
Tego typu rama jest modelem cienkościennym więc powinno się ją obliczać jako model powierzchniowy a nie bryłowy. Nie używam inventora do takich celów więc niewiem czy osiągnięcie prawidłowej siatki dla takiego niedoskonałego modelu bryłowego jest w nim możliwe.
Zgadza się, dlatego jeśli upierasz się przy inventorze to zainteresuj się modułem do tego stworzonym czyli Analiza ram, w modelu Analizy naprężeń możesz w przybliżeniu sprawdzać modele bryłowe!Dumek2010 pisze: W dzisiejszych czasach projektowanie odbywa się często pod dużą presją czasu. Czasami prosta analiza dużo podpowiada przy konstrukcji. Zgadam sie ze przy wielu dziedzinach mechaniki to rozbudowane zagadnienie i trzeba wyznaczyć wiele warunków brzegowych aby całość za symulować. Tu mamy zagadnienie proste i proste zadanie: wyznaczenie najlepszego rozwiązania które podniesie sztywność. Prosta analiza się przydaje bo możemy sprawdzić naście rozwiązań wieczorem po pracy.
To wydawało mi się oczywiste więc nie pisałem. Odbierasz również stopień swobody wg kierunku działania sił starając się nie przesztywniać konstrukcji. Zastanów się i sprawdź czy potrzebujesz odbierać wszystkie stopnie na wszystkich podporach. Proponuję testy na prostych konstrukcjach które policzysz na papierze.Dumek2010 pisze:Odebranie jednego stopnia swobody powoduje iż przy obciążeniu bocznym( drugie porównanie) mamy wynik przemieszczenia jako nieskończoność(rama odlatuje zgodnie z zwrotem działania siły) To samo przy porównaniu numer 3.
Od siebie tylko jeszcze dodam trzy zrzuty z których może wyciągniesz jakieś wnioski.


