Znaleziono 3 wyniki

autor: cinek_80
05 sie 2013, 11:16
Forum: EdgeCAM
Temat: Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3225

Kolego możesz podejść do tematu na dwa różne sposoby...
W załączniku masz przykład na obróbkę z użyciem cyklu 5 osiowego i z użyciem geometrii nawiniętej. Zrobiłem to na prostym przykładzie bo z Twoją bryłą coś jest nie halo.

Używając cyklu 5 osiowego z blokadą jednej osi sprawa jest prosta, ściągasz prowadnicę, ściągasz powierzchnię boczną litery, strategia równolegle do krzywej, w kontroli osi kąt natarcie 90st i już jakaś tam ścieżka jest. Używając cyklu obróbki symultanicznej nie interesuje ciebie tryb obrotowy.

Inaczej jest używając cechy obrotowej. Wtedy musisz wybrać sobie zreo tak aby oś Z była osią obrotową (w moim przykładzie zero Prawy, nie mylić tu z zerem programu Góra) wskazuję górną powierzchnię litery S i EC tworzy cechę obrotową. Aby system wiedział że będziesz pracował z osią obrotową musisz wstawić w sekwencji tryb obrotowy. Później odpowiedni cykl i system wie że ma np. profilowanie po danej geometrii wykonać za pomocą 4 osi. Popatrz na przykłady. Mam nadzieję że wersje EC będą się zgadzały.
autor: cinek_80
01 paź 2012, 22:32
Forum: EdgeCAM
Temat: Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3225

Kolego a masz może na zakładce "Ogólne" zaznaczona opcję " Punkt startu"? Jeżeli tak to ec prosi Cię o pokazanie w którym miejscu ma rozpoczáć obróbkę. Możesz to pomináć akceptujac etap prawym myszy lub żeby się to nie powtarzało odznacz opcję. W tym przypadku Punkt startu jest nie istotny.

Powodzenia!
autor: cinek_80
01 paź 2012, 09:38
Forum: EdgeCAM
Temat: Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3225

Witam,

Kolego taka moja uwaga do obróbek 4/5 osiowych symultanicznych... Jeżeli masz możliwość to obrabiaj detal zgubnie ile się da w 3 osiach z indeksowaniem. Przy obróbce 3 osiowej masz większą sztywność maszyny, możesz użyć innych narzędzi niż frez kulisty a tym samym wykonać obróbkę dużo szybciej. Obróbki symultaniczne stosowałbym do wykończenia powierzchni których nie da się zrobić w 3 osiach lub powierzchni w których obróbki 4/5 osiowe dadzą lepszą jakość powierzchni. Pamiętaj że w obróbkach symultanicznych głębokość skrawania jest bardzo mała więc czasami obróbka zgrubna może trwać wieczność...

Co do Twoich detali... Poniższy przykład doskonały do tego aby zgrubnie obrobić z indeksowaniem ale wykańczająco to moja głowa za mała... Zapytałbym tego co to modelował jakim narzędziem chciałby wykonać przestrzeń pomiędzy częścią walcową a ścianką pionową wpustu... Detal nietechnologiczny.

Obrazek

Drugi detal banalny, doskonały przykład który podobny jest do metody obróbki krzywki. Oczywiście EC umożliwia Ci również wykonanie tego zgrubnie stosując strategie symultaniczną ale jakie podejście zastosujesz to Twój wybór.

Najprostsza metoda:

1. Ściągasz powierzchnię z "krzywki"

Obrazek

2. Wybierasz cykl 4/5 osiowy i wypełniasz go jak poniżej

Obrazek

3. Efekt powinien wyglądać tak:

Obrazek

Zwróć uwagę na:

1. Zastosowałem najprostszą metodę czyli wierszowanie z 4 osią symultaniczną (są inne strategie więc się możesz pobawić)
2. Zakres pracy narzędzia to niebieska powierzchnia (zakładka ogólnie/zakres pracy/powierzchnia) więc aby od razu wykonać promień i ściankę pionową użyj narzędzia z odpowiednim promieniem.

Obrazek

Żeby mieć kontrolę nad zakresem obróbki użyj np. strategii równolegle do krzywej. Będziesz mógł wtedy odsuwać narzędzie o daną wartość od krzywej prowadzącej.

Obrazek

3. Zakładka "Ścieżki" z odpowiednio wypełnionymi parametrami pozwoli Ci na wygenerowanie ścieżek zgrubnych symultanicznych. Ścieżki będą przycięte do półfabrykatu, obróbka odbywa się poziomami, 5 ścieżek co 3 mm (tak żeby EC dobrze liczył)

Obrazek

Powodzenia!

Wróć do „Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej”