Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
08 lut 2012, 16:29
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Zaczynanie od zera.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5310

Jakieś książki już powstały więc nie można powiedzieć że to pustynia http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... gory=79193 czy http://cnc.pl/index.html Jednak obawiam się że te opracowania zaczynają się już od pewnego ,wyższego niż zerowy poziomu wiedzy. Podstawowe podstawy podstaw można podzielić na pewne tematy. Zaczyna się od tego że potrzebny jest komputer :mrgreen: W komputerze potrzebne jest oprogramowanie związane z cnc. Te programy z grubsza można podzielić na CAD do projektowania, CAE do symulacji i CAM do wytwarzania. wiele programów łączy te funkcje ale dla samego użytkownika i amatora cnc chyba najciekawszy jest ten ostatni bo to on porozumiewa się z obrabiarką cnc. Transmisja sygnałów sterujących odbywa się jak dotąd najczęściej przez port drukarkowy LPT, chociaż powoli ta droga jest wypierana przez komunikację przez złącze USB. Żeby obrabiarka wykonywała nasze polecenia otrzymuje gęstwę sygnałów z komputera która jest rozdzielona na poszczególne napędy osi ruchu. Nie można silnika napędzającego daną oś wpiąć wprost do złącza komputera bo coś zadymi. Pośredniczy w tym zestaw płytek z elektroniką czyli sterowników, zasilaczy, płyt głównych itd. Sam program CAM wyświetla na monitorze komputera wiele informacji, między innymi tekst literowo-cyfrowy w tak zwanym kodzie G gdzie daje się zrozumieć co się aktualnie dzieje i co stanie się za chwilę. Poznanie tego kodu umożliwia operatorowi ingerencję i korekty tego co komputer wykonał automatycznie. Rodzaj użytego oprogramowania może się różnić zależnie od typu obrabiarki, systemu operacyjnego komputera, używanego do transmisji portu....zasobności portfela i wielu innych czynników. Rodzaj sterowników zależy od rodzaju silników napędzających osie + j.w. To wierzchołek góry lodowej, resztę musisz przeżuć i przyswoić sam. Zatem przyjemnej literatury.
Jeszcze jedna wskazówka na koniec. To forum, mimo ze dorobiło się wielu odrębnych działów dla maszyn profesjonalnych, jest Mekką amatorów którzy sami budują swoje zabawki. Najczęściej ze względów ekonomicznych początkujący zaczynają od tanich materiałów. Jeżeli przewertujesz a następnie zaczniesz szczegółowo czytać dział https://www.cnc.info.pl/frezarka-konstr ... a-vf58.htm to znajdziesz tam pełno dość dokładnych opisów od pierwszych potknięć do końcowego sukcesu. Do tego pełno zdjęć... Zabraknie Ci czasu na sen.
autor: diodas1
08 lut 2012, 13:57
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Zaczynanie od zera.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5310

Nie musisz właściwie kupować jakiejś szczególnej książki. Możesz studiować wątki archiwizowane na tym forum a powoli wszystko Ci się w głowie poukłada. Jest tutaj materiału na wiele książek. Przykładowo w dziale w którym sam umieściłeś pytanie https://www.cnc.info.pl/cnc-podstawy-vf ... a78eda7474 jest już 23 strony samych tytułów wątków. Zacznij od ostatniej strony kiedy i dzisiejsi specjaliści dopiero wgryzali się w temat.
Podobnie zapoznaj się z działem https://www.cnc.info.pl/elektronika-cnc ... 9610461684 oraz https://www.cnc.info.pl/ogolne-dyskusje ... 9610461684
Kiedy trafisz na jakąś barierę w zrozumieniu konkretnego terminu to możesz też przeszukiwać forum posługując się wyszukiwarką https://www.cnc.info.pl/search.htm . Działy poświęcone konkretnym maszynom firmowym możesz sobie na razie odpuścić, dopóki po poznaniu podstaw nie skrystalizują Ci się potrzeby. Dopiero wtedy gdy jakoś przyswoisz sobie podstawową wiedzę i nauczysz się używanej tutaj terminologii, zaczniesz być traktowany bardziej po partnersku i koledzy chętniej pomogą w rozwiązaniu konkretnej zagwozdki. Ktoś tutaj oferował abonowanie u niego jakiegoś periodyku w którym miało być wszystko krok po kroku ale nie wiem jak się ten pomysł rozwinął (lub zwinął)
Spotkałem taką sentencję "wszyscy ludzie wszystko wiedzą" a prawda jest taka że jeden człowiek wie tylko część tego wszystkiego. Choćby z tego powodu wiedza zawarta na tym i innych forach internetowych, polskich i zagranicznych poświęconych sprawom cnc jest więcej warta niż książka napisana przez jednego autora.

Wróć do „Zaczynanie od zera.”