Znaleziono 4 wyniki

autor: Ventus
11 sty 2006, 19:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jak zrobić sterowanie
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5519

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
Myślałem właśnie nad wykorzystaniem profilu ALU A6038 z osadzonymi prętami, ale mam nieco wątpliwości jak skutecznie osadzić tam te pręty aby nic się nie rozłaziło, następnie mocowanie tych łożysk, kasowanie luzów to trochę zbyt wiele jak na brak doświadczenia w tym temacie.
Zdecydowałem się na wariant z prętem, łożyskami ślizgowymi i rolkami. Pręty wstawię trochę grubsze niż 10 mm coś 15 -20 mm aby nie trzeba było podpierać.

Zaciekawiło mnie rozwiązanie napędu tych ploterów z galeri TRIERA albo czegoś nie widzę albo napędzane są przez rolki. Jeśli tak, to bardzo by to upraszczało kwestię napędu.
W osi X można zastosować rolki z łożysk,
np. 626 fi19(6)x6 mm, o możliwie grubych wieńcach.

Czy te rolki jeszcze jakoś potem łożyskujesz czy tylko sworzeń lub śruba?

Co do elektroniki kolegi OTTOP być może dobra ale dla mnie ma zasadniczą wadę - musiałbym sam wykonać płytkę.

Pozostaje więc jeszcze kwestia doboru odpowiednich silników, bardzo bym prosił o konkretne wskazania co wybrać.
autor: Ventus
10 sty 2006, 17:48
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jak zrobić sterowanie
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5519

Dziękuje za odpowiedzi.
Rozumiem więc że powinienem zakupić dwa sterowniki SSK-B01, po jednym na każdy silnik. Do tego jeszcze chyba płyta główna, tak?
Oś Z tak jak kolega MAAK proponował, chciałbym zrobić na elektromagnesie, mam nawet dwa z demobilu z HP LaserJet 5, są niewielkie z gotowym ramieniem o skoku ok. 10 mm, myśle że na pisak będą dobre. Nie wiem tylko jaki prąd przez nie przepuścić aby zadziałały.
Skoro te silniczki są słabe, to zainwestuje w mocniejsze, tylko prosze o pomoc w wyborze bo jest tego zbyt wiele jak na początkujacego. (np. tu: http://www.silniki.pl). Potrzebowałbym do tego też jakieś śruby napędowe min. 10. Dobrze by było gdyby udało się większość rzeczy kupić w jednym miejscu bo obniży to koszty przesyłek.

Mam jeszcze pytanie jaka jest, lub od czego zależy prędkość obrotowa silnika, bo chciałbym wiedzieć jaka będzie mniej więcej prędkość pisaka przy danym silniku.
autor: Ventus
09 sty 2006, 22:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jak zrobić sterowanie
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5519

W tym własnie jest rzecz, że elektronika to mój najsłabszy punkt. Przeglądałem forum i jest kilka układów sterowania i jeszcze więcej teorii i opinii na ich temat. Ja na moim poziomie potrzebuje prostej porady: wybierz ten, kup to i to, przeczytaj to.
Mechaniczna część to mniejszy problem, będę bardzo szczęśliwy jak w ogóle zacznie się coś ruszać.
Mam też pytanie, w jaki sposób będzie realizowany pomiar odległości tzn. skąd pisak wie że jest w tym miejcu gdzie powinien. W drukarce był taki pasek w paski i element optyczny, i nie wiem czy to się na coś przyda.
autor: Ventus
09 sty 2006, 20:07
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jak zrobić sterowanie
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5519

Jak zrobić sterowanie

Jako że to mój pierwszy post, WITAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW!
Na to forum trafiłem przypadkowo, szukając czegoś zupełnie innego. Frezarka CNC marzyła mi się od dawna ale zawsze myślałem, że jest to wydatek pow. 30 tyś zł. Tutaj zobaczyłem że coś prostego i efektywnego można zrobić za kilkaset złotych. Zapałałem chęcią posiadania (zrobienia) czegoś podobnego, z mechaniczną częścią jakoś sobie poradzę ale przeraża mnie elektronika i to wszystko co obejmuje sterowanie. Aby nie zaczynać za wysoko postanowiłem zrobić na początku zwykły ploter, o polu roboczym A3 bo dość mam klejenia kartek A4.
Jako części chciałbym użyć demobilu po starszych drukarkach (Xerox C6), skoro mogą drukować to pisak chyba też popchają...
Mam dwa silniki PM55L (6 kabelków) OPIS
Zasilacz ze środka drukarki (4 kabelki, 2 wyjścia, 5V i 41.7V)
No i tu zaczynają się schody co z tym dalej zrobić...
Jaki sterownik no i jak to wszystko połączyć bo np. kabelki na silnikach nie są oznaczone.

Bardzo proszę o pomoc, sugestie i porady.

Wróć do „Jak zrobić sterowanie”