Mnie też ....piotrfire pisze:... mnie niestety uczyli ruskiego.

... i na co Ci to?...Gdyby nie wsadzili tego wykresu do DTR nawet bym nie drążył

Mariusz.
Oni nie przeliczają ...... , tylko patrzą na wióra , jaki idzie.piotrfire pisze:W zasadzie tak ale na Twoich, na moich Sandvika jest m/min no i nie zawsze kupujemy płytki w oryginalnych opakowaniach ,wiadomo cena. Po za tym nie chce mi się wierzyć że prosty tokarz po kursie lub zawodówce za czasów komuny (bez urazy) potrafi szybko i na bieżąco przekształcać wzory. Moje rozważania są czysto teoretyczne a że jestem dociekliwy chciałbym uzyskać prostą odpowiedź czy można to łatwo przeliczyćDaj sobie spokój z tymi wykresami.
Na pudełku od płytek masz wszystko napisane ....
Daj sobie spokój z tymi wykresami.piotrfire pisze:O tym doskonale wiem i zawsze dobieram posuw na "wyczucie" Myślałem jednak że skoro są te wykresy to na ich podstawie można dobrać optymalną prędkość bez uszkodzenia narzędzia. Jasne że mogę włożyć kawałek stali i zwiększać co chwilę szybkość posuwu aż do momentu kiedy strzeli płytka lub stanie się coś innego. Ale zastanawiam się po co w takim razie te wykresy skoro nie można tego przełożyć na tabelę posuwów w tokarce.wielkość posuwu (np. 0,2 mm/obrót] oznacza że w czasie jednego obrotu wrzeciona nóż przesunie się 0,2mm
.... na jakiej tokarce robisz i jaki obrabiasz materiał ?piotrfire pisze:.... Na mojej tokarce wartość posuwu wyrażona jest w mm/obr a na wykresie w m/min i tak dla przykładu:
Obroty wrzeciona 355
średnica materiału 40mm
Dla tych wartości zalecana szybkość skrawania to 30m/min
Moje pytanie jaką wartość mam ustawić na tokarce w mm/obr?