Znaleziono 2 wyniki

autor: lajosz
08 paź 2013, 13:54
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4028

relaxxis pisze:jeszcze nie znalazłem jak kłaść na krzywą powierzchnię... może ktoś wie która to opcja menu w Aspire.
To proste.
Załóżmy, że masz już jakąś krzywą powierzchnie.
Teraz z menu "Model" wybierasz "Import Component / 3D Model" po czym wskazujesz jakiś plik 3D, następnie ustawiasz jego rozmiar, klikasz OK i ... to wszystko, czyli zaimportowany model został nawinięty na istniejącą powierzchnię:

Obrazek

Jednak żeby za dobrze nie było, to jest to średnio przydatne bo nie można spozycjonować importowanego modelu na już istniejącej powierzchni, czyli zawsze ląduje on w centrum.

O wiele lepiej robi się to np. w konkurencyjnym dla Aspire programie, czyli w Artcam-ie.
autor: lajosz
07 paź 2013, 23:36
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4028

Re: Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.

Aspire3 to 2.5 D,a nie 3D i tam możesz:
wygiąć i pociąć model (obojętnie czy STL czy inny) na składowe bo każdy model bez względu na format, zaimportowany do jakiegoś modellera, to już nie format, a tylko model.
- wyciąć kawałek obiektu i dokleić w inne miejsce.
- wygiąć obiekt jak na falistej płaszczyźnie.
Oczywiście powyższe w dużym skrócie, ale możliwe jest.
Jednak już cyt: "- połączyć dwa różne plików z innymi, ale pod kątem 90 stopni," nie możesz bo Aspire to 2.5D, a nie pełne 3D, tzn. można, ale Aspire przy próbie importu pliku i obrocie go o 90 stopni owszem, zaimportuje go obróconego, ale niejako spłaszczy zaimportowany model do postaci 2.5D, a chyba nie o to Ci chodzi.

Przekształcić jeden format pliku 3D w inny format oczywiście można, ale to niczego nie zmienia bo w programach do edycji/tworzenia brył 3D nie operujesz na formatach pliku, a na modelu.
Darmowy do takich kombinacji, to oczywiście Google SketchUp, a pewnie i innych trochę również jest.
Jednak nazwy konkretnego innego (darmowego) programu nie podam bo po prostu nie wnikałem w temat na tyle żeby znać takowe, ale z pewnością znajdziesz coś w necie lub któryś kolegów podpowie tu na forum.
Wypowiedziałem się w temacie Aspire bo ten program akurat znam.

Wróć do „Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.”