Znaleziono 4 wyniki

autor: lajosz
18 wrz 2013, 13:05
Forum: ArtCAM
Temat: pytania dotyczące reliefów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4266

Dolce pisze:Czyli sprawa jest prosta. Obsługę techniczną wybranego programu trzeba dobrze opanować a wyobraźnię i zdolności do tworzenia reliefów trzeba po prostu posiadać wrodzone.
Nie koniecznie :)
Systematyczną pracą też można uzyskać całkiem niezłe wyniki.
Poza tym, ja np. znam ludzi którzy są artystami (konkretnie rzeźbiarze i malarz), a i tak nie wykonali by tego lepiej bo po prostu nie specjalnie czują narzędzie jakim jest komputer.
Dolce pisze:Przeglądałem program Sculptris o którym pisałeś, a właściwie filmiki ilustrujące jego możliwości . Tym programem można tworzyć bryły, wyciągać itp. ale nie można chyba tworzyć ścieżek dla maszyny cnc ?
Dokładnie.
Sculptris to taka radosna niczym nieskrępowana twórczość.

Dolce pisze:Czy próbowałeś pracować na tym programie a jeśli tak to jakie masz spostrzeżenia dotyczące jego możliwości w zakresie tworzenia modeli, reliefów itp. ?
Tak, próbowałem, ale niejako w odwrotnej kolejności, czyli zgrubna bryła powstawała np. w Artcamie, następnie eksport do Sculptris, tam dodawałem rzeczy które o wiele łatwiej i szybciej można zrobić właśnie w Sculptris, a następnie ponowny eksport do Artcama, tam ewentualne poprawki po czym już tylko ścieżki maszynowe i gotowe.
Dolce pisze:Jeśli ten program nie ma możliwości tworzenia ścieżek dla maszyny to o ile dobrze zrozumiałem, po utworzeniu sieci trójkątów z wykonanej pracy to można ją zaimportować do. np Artcama i tam utworzyć ścieżki.
Dokładnie.
Jednak należy pamiętać o tym, że Sculptris to modeller w pełnym 3D, a Artcam czy Aspire, to jednak 2.5 D, więc jak już stworzysz model w Sculptris, to po zaimportowaniu go do Artcam / Aspire, zostanie on niejako spłaszczony do 2.5 D
Zwróć uwagę, że Artcam/Aspire to programy do tworzenia płaskorzeźb, a nie rzeźb, jednak w ograniczonym zakresie można tworzyć również pełne bryły 3D.

Dolce pisze:Natomiast nie wiem czy w tym programie jest możliwość otwarcia zdjęcia (bitmapy) i utworzenia na jego bazie wektorów - czyli modelowania podobnego jak w Artcamie.
Nie ma takiej możliwości i co więcej, w takim Sculptris nie wyciągasz po wektorach tylko modelujesz "ręcznie" wyciągając narzędziami na stałe zdefiniowanymi w programie.
Ot taka radosna twórczość, ale za to bardzo intuicyjna.
Dolce pisze:Mimo wszystko podkład z fotografią postaci czy martwej natury ułatwia opracowanie wstępnego zarysu proporcji modelu, nawet jeśli sam program nie potrafi utworzyć automatycznie sensownego reliefu 2.5D.
Dokładnie.
autor: lajosz
18 wrz 2013, 00:27
Forum: ArtCAM
Temat: pytania dotyczące reliefów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4266

@ Dolce

Niestety nie mogę nic konkretnie poradzić, a to dlatego, że tak Artcam jak i Aspire mają swoje wady i zalety.

Ideałem byłoby posiadać oba, a jeszcze lepiej gdyby firmy Vectric i Delcam połączyły siły (może jakaś fuzja) i wspólnie stworzyły jeden program posiadający wszystkie zalety w/w programów, a jednocześnie pozbawiony ich wad.

Co do tworzenia reliefów ze zdjęć, to już to pisałem wielokrotnie, że NIE MA I DŁUUUGO NIE BĘDZIE programu który z automatu będzie potrafił stworzyć relief z bitmapy prawidłowo rozpoznając góry i doliny, a więc nie ma specjalnego znaczenia czy będziesz pracował z Artcamem czy z Aspire.

Z resztą, tak czy siak, po jakimś czasie zabawy z którymś z w/w programów sam stwierdzisz, że bitmapy NIE NADAJĄ się do tworzenia reliefów obojętnie jakim programem byłyby potraktowane.
Pisałem tu już o tym (jak również Tobie na priv) wielokrotnie, że lepiej dać sobie spokój z tworzeniem reliefów z bitmap.
Najlepiej tworzyć je za pomocą wyciągania po wektorach tak jak to się robi w większości modellerów, a następnie można nieco "porzeźbić" ręcznie coby bryła nie wyglądała sterylnie.

Jednak jeśli chodzi o konkrety, to moim zdaniem:

Artcam lepszy będzie w modelowaniu ludzi, zwięrzat i w ogóle natury.
Aspire natomiast, o wiele lepiej sprawdzi się w modelowaniu np. banerów reklamowych, znaków firmowych itp rzeczy.
autor: lajosz
17 wrz 2013, 13:22
Forum: ArtCAM
Temat: pytania dotyczące reliefów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4266

@ Dolce

Dlaczego z uporem godnym lepszej sprawy próbujesz zapisywać cokolwiek jako projekt ?

Przecież natywnym formatem Artcama jest format .art
Format ten zawiera wszystko to co zdążyłeś do tej pory zrobić w danym modelu, czyli reliefy, wektory, bitmapy, warstwy, ścieżki maszynowe itd.

Nie piszesz jakiego Artcama używasz, ale z tego co napisałeś wynikałoby, ze jest to Artcam JewelSmith bo tylko w nim (o ile dobrze pamiętam) można w ogóle tworzyć Projekt.

Jeśli jesteś jubilerem i potrzebny Ci JewelSmith, to oczywiście ma to sens, w przeciwnym wypadku jest zupełnie niepotrzebne.

Jeśli zatem nie jesteś jubilerem, to nie rozpoczynaj pracy od tworzenia nowego projektu, tylko od nowego modelu i w ogóle daj sobie spokój z tworzeniem siatek trójkątów.
Jak już pisałem, bryły 3D (siatki trójkątów) są potrzebne tylko jeśli zechcesz wyeksportować taka bryłę do innego programu albo jeśli chcesz ja umieścić jako kolejny element w Artcamie tworząc projekt, ale (jak również pisałem wyżej) , projekt potrzebny jest tylko w przypadku tworzenia pełnych brył 3D na potrzeby jubilerów.

Co do operacji na warstwach reliefu, to nie wiem jak jest w nowych wersjach Artcama, ale np. w Artcam 9.0 to KOSZMAR.
Powtarzam, chodzi tylko o warstwy reliefu. Do operacji na innych warstwach (wektory, bitmapy) nie mam żadnych zastrzeżeń.

Konkurencja, czyli Vectric Aspire, to wzór do naśladowania w operacjach na warstwach reliefu, czyli tam masz właśnie coś w rodzaju złożenia i każdym elementem tego złożenia możesz sterować/edytować osobno, co znacznie, ale to znacznie ułatwia pracę.
Być może równie łatwo jest w nowych Artcamach, ale tego po prostu nie wiem i tu trzeba by zapytać usera artmachining bo zdaje się jest dystrybutorem tego softu.
autor: lajosz
16 wrz 2013, 12:53
Forum: ArtCAM
Temat: pytania dotyczące reliefów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4266

@ Dolce

Rudyard Kipling powiedział kiedyś cyt:
"Pierwszym obowiązkiem artysty jest opanowanie rzemiosła"

1.) Zapisałeś model jako ?
Poza tym, wygładzić model można nie tylko za pomocą narzędzi rzeźbienia, ale również jako całość poprzez specjalną opcję tylko do tego służąca.
Popatrz:

Obrazek

2.) Tak, własne opracowane reliefy można dodawać do biblioteki, ale nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli nie będzie miniaturki reliefu, a tylko nazwa reliefu.
Domyślnie, reliefy z biblioteki są pobierane z folderu "Reliefs", ale możesz wskazać własny folder z reliefami.
W tym celu, w sekcji "Opcje", klikasz na "Nowy" i wskazujesz folder z Twoimi reliefami.
Po wykonaniu powyższego, z rozwijanej listy "Biblioteki" możesz już wybierać pomiędzy zdefiniowanymi wcześniej folderami zawierającymi reliefy.
Popatrz:


Obrazek

Co do wstawiania reliefu do innego reliefu i łączenia się z nim, to oczywiście można i robi się to właśnie poprzez wskazanie reliefu, czyli wybierasz jakiś relief z biblioteki (obojętnie swojej czy Artcama) i pokaże Ci się takie okno:

Obrazek

a tam już możesz zrobić tym reliefem co zechcesz.

3. ) Artcam nie zapisuje reliefów jak napisałeś cyt:
"artcam projekt z rozszerzeniem .3dp"
Zapisuje je jako .rlf i to jest natywny format zapisu reliefów dla Artcama.
Oczywiście można zapisać relief jako .3dp, ale dopiero po przekształceniu go w siatkę trójkątów.

4. ) Nie, nie każdy relief trzeba zapisywać jako siatkę trójkątów i co więcej, nie należy tego (moim zdaniem) robić.
Jak już pisałem, reliefy zapisujemy jako .rlf
Natomiast przekształcenie reliefu w siatkę trójkątów służy tylko do tego, żeby można było taki relief wyeksportować do innego programu, więc po przekształceniu, zapisać można jako 3dp, stl, obj, następnie zaimportować taki model do innego modellera np. Rhino, Sculptris, itp.

Wróć do „pytania dotyczące reliefów”