Znaleziono 2 wyniki

autor: lajosz
15 paź 2015, 07:44
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: vectric aspire problem z wektorami
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3279

@leto

Piszesz, że spodziewałeś się więcej po Aspire, gdy tymczasem Aspire (Artcam zresztą też) , to programy które powstały do tworzenia i frezowania przede wszystkim płaskorzeźb.

No ale do rzeczy:

Otóż do wiercenia możesz używać wiertła o dowolnej średnicy, niezależnie od tego jak duża jest "dziura" ,a to dlatego, że Aspire nie przyjmuje do wiercenia tylko okręgów, czyli do wiercenia możesz wskazać obiekt o dowolnym kształcie i rozmiarze, a Aspire tylko znajduje środek tego obiektu i do tego środka przypisze wiercenie.
Zresztą słusznie, bo wiercenie, to wiercenie, a nie frezowanie, więc nie musi się przejmować tym, czy frez (średnica) zmieści się wewnątrz obiektu.

Aspire (i nie tylko on) może nie przyjmować zaznaczonych obiektów do wiercenia/frezowania, pomimo iż są zamknięte, a to dlatego, że pomimo iż są zamknięte, to mogą być dodatkowo zapętlone, a pętele mogą być tak małe, że prawie niewidoczne.
Takie obiekty nie będą uwzględniane przy próbie przypisania ich do obróbki.

Poza tym, na zdjęciach widać dokładnie te ząbki po frezowaniu, czyli frez idzie dokładnie według ścieżki, a więc frezując, maszyna wykonuje setki (może nawet tysiące) zupełnie niepotrzebnych ruchów tylko po to, żeby uzyskać .... gorszą powierzchnię frezowania.

Jeśli o STL-e chodzi, to nie ma i nie będzie eleganckich (jak piszesz) modeli STL, a nie ma, bo STL (bardzo ogólnie pisząc) ma swoją "rozdzielczość" w przeciwieństwie do innych formatów (np. STP, IGS), czyli inaczej pisząc, STL, to taka ... "bitmapa" ,a przykładowo STP, to "wektor".
Oczywiście są programy (tu rzeczony Aspire) które potrafią utworzyć wektorową granicę STL-a, ale jak sam widzisz, do ideału brakuje bardzo, bardzo dużo.


"chłopaki na hali mówili ze kołki ładnie wchodzą"

To i tak nieźle biorąc pod uwagę powyższe, ale dochodzi jeszcze fakt, że to na zdjęciu, to ... MDF, więc mięciutki ci on :) , a co za tym idzie, jak mocniej stuknąć, to nawet różnica 0.5mm nie przeszkodzi w złożeniu takiej ... nie wiem ... formy ?

No i jeśli te elementy na zdjęciu, to odbicia lustrzane, to nic dziwnego, że ... pasują, nawet jeśli otwory nie są we właściwych miejscach.
autor: lajosz
14 paź 2015, 23:44
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: vectric aspire problem z wektorami
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3279

Kolego, jeśli rzeczywiście próbujesz frezować to co widzę na screenie, to gratuluję samozaparcia :)

Przecież "takie coś" w ogóle nie powinno trafić do frezowania.

Gdzie Ty tam widzisz jakąś średnicę ?


Zwektoryzowałeś STL-a i ..... to wszystko.
Ponadto zrobiłeś to po prostu niewłaściwie, ale nawet gdybyś zwektoryzował jak trzeba, to i tak NIGDY nie będziesz miał otworu o regularnej średnicy, a jak słusznie zauważyłeś, tylko .... dziurę.

Wcześniej udawało Ci się tylko dlatego, że miałeś mniejsze obiekty o niższej rozdziałce, co pozwoliło "zaokrąglić" wektoryzację i stąd gładsze kontury, ale i tak po prostu nie robi się takich rzeczy do projektów (nazwijmy to) technicznych.
Wektoryzacja przydaje się co najwyżej do tworzenia jakiejś artystycznej wizji, gdzie wymiary i kształty mają mało istotne znaczenie.
Natomiast w przypadku technikaliów, TYLKO RĘCZNE obrysowanie wektorami bryły/bitmapy może się do czegoś przydać.

No chyba, że Cię źle zrozumiałem i chodzi o coś innego.

Jeśli chcesz, to wrzuć tego STL-a tu na forum i napisz co z nim robisz i .... co chcesz z nim zrobić.
Spróbuję/my pomóc.

Wróć do „vectric aspire problem z wektorami”