mercy pisze:Niestety, z tymi projektami właśnie tak jest. Korzystamy z takich źródeł, jakie nam podano i polecają wykładowcy - w moim wypadku jest to M. Feld "Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn". Używa się własnie takich określeń, jak:
toczyć czoło, zachowując wymiar X
toczyć zgrubnie fi X na długości X, itp.

Jednak kolega lolek1 ma rację ..... lepiej się nie wychylać.lolek1 pisze:..., a w tym przypadku najważniejsze jest to by Pan Profesor w technikum był zadowolony czyli nie należy wybiegać ponad jego wiedzę.

Po mojemu to wykonaj te rowki po cyklu kończącym.... W którym momencie procesu najlepiej byłoby wykonac to rowkowanie? Po toczeniu kształtującym powierzchni? Czy przy wykonywaniu podcięć?
U mnie wygląda to tak: toczę zgrubnie materiał. Następnie toczę podcięcia, toczę powierzchnie kształtująco, załamuję krawędzie, zaokrąglam co trzeba.
U Ciebie wygląda , że operację tę masz wykonać po toczeniu kształtującym powierzchni.
.... możesz też użyć określenia ,,po obróbce wykańczającej''.
Zaznacz na rysunku wymagane wymiary (np.) ø 33h14 , a dobry operator będzie wiedział jak podejść do tego zadania.... Do tego pytanie: jeżeli wykonuję rowek, to jaki parametr w tym wypadku podać? Chodzi mi o to, czy wystarczy zaznaczyć na rysunku wymagane wymiary, czy zapisać je w operacji? W moim przypadku wymiary wynoszą fi 33h14, l 1,6H13. Czy po operacji nacinania pasowanie będzie już odpowiednie?
Mariusz.