krótko mówiąc ja zrobiłbym taką próbę: dolutowałbym na "pająka" kondensator elektrolityczny rzędu 330 uF (pamiętaj o właściwej polaryzacji) , zgodnie ze schematem typowej aplikacji a następnie włączył sterownik i jeszcze raz zmierzył napięca.Kondensator dołącz między masę a linię 5V zasilającą wszystkie kostki. Szczególnie sprawdź napięcie między nóżkami 7 i 14 przerzutników Schmitta bo to przez nie kostka jest zasilana. Jeżeli będzie dobrze to wlutuj ten dodatkowy kondensator w miejscę najpewniej chorego kondensatora na sterowniku. Zobacz przy okazji czy nie pokazuje już symptomów choroby (spuchnięty wierzch)
Jeżeli po takim dołączeniu z zewnątrz kondensatora nic się nie zmieni to nie wykluczam :oops: że powód kłopotów siedzi gdzie indziej.
autor: diodas1
21 mar 2015, 22:41
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Tam musi być jakaś "mina" skoro te układy tak lecą. Sprawdź może jakim napięciem są zasilane kostki. Układy TTL potrzebują stabilnego i dobrze filtrowanego napięcia 5VDC.

W poście 2015-01-27, 22:29 na stronie 7 tego tematu napisałeś "...po wyjściu ze schidta 74HC14 5,4V i 0,17V..." Skąd się wzięło to napięcie 5.4V? Widocznie stabilizator który wytwarza (powinien wytwarzać) na płytce napięcie 5V jest do d..y i to on powoduje kolejne zgony. Niby w datasheecie jest informacja że 74HC14 wytrzymuje do 6V ale lepiej nie przegrzewać maleństwa a jeżeli stabilizator ma słabe kondensatory na wyjsciu i coś kłopotliwego zasila to mogą pojawiać się piki napięcia
autor: diodas1
31 sty 2015, 15:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Gratuluję. Mam nadzieję że nie żywisz urazy za delikatne kpiny na początku. Nauka którą przyswoiłeś przy tej usterce zaprocentuje być może w przyszłości i zanim chwycisz za lutownicę, obcęgi czy inny młotek :mrgreen: częściej będziesz korzystał z przyrzadu pomiarowego. Elektronika nie jest taka trudna.
autor: diodas1
28 sty 2015, 21:21
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

sawko78 pisze:Przecięta ścieżka na rezystorze jest ok 4,7 K ,a układzie schmita 20 ohm później jest znowu opornik. Przejscie między nogą schmita i opornikiem jest, ale tam już mierząc nie ma takiej wartości ?! następnie jest PC817 też nie ma takiej wartości.
Dziwne rzeczy opowiadasz. Powiedziałeś że masz schemat swojego sterownika. Możesz dać link do niego lub zamieścić go tutaj? Skupmy się na tym że po rozcięciu ścieżki między rezystorem a wejściem kostki (z sześcioma układami Schmitta) stwierdziłeś że rezystor jest dobry. Zatem uszkodzony jest "żuczek". Nie ma sensu porównywanie rezystancji na wejściu i wyjściu tej kostki bo między wejściem i wyjściem nie ma prostego połączenia (drutem) tylko w strukturze krzemu jest utworzony złożony układ elektroniczny zbliżony do Są tam więc tranzystory i wiele rezystorów. Mierząc rezystancję między wejściem do sprawnego układu a + też powinny być inne wartości kiedy zamienisz miejscami końcówki omomierza- taka jest uroda badania półprzewodników. To co dzieje się na wyjściu tej kostki to odrębna sprawa. Układ Schmitta zawarty w scalonym układzie 74HC14D po pierwsze formuje go czyli odtwarza poprawny przebieg prostokątny a dodatkowo neguje ten sygnał czyli jeżeli na wejściu był stan "1" to na wyjściu pojawi się stan "0" i odwrotnie. To będziesz mógł stwierdzić woltomierzem po wymianie kostki (albo dodaniu "protezy, o czym pisałem wcześniej albo zastąpieniu tego jednego układu w kostce , nieużywanym dotąd układem w tej lub innej kostce na płycie sterownika, o ile taki wolny układ gdzieś tam jest ukryty) lub już teraz w pracujących poprawnie osiach.
autor: diodas1
28 sty 2015, 14:32
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

Tam chyba sygnał dir ze złącza LPT przechodzi przez podparty do +5V rezystorem układ schmitta do transoptora. Za transoptorem wygląda że jeszcze raz sygnał jest formowany na kolejnym układzie Schmitta i dopiero trafia do TB6560. Zatem na razie nie skreślałbym jeszcze tego układu. Skoro mierzona rezystancja jest tak mała to znowu głównym podejrzanym staje się moim zdaniem ten pierwszy w szeregu układ formujący 74HC14D. Rzeczywiście, jak napisał Leoo "Czasem wygodniej i szybciej jest przeciąć ścieżkę, w celach diagnostycznych" Gdybyś rozciął ścieżkę między rezystorem z drabinki a układem formującym to pewnie okaże się że rezystor ma te oczekiwane 4.7k (czyli jest dobry) a oporność 20 Ohm wystąpi na nóżce 5A "żuczka"i po jego stronie należałoby szukać choroby. Przecięcie ścieżki na tym etapie diagnozy to dobry pomysł. Jeżeli to rezystor w drabince doznał takiego "skrócenia" i to on zwiera wejście do +5V to być może spowodował też walnięcie układu formującego ale i obciąża niebezpiecznie wyjście portu w komputerze. Wszystko jest możliwe. Za dużo gdybania na odległość. Mierzyć, mierzyć i wyciągać wnioski. Póki co dokładanie zewnętrznego 4.7k do stwierdzonych 20 Ohm nie bardzo ma sens.
autor: diodas1
27 sty 2015, 23:45
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chińczyk czerwony - TB65603v2
Odpowiedzi: 102
Odsłony: 24859

No to się cieszę. Starsze motocykle też zapalają od kopnięcia :mrgreen: a potem jadą jak trzeba. Elementy elektroniczne czasem padają bez przyczyny. W takiej skomplikowanej strukturze na ziarnku krzemu może coś przecież chrupnąć. W końcu ścieżki mają mniej niż mikronowe szerokości. Pewnie nie zauważyłeś rezystorów o które pytałem. To taki zespolony twór o dziewięciu nóżkach w jednym rzędzie:
Obrazek
Przynajmniej u mnie jest w takim wydaniu. Siedzi na płytce sterownika między złączem LPT a kostkami układów formujących sygnały. To układ cienkowarstwowy który też nie jest nieśmiertelny niestety. Można by go pomierzyć omomierzem przy wyłączonym zasilaniu. Powinno w nim być 8 jednakowych rezystorów spiętych jednym końcem który jest wyprowadzony na jedną z brzegowych nóżek. Mierz omomierzem w obu kierunkach bo pomiar będzie zakłócony faktem że to wszystko jest jakoś ze sobą polutowane. Najpewniej, jak u mnie ten wspólny koniec drabinki podłączony jest do +5V Te rezystory mają za zadanie wstępnie podnieść poziom napięcia na wejściach układu Schmitta do logicznej "jedynki". Co prawda zwykle tzw wiszące wejście interpretowane jest przez układ jako stan "1" ale zdarzają się przypadki szczególne a ponadto wiszące a nie podciągnięte do pewnej jedynki wejście jest podatniejsze na zakłócenia. Możliwe więc że to nie kostka jest walnięta tylko nastąpiła przerwa w tej listewce z rezystorami. Wykaże to omomierz. Gdyby tak było to nie musisz koniecznie wylutowywać i wymieniać całej listwy, tylko dolutować do "chorej" nóżki (5A) mały rezystor którego drugi koniec połącz z nóżką 14 układu Schmitta czyli +5V. Czyli rezystor między nóżkami 11 i 14 układu. Jaki to rezystor? Dowiesz się kiedy obmierzysz tę swoją drabinkę z rezystorami. U mnie to 4.7k. Na układzie scalonym będzie trudno bo to maleństwo. Rezystor możesz przylutować do odpowiadających nóżkom 11 i 14 padom do których wlutowana jest drabinka rezystorów. Gdyby taki zabieg nie pomógł to faktycznie układ Schmitta utracił dziewictwo i czeka Cię zabawa z wymianą. Chyba że masz doświadczenie z lutowaniem układów smd i odpowiednie narzędzia. Możesz zresztą dodatkowy układzik dołączyć po odcięciu uszkodzonego fragmentu z zewnątrz, wiszący na krótkich drucikach. Nie zapomnij o zasileniu tej ewentualnej protezy. Jeszcze inny sposób to sprawdzenie czy wszystkie układy Schmitta w kostkach są używane. Może jest jakiś wolny do wykorzystania i wystarczy coś pociąć i dołączyć parę drucików żeby nim zastąpić ten padnięty.

Wróć do „Chińczyk czerwony - TB65603v2”