Znaleziono 4 wyniki

autor: diodas1
14 paź 2010, 13:14
Forum: Mechanika
Temat: Stojak do aparatu - sterowanie silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3356

Chciałbym ale nigdy nie ma czasu na szaleństwo w warsztacie mechanicznym czy w laboratorium a "lepsza połowa" jest czujna i (nie wiem jak ona to wyczuwa) natychmiast ściąga mnie z gwiazd na ziemię kiedy odlatuję w marzenia. Tak więc pozostają mi głównie studiowanie literatury na każdy interesujący temat i ewentualnie jakieś drobne wykroczenia przeciw domowemu regulaminowi. 32 łożyska to już kompletne łożysko oporowe Hi-Fi dużego formatu. Nie przyglądałem się szczegółom konstrukcji ale w sklepie AGD kątem oka dojrzałem stolik obrotowy do ozdabiania tortów. Kto wie czy to by nie było wystarczające do amatorskich eksperymentów na początek. Co do silnika to faktycznie ich skoki bywają tak różne że można dobrać dokładnie do zastosowania. W napędach dyskietek 8 cali (były takie kiedyś w użyciu) , stosowane były silniki 24 kroki/obrót. Kłopot w tym że zasilone z trzech faz ale mając cały napęd można wykorzystać też istniejący na płycie elektroniki gotowy kompletny sterownik. Mam takich jeszcze kilka i też myślę żeby je jeszcze kiedyś wykorzystać do sterowania lustrami parabolicznymi w kolektorze słonecznym. Znowu odlatuję :shock:
Naukowiec któremu pozostała odrobina odruchów samozachowawczych powinien mieć żonę i kochankę. Żonie mówi że odchodzi do kochanki, kochance że wraca do żony a sam gna do biblioteki i czyta, czyta, czyta.... :mrgreen:
autor: diodas1
14 paź 2010, 11:49
Forum: Mechanika
Temat: Stojak do aparatu - sterowanie silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3356

OK. Możesz też rozważyć takie ułożyskowanie http://www.astrojawil.pl/jazz_dobson.htm Podparcie stolika na którym postawisz ciężki aparat jest w takim wypadku stabilniejsze niż tylko pionowe ułożyskowane wrzeciono. Podobne rozwiązanie stosuje się w kuchenkach mikrofalowych. Na osi pionowej można zamocować kółko zębate, na silniku krokowym drugie a napęd przekazywać paskiem zębatym i będzie git. Ilość możliwych do ustawiania pozycji wynika z ilości kroków silnika i przełożenia przekładni. Przykładowo silnik 200 kroków na obrót a przekładnia 1:5 da 1000 pozycji czyli co 360stopni kątowych:1000=0.36 stopnia. Elementy przekładni znajdziesz tutaj http://www.akcesoria.cnc.info.pl/przegl ... zebate.htm Dobierając odpowiednio koła zębate możesz stworzyć obrotnicę także o innym skoku /jeden krok silnika, a budując przekładnię kilkustopniową zagęszczać rastrowanie aż do absurdu. Przy obliczaniu przełożenia przekładni kieruj się tylko ilością zębów współpracujących kółek a nie ich średnicą czy ilością zębów i długością paska zębatego. Przełożenie przekładni kilkustopniowej to iloczyn przełożeń poszczególnych stopni. Gdybyś zastosował to używane w astronomii amatorskiej rozwiązanie to dobór łożysk nie jest krytyczny. Możesz użyć takie jakie masz w kącie szuflady :mrgreen:
autor: diodas1
13 paź 2010, 23:09
Forum: Mechanika
Temat: Stojak do aparatu - sterowanie silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3356

Widzę że CBA dobrało się do skóry dzielnicowym. Pierwszy raz widzę że nie chcą łapówki typu "pomógł" :mrgreen: .
Wiem, kiepski żart :oops:
autor: diodas1
13 paź 2010, 22:47
Forum: Mechanika
Temat: Stojak do aparatu - sterowanie silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3356

Pewnie do robienia serii zdjęć i montowania potem z nich panoramy. O ile mnie przeczucie nie myli to ten wątek jest efektem rozesłanego dzisiaj listu z tym adresem http://www.fotosik.pl/module.show_docum ... _lekcja_21 :mrgreen:
solon23, na przyszłość nie wstydź się troszeczkę więcej zdradzić swoich faktycznych potrzeb bo na tym forum w większości rezydują poważni i ciężko zapracowani ludzie którym nie w głowie "podprowadzać" cudzego pomysłu dla niecnych celów. Nie takie problemy były tutaj wspólnie rozwiązywane. Więcej informacji pobudza też tych akurat chwilowo odpoczywających do burzy mózgów.

Wróć do „Stojak do aparatu - sterowanie silnikiem krokowym”