Znaleziono 6 wyników

autor: diodas1
18 gru 2011, 13:35
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

Nic gotowego. Zostało mi z dawniejszych zapasów trochę żywicy epoksydowej. Kupiłem piasek kwarcowy i mieszam to wszystko a potem wlewam do form
autor: diodas1
17 gru 2011, 19:04
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

http://allegro.pl/czwarta-os-frezarka-p ... 65177.html tu jest malutki zespół czwartej osi, na przekładni ślimakowej. Obawiam się że samodzielna konstrukcja będzie sporo większa
autor: diodas1
17 gru 2011, 18:20
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

Na razie nie mam takich informacji bo jak powiedziałem jestem w trakcie budowy urządzenia. Wiem że docelowa dokładność jest efektem cząstkowych niedokładności dlatego na każdym etapie dbam w miarę skromnych możliwości warsztatowych o precyzję i likwidację luzów. Czasem stosuję techniki znane i uznane, czasem z kolei zupełnie urągające tym zasadom a wynikające z intuicji. Moje wymagania nie są wyśrubowane bo samo frezowanie jest tylko drobnym ułatwieniem całej technologii jaką stosuję w swojej pracowni. Żeby nie wpaść pod topór krytykom i wybrzydzaczom na razie nie zamierzam niczego publikować. Zastanowię się nad taką możliwością dopiero kiedy powstanie docelowy gotowy wyrób wykonany na tej frezarce. Od razu powiem że nie mam całościowego projektu. Maszynka powstaje na kolanie, jak to określił jeden ze znajomych "całkowicie na pałę" :)
Co do frezowania gipsu lub drewna to duże znaczenie ma dobór właściwych frezów, ich chłodzenia itd. Najgorsze jest to że tępienie ostrzy frezów następuje lawinowo- kiedy się już zacznie to jest coraz szybsze, pojawia się przebarwienie freza i dym. Mając to na uwadze, zamiast frezowania gipsu można wyfrezować foremkę do odlania kształtki gipsowej w czymś o kosystencji mydła. Trochę gorzej z drewnem :mrgreen: Jeżeli masz Proxxona to możesz przecież sam sprawdzić jak obrabia drewno (ręcznie) i jakiej siły musisz przy tym użyć. W maszynie siłę ręki zastępują silniki i to wszystko. Siłę nacisku na daną oś można zmieniać dzięki różnym przekładniom- kosztem prędkości posuwów oczywiście. Nie ma maszyny idealnej. Każda jest efektem różnych kompromisów.
autor: diodas1
17 gru 2011, 16:49
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

Zacznij od jakiegoś szkicu obrazującego kinematykę całego tworu. Czwarta oś która dość mocno komplikuje to odrębny moduł który musi się zmieścić na stole roboczym a który ma niezerowe gabaryty i masę. Może on w pewnym zakresie wychodzić poza obrys korpusu frezarki ale może też zechcesz żeby nic nie wystawało. Oś z to drugi zespół. Oś z jeździ po osi x której długość oszacujesz choćby posługując się przykładem z kolejką. Siły działające na poszczególne prowadnice zależą od ogólnego projektu, użytych materiałów itd. Oś Y może być obciążona stolikiem ruchomym z obrotnicą czwartej osi i klockiem obrabianego materiału albo bramą osi x i osią z. Od obciążeń, w tym oporu przytępionego frezu zależy ugięcie. Pytasz o podparcie. Większość idzie w tym kierunku. Pytanie- czy chcesz płynąć pod prąd?
Z drugiej strony ja w swojej konstrukcji użyłem wałków 0.5 mb 16mm w osi y,przy ruchomej bramie, bez podparcia z wyjątkiem zamocowania końców. Do tego silniki 0.5 Nm i wrzecionko Proxxon. Dla udziwnienia większość konstrukcji odlewam z polimerobetonu. Jest tylko jedna różnica- mnie ta trójosiowa maszyna ma służyć wyłącznie do obróbki wosków. O metalach w ogóle nie myślę. Także wysokość operacyjną osi z zredukowałem do niezbędnego minimum czyli nieco ponad 50 mm. To co się Tobie marzy to już nie jest zabawka tylko poważne i ciężkie narzędzie. tuxcnc, ma rację. Ja będąc w połowie realizacji wydałem już ponad 1000zł. Tobie potrzeba raczej 10 x więcej bo kiedy zadajesz pytania takie jakie zadajesz to cała przygoda skończy się zakupem gotowej maszyny albo niczym. Chyba że.... Forum zaopatrzone jest w sprawnie działającą wyszukiwarkę. A miałem tego nie robić- przepraszam :mrgreen:
autor: diodas1
17 gru 2011, 15:13
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

Żeby te wszystkie dylematy zaczęły się jakoś porządkować " w rozumie" trzeba niestety wertować forum i szukać analogii. Nie musisz oczywiście zagłębiać się od razu w akademickie dyskusje na temat wyższości tego czy tamtego. W każdej bajce najważniejszy jest morał. Jeden obraz niesie więcej informacji niż 1000 słów więc sięgnij do galerii zdjęć. Istnieją wątki w całości poświęcone budowie samodzielnych konstrukcji metalowych i drewnianych. Zobacz jak pierwotna koncepcja autora ewoluuje i do czego to prowadzi. Uruchom podstawową wyobraźnie którą masz jako modelarz. Jak długi musi być tor kolejki którą chcesz przesunąć o 20 cm? Tylko 20 cm, czy 20 cm + długość tej kolejki? Co zrobić żeby tor rozwieszony między dwoma podporami wytrzymał ciężar kolejki i zbytnio się nie uginał? Przy ofertach prowadnic są podstawowe wzory które obrazują dobór wałków prowadnic przy dopuszczalnych ugięciach. Posuw 10 mm/h to z pewnością żart bo przecież nie zakładasz że na obróbkę detalu o zamierzonych gabarytach poświęcisz kilka miesięcy pracy maszyny. Osiągi prędkości obróbki przy silnikach o znanej mocy znajdziesz w opisach poszczególnych doprowadzonych do końca projektów. Silniczki ze stacji dysków wystarczą do plotera rysującego albo zaopatrzonego w laser. Do frezowania potrzebne są mocniejsze niż 0.5Nm
autor: diodas1
17 gru 2011, 13:53
Forum: Modelarstwo
Temat: modelarska tutorial
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6852

Niestety oczekujesz cudu. Na tym forum prezentowane są nie tylko urządzenia profesjonalne. Powstaje także wiele amatorskich. Tutoriale, chociaż pewnie też nie do końca prowadzące za rączkę są do nabycia tam gdzie wypatrzyłeś części składowe http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm Jak widzisz zakresy pracy frezarek nie obejmują Twoich potrzeb, szczególnie osi z i czwartej. W takim wypadku potrzebny jest już indywidualny projekt a to kosztuje raczej więcej. Skoro chcesz obejść szerokim łukiem potrzebę czytania i samodzielnej nauki to musisz zlecić tę pracę komuś innemu. Idąc dalej wykonanie całości pewnie też wykroczy poza Twoje możliwości. Tak krok po kroku wychodzi że za to co chciałeś uzyskać za "dziękuję" trzeba będzie zapłacić czapkę pieniędzy.
Być może, o ile jesteś mocno zdesperowany dojdziesz do porozumienia z którymś z bywalców tego forum którzy będą skłonni podjąć się takiego zlecenia.
Inny sposób na osiągnięcie wymarzonego celu to wybranie i kupienie czegoś z istniejącej już na rynku oferty.
Skoro nie chcesz być zmuszany do studiowania forum i samodzielnego zaprojektowania maszynki na własną miarę to Ciebie nie zmuszam. Wielu takich którzy myśleli na początku podobnie, po analizie potrzeb i możliwości finansowych doszło własnym rozumem do wniosku że to bardziej czasochłonna ale najtańsza droga do celu.

Wróć do „modelarska tutorial”