Nie koniecznieDolce pisze:Czyli sprawa jest prosta. Obsługę techniczną wybranego programu trzeba dobrze opanować a wyobraźnię i zdolności do tworzenia reliefów trzeba po prostu posiadać wrodzone.

Systematyczną pracą też można uzyskać całkiem niezłe wyniki.
Poza tym, ja np. znam ludzi którzy są artystami (konkretnie rzeźbiarze i malarz), a i tak nie wykonali by tego lepiej bo po prostu nie specjalnie czują narzędzie jakim jest komputer.
Dokładnie.Dolce pisze:Przeglądałem program Sculptris o którym pisałeś, a właściwie filmiki ilustrujące jego możliwości . Tym programem można tworzyć bryły, wyciągać itp. ale nie można chyba tworzyć ścieżek dla maszyny cnc ?
Sculptris to taka radosna niczym nieskrępowana twórczość.
Tak, próbowałem, ale niejako w odwrotnej kolejności, czyli zgrubna bryła powstawała np. w Artcamie, następnie eksport do Sculptris, tam dodawałem rzeczy które o wiele łatwiej i szybciej można zrobić właśnie w Sculptris, a następnie ponowny eksport do Artcama, tam ewentualne poprawki po czym już tylko ścieżki maszynowe i gotowe.Dolce pisze:Czy próbowałeś pracować na tym programie a jeśli tak to jakie masz spostrzeżenia dotyczące jego możliwości w zakresie tworzenia modeli, reliefów itp. ?
Dokładnie.Dolce pisze:Jeśli ten program nie ma możliwości tworzenia ścieżek dla maszyny to o ile dobrze zrozumiałem, po utworzeniu sieci trójkątów z wykonanej pracy to można ją zaimportować do. np Artcama i tam utworzyć ścieżki.
Jednak należy pamiętać o tym, że Sculptris to modeller w pełnym 3D, a Artcam czy Aspire, to jednak 2.5 D, więc jak już stworzysz model w Sculptris, to po zaimportowaniu go do Artcam / Aspire, zostanie on niejako spłaszczony do 2.5 D
Zwróć uwagę, że Artcam/Aspire to programy do tworzenia płaskorzeźb, a nie rzeźb, jednak w ograniczonym zakresie można tworzyć również pełne bryły 3D.
Nie ma takiej możliwości i co więcej, w takim Sculptris nie wyciągasz po wektorach tylko modelujesz "ręcznie" wyciągając narzędziami na stałe zdefiniowanymi w programie.Dolce pisze:Natomiast nie wiem czy w tym programie jest możliwość otwarcia zdjęcia (bitmapy) i utworzenia na jego bazie wektorów - czyli modelowania podobnego jak w Artcamie.
Ot taka radosna twórczość, ale za to bardzo intuicyjna.
Dokładnie.Dolce pisze:Mimo wszystko podkład z fotografią postaci czy martwej natury ułatwia opracowanie wstępnego zarysu proporcji modelu, nawet jeśli sam program nie potrafi utworzyć automatycznie sensownego reliefu 2.5D.