No rzeczywiście wygląda to bardzo dziwnie, tym bardziej, że symulacja się zgadza.
Napisz jeszcze jaki postprocesor wybierasz przy zapisywaniu trajektorii i jeśli to nie problem, to wrzuć gotową ścieżkę (plik) tu na forum zapisaną dla postprocesora który wybierasz + wektory (DXF) na podstawie których powstaje projekt + zrzut ustawień grubości materiału.
Sprawdzę czy wszystko OK, ale zwróć uwagę że:
----- Dla obróbki "Profilowanie" masz wybrane frezowanie wzdłuż wektora, czyli frez będzie frezował środkiem wektora, a chyba nie tak miało być ?
Jednak to (raczej nieprawidłowe ustawienie) nie powinno spowodować tak dużych łuków na narożnikach jakie widzę na gotowym materiale.
----- Teraz uwaga raczej natury ogólnej niż dotycząca problemu. Otóż głębokość frezowania to 5mm, a warstwę skrawania ustawiłeś na 3mm, więc narzędzie najpierw zbierze 3mm, a następnie 2. Wszystko OK, ale czy nie lepiej podzielić to po równo, czyli ustawić warstwę skrawania na 2.5mm ?
Jednak z tego co widzę, to wydaje mi się, że coś nie tak jest z ustawieniami MACH-a, ale (jak pisałem wyżej) trzeba się przyjrzeć wektorom i gotowej trajektorii.
Co do kupionych frezów, to nadal uważam, że to nie najszczęśliwsze rozwiązanie bo to (jak pisałeś) jednak raczej właśnie pilniki niż frezy.
Oczywiście nimi tez da radę wycinać i frezować, ale nie sądzę, żeby powierzchnia po nich wyglądała zbyt dobrze, szczególnie jeśli nie będą już nowe, a poza tym, takie pilniki ..... bardziej piłują niż frezują i opory pracy są po prostu większe niż w przypadku frezów, że o odprowadzeniu wiórów nie wspomnę.
Moim zdaniem, powinieneś kupić FREZY, a nie pilniki, chociaż te pilniki się i tak przydadzą.
event horizon pisze:
Proszę jeszcze o podpowiedź jakich frezów (obróbka zgrubna i wykończenie) należy użyć do do tych reliefów które narysowałem:
Wielkość 450 x 450
Grubość 15
Czy te moje frezy odpowiadają czy lepiej użyć jakiś innych?
450 x 450 to jest dość spory relief, szczególnie jeśli chcesz używać tych frezów (pilników).
Jednak wszystko zależy od tego, jaką jakość chcesz uzyskać.
Wiadomo, że im mniejszy frez, tym dokładność/jakość wyższa, ale i czas obróbki zwiększa się radykalnie.
Nie wiem jaki masz uchwyt na wrzecionie i jakiej średnicy trzpień/frez możesz włożyć największy, ale:
Moim zdaniem, do reliefu (statek) powinieneś użyć przy obróbce wstępnej freza 5mm prostego dwu-piórowego.
Do obróbki dokładnej, freza stożkowego (60 stopni lub mniej) z możliwie najgrubszym trzpieniem i zakończeniem kulistym (conical ball nose) średnicy np. 2-3mm, np. taki jak poniżej:
To samo do dinozaura, ale jeśli chcesz uzyskać dokładnie taką fakturę na tym obrazku z dinozaurem (coś jak kora drzewa), to wykańczająca obróbka musiałaby być robiona frezem 0.5-1.0mm i cały czas mowa o wymiarach gotowego przedmiotu 450 x 450.
Przy mniejszym, narzędzie oczywiście mniejsze, a przy większym, większe z tym, że większe reliefy można robić małymi narzędziami, ale mniejszych, dużymi narzędziami raczej nie zrobisz bez wyraźnej utraty jakości.
No, to tyle
Pozdrawiam