Znaleziono 5 wyników

autor: lajosz
08 mar 2020, 09:53
Forum: ArtCAM
Temat: Gkod generowany przy okręgach
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1973

Re: Gkod generowany przy okręgach

Seneszal pisze:
08 mar 2020, 00:42
Dobra. Rozumiem. Ty piszesz kody, frezerzy dostrajają maszyny.
Otóż ja nawet kodu nie piszę, aczkolwiek czasami sprawdzam symulację obróbki.
Ja tylko przygotowuję projekt do realizacji, czyli rysuje/modeluję w taki sposób, żeby przyszły produkt mógł być wykonany dostępnymi narzędziami (czytaj frezami) z uwzględnieniem założeń technologicznych (sztywne odległości, wymiary, głębokości) w procesie dalszej produkcji i zapewniam, że nie jest to takie łatwe jakby się z pozoru wydawało.
Inaczej pisząc, na tym etapie nie zawracam sobie d_py tym jak w jaki sposób maszyna/frezer to wyfrezuje, tylko czy to w ogóle będzie możliwe i robię wszystko żeby to było jednak do wykonania przy założonych z góry sztywnych parametrach.

Dlatego nie zagłębiam się w G-Code i jego niuanse + ustawienia programu sterującego maszynami, aczkolwiek temat nie jest mi obcy.
Seneszal pisze:
08 mar 2020, 00:42
Wybacz, że drążę temat, ale zastanawiam się czy powinienem dostrajać dalej silniki krokowe czy skupić się ustawieniu najlepszych opcji w programowym wygładzaniu w Machu.
Mam przekonanie graniczące z pewnością, że KOMPLETNIE NIKT Ci tego nie ułatwi, czyli nie podpowie ..... i nie dlatego, że nie wie lub nie chce, ale po prostu każdy kto pracuje na CNC używa tego do innych celów i jednemu zupełnie nie będzie przeszkadzać to co innemu już przeszkadza, a poza tym, co maszyna, to inny rodzaj sterowania, silników, ... ogólnie pracy.

Tak czy siak, każdy kto miał styczność z CNC (szczególnie amatorskim) prawdopodobnie przechodził podobne dylematy co Ty, aczkolwiek niektórzy zapewne NIGDY nie zanotowali tego typu problemów, bo od początku mieli wszystko ustawione jak trzeba.

Na koniec rada:
Jeśli Twoja maszyna/oprogramowanie przyjmuje G-Code z komendami generującymi łuki, to po prostu należy używać takiego postprocesora który to umożliwia i .... po kłopocie.
autor: lajosz
07 mar 2020, 23:06
Forum: ArtCAM
Temat: Gkod generowany przy okręgach
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1973

Re: Gkod generowany przy okręgach

Seneszal pisze:
07 mar 2020, 21:56
Jak wygląda w takim razie praca na tych prostych odcinkach? Mówisz, że to wszystko działa płynnie. Czy dlatego, że PC-CAM to wygładza czy dlatego, że serwa w Kimli są bardziej wydajne od moich silników krokowych albo ze względu na jakieś inne różnice konstrukcyjne maszyny?
OK, zacytuję sam siebie, czyli:
//// w PC-CAM nie sprawdzam bo nie mam dostępu do tego oprogramowania, tzn. ..... musiałbym pójść do frezerów i zawracać im d_pę ////
autor: lajosz
07 mar 2020, 21:40
Forum: ArtCAM
Temat: Gkod generowany przy okręgach
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1973

Re: Gkod generowany przy okręgach

Seneszal pisze:
07 mar 2020, 20:46
Czy w ArtCAMie jest jakaś opcja dokładająca te komendy w odpowiednich miejscach? Na przykład na okręgach właśnie.
Nie ma i ..... podejrzewam, że w żadnym CAM-ie takiej opcji nie ma.

Takie sprawy załatwia postprocesor, czyli trzeba wybrać postprocesor generujący komendy dla łuków.
W Artcamie, takie postprocesory mają w nazwie ARC.

Właśnie po to w Machu (i innych programach sterujących maszynami) są odpowiednie opcje żeby je ustawić w razie konieczności.
W różnych programach sterujących maszynami różnie się ta opcja nazywa, a w niektórych nie ma jej wcale, bo np. jest włączona domyślnie.
autor: lajosz
21 lut 2020, 00:08
Forum: ArtCAM
Temat: Gkod generowany przy okręgach
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1973

Re: Gkod generowany przy okręgach

Seneszal pisze:
20 lut 2020, 22:25
Pokrótce chodzi o to, że przy ciasnych łukach (czyli okręgach o średnicy ok. 30mm lub mniej) maszyna jakby przeskakuje przy kolejnych liniach kodu, co objawia się tym, że całe wrzeciono drży. Taki sam okrąg zapisany przy użyciu funkcji G3 idzie zupełnie płynnie.
Jeśli tak, to na 98% obstawiam, że coś jest nie tak przy ustawieniach Macha.

Dlaczego ?

Otóż w naszej firmie robimy rzeczy, gdzie CODZIENNIE zdarzają się okręgi o średnicy np. 0.3mm .... tak, to nie pomyłka .... 3 dziesiąte milimetra i .... wszystko idzie płynnie, a korzystamy TYLKO z Artcama który generuje G-Code złożony TYLKO z odcinków prostych.

Maszyny to Kimla z programem sterującym PC-CAM, przy czym NIE KORZYSTAMY z dedykowanego postprocesora do maszyn Kimli.
Inaczej pisząc, Artcam generuje najprostszy możliwy G-Code i taki trafia do w/w maszyn/oprogramowania.

=======
Jeszcze jedno.
Zanim wrzucisz G-Code do frezowania, sprawdź w Artcamie symulację obróbki.
Jeśli po "wyfrezowaniu" łuk jest nadal łukiem, to NIE MA MOŻLIWOŚCI żeby Artcam wygenerował niewłaściwy G-Code.

Jeśli ja chcę sprawdzić jak po kolei (krok po kroku) idzie G-Code, to wrzucam taki G-Code (oczwyiście generowany przez Artcama) do Pico CNC i tam idealnie widać jak to wszystko wygląda i jak pracuje z podglądem każdej aktualnie wykonywanej komendy.

To samo jest na w/w PC-CAM, ale ..... w PC-CAM nie sprawdzam bo nie mam dostępu do tego oprogramowania, tzn. ..... musiałbym pójść do frezerów i zawracać im d_pę, a tak otworzę sobie w Pico CNC i ..... już wszystko wiadomo.

Zresztą, takie "kwiatki" o kótrych piszesz, wynikają najcześciej z niewłaściwie ustawionego proramu sterującego, albo (znacznie rzadziej) z budowy maszyny, czyli zastosowanego sterownika lub silników.
autor: lajosz
20 lut 2020, 22:14
Forum: ArtCAM
Temat: Gkod generowany przy okręgach
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1973

Re: Gkod generowany przy okręgach

Seneszal pisze:
20 lut 2020, 21:20
Czy to normalne, że ArtCAM przy generowaniu gkodów z okręgów zapisuje je jako zestaw ruchów prostych ........ Może to kwestia jakiś ustawień?
Temat dosyć złożony, ale .... :

--- Artcam, ale również zdecydowana większość oprogramowania CNC które generuje jakiś G-Code, pozwala wybrać postprocesor który generuje określony rodzaj G-Code. ..... i tak np. w Artcamie możesz wygenerować G-Code składający się tylko z lini prostych jak również taki który zawiera komendy do generowania łuków jeśli oczywiście rysunek zawiera jakieś łuki.
Taki postprocesor który generuje łuki, najczęściej ma w nazwie dopisek ARC, czyli skrót od angielskiego "łuk" lub z łaciny arcus, czyli .. też "łuk".

Jednak .... nie zawsze krótszy G-code , czyli .... ten z łukami (a więc mniej ważący) jest lepszy.

Generując G-Code z komendami do łuków, co prawda radykalnie zmniejszamy wagę pliku, szczególnie jeśli rysunek jest skomplikowany, ale ..... wtedy mogą pojawić się kłopoty przy interpretacji komend łukowych przez program sterujący maszyną, albo .... bywa ze program sterujący maszyną jest na tyle prosty (lub archaiczny) , że zwyczajnie nie obsłuży G-Codu zawierającego komendy łukowe.

Poza tym, wtedy to sterownik maszyny i/lub program sterujący decydują jaka będzie aproksymacja krzywej.
Natomiast w przypadku prostych odcinków (czyli bez łuków) to program generujący G-Code (w tym przypadku akurat Artcam) decydije o aproksymacji krzywej i maszyna tylko "odtwarza" to co widać w wygenerowanym G-Code, czyli niczego nie interpretuje.

Co prawda w niektórych programach sterujących maszynami, można sterować dokładnością dopasowania do ścieżki (czyli pośrednio aproksymacją) , ale .... zazwyczaj nie przynosi to oczekiwanych rezultatów.

===========
Reasumując, jeśli w Artcamie wybierzesz postprocesor który wnazwie ma ARC, to wygenerowany G-Code będzie zawierał komendy łukowe.
Oczywiście nie dotyczy to (jak słusznie zauważył zibi) G-Codu generowanego dla modelu 2.5D, czyli w tym przypadku ZAWSZE będą to proste odcinki.

Zresztą, ..... KAŻDE CNC i tak pracuje TYLKO na odcinkach prostych (stąd pojęcie aproksymacji krzywej), bo łuk tak naprawdę dla maszyn CNC nie istnieje.

Wróć do „Gkod generowany przy okręgach”