Znaleziono 3 wyniki

autor: cinek_80
23 paź 2012, 16:05
Forum: EdgeCAM
Temat: Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2753

Jak Ci się nie uda z edycją grafiki to zostaw narzędzie bez przeróbki. Wpisz "cofnięcie ostrza" = 10mm (tyle co długość robocza). Po prostu będziesz musiał skorygować poszczególne parametry o te 10mm. Ja specjalnie zmieniłem punkt na narzędziu żeby mój opis względem wymiarów na modelu był czytelny. Tobie chyba chodzi bardziej o wykonanie zadania.
autor: cinek_80
23 paź 2012, 00:16
Forum: EdgeCAM
Temat: Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2753

Kolego nie wiem w jakiej skali jest ten rysunek ale jakoś mam problem ze zlokalizowaniem twojego otworu. Mniejsza o to. Poniżej moje rozwiązanie problemu.

Ponieważ chcesz przejść jednopłytkowym wytaczadłem przez mniejszy otwór bardzo istotną kwestią jest pozycjonowanie wrzeciona tak aby wytaczadło przed wejściem miało jednoznaczną pozycję płytki oraz właściwy kierunek odsunięcia od osi otworu. Ponieważ w tradycyjnym wytaczaniu nie da się tego zrobić (chyba że jestem tępy, chętnie zapoznam się z innym rozwiązaniem) ja skorzystałem z cyklu wytaczania wstecznego.

1. Tworzę wytaczadło wsteczne. W moim przykładzie będzie to D88 (w domyśle będzie to normalny wytaczak ale żeby pojawiła się opcja wytaczania wstecznego w EC musi być właśnie takie narzędzie zdefiniowane). Istotna kwestia to podanie min. średnicy wejścia tzn. przez jaki otwór musi przejść wytaczadło. W moim przykładzie to D86. Czyli mamy tylko 1mm na stronę miejsca dla narzędzia. Również edytuję grafikę narzędzia i przesuwam całe narzędzie tak aby punkt na który generowany jest kod był na czole narzędzia. Ponieważ wychodzimy od wytaczadła wstecznego ten punkt początkowo leży na wewnętrznej krawędzi.

Obrazek

2. Moje zadanie jest następujące: wytoczyć otwór D88 jednoostrzowym wytaczadłem przechodząc przez otwór D86. Głębokość wytaczania 10mm. Krótki schemat poniżej.

Obrazek

3. Wybieram cykl wytaczania wstecznego i wypełniam w następujący sposób:

Obrazek

Tak ja bym to zrobił w samym EC. Teraz tylko jestem ciekawy co wygeneruje Twój postprocesor i jak się zachowa maszyna. Poklikać w EC to jedno a uzyskać poprawny kod NC to drugie. Zaznacz opcję generatora kodu -> Zwykły to przynajmniej EC nie będzie generował wytaczania w cyklu. Co do symulacji to jak pisałem wcześniej nie da się tego zasymulować idealnie. Na pewno wytaczadło podczas przejazdu na głębokość nie będzie uszkadzał materiału i nie będzie wyświetlana kolizja. Oczywiście o ile wytaczadło w magazynie zostanie poprawnie zdefiniowane.

Powodzenia.
autor: cinek_80
20 paź 2012, 14:22
Forum: EdgeCAM
Temat: Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2753

Kolego mitrydates

Z twojego opisu nie bardzo można wywnioskować czy chodzi ci o pogłębianie/wytaczanie wsteczne czy tradycyjne wytaczanie z tym, że otwór D100 jest gdzieś głębiej w korpusie i dostać się do niego można tylko przez otwór D92.

Krótki opis wytaczania/pogłębiania wstecznego w Edgecam poniżej. Była to nowość w wersji 2009R1 więc powinieneś ją mieć. Jednak Twoja średnica jest duża więc chyba tylko narzędzie hakowe wchodzi w grę.

Obrazek

Filmik pokazujący pracę narzędzia z chowaną zapadką:



Co do symulacji to oczywiście nie będzie to ideał ponieważ EC będzie traktował wytaczak jako narzędzie obrotowe (walcowe). Stosując strategię wytaczania wstecznego podczas odsunięcia się narzędzia od osi otworu przy wejściu i wyjściu wygląda to jakby narzędzie wjeżdżało w materiał ale nie będzie sygnalizowana kolizja oraz nie będzie widać uszkodzenia półfabrykatu.

Chyba, że sprawa dotyczy zwykłego wytaczania to daj znać, również możemy robić to w EC.

Wróć do „Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.”