Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej


Autor tematu
malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

Obróbka zgrubna 4 osiowa na podzielnicy płynnej

#1

Post napisał: malpa500000 » 30 wrz 2012, 13:04

Witam Od dłuższego czasu nie potrafię rozgryźć na jakiej zasadzie można w EC frezować na 4 osi obrotowej (podzielnica ktora działa płynnie ) Jezeli chodzi o indeksowanie to wiem wykonuje pewien obszar obr. zgrubnej indeksuje na inny kąt i jest ok... Szukałem tez przykładów czy poradników ale nic nie ma mam ksiażke K. Augustyna ale tam bardzo malo na temat takiej obróbki... Załączam dwa modele 3D wykonane przez siebie nie wiem jak wykonać obr zgrubna tak aby podzielnica tez współpracowała płynnie. Jeżeli ktoś posiada jakis samouczki albo przykłady na temat programowania to prosil bym o udostepnienie Zależy mi alby mi ktos opisal podstawy pózniej Np. jezeli chodzi o obróbke wykańczająca to wieroszowanie scianek czy przejazdy po sciankach to w miare doszedłem co i jak robić tylko poprostu nie wiem jak wykonać operacje zgrubna gdy mam detal sciagniety z tokarki bo przeciez nie bede wierszował w pełnym materiale..

http://www.sendspace.pl/file/be0198b97f96e185fd4e16d
http://www.sendspace.pl/file/6260efa91e0c7b2a5709e87



Tagi:

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#2

Post napisał: DRAGOO » 01 paź 2012, 07:10

Witam:

Jesli chodzi o materiały szkoleniowe ...to może być ciężko ponieważ po to są szkolenia możesz na stronie EC poszukać odpowiedniego tematu w webinarium ....

http://www.nicom.pl/news/44/76/Pobierz- ... gecam-2011

a rozumiem że obrabiasz kieszeń....w tym detalu ,jesli tak to spróbuj do obróbki zgrubnej użyć cyklu zgrubnego z definiowaną głębokością , a wierszować można też zgrubnie poprzez
zadanie głębokości skrawania .

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#3

Post napisał: cinek_80 » 01 paź 2012, 09:38

Witam,

Kolego taka moja uwaga do obróbek 4/5 osiowych symultanicznych... Jeżeli masz możliwość to obrabiaj detal zgubnie ile się da w 3 osiach z indeksowaniem. Przy obróbce 3 osiowej masz większą sztywność maszyny, możesz użyć innych narzędzi niż frez kulisty a tym samym wykonać obróbkę dużo szybciej. Obróbki symultaniczne stosowałbym do wykończenia powierzchni których nie da się zrobić w 3 osiach lub powierzchni w których obróbki 4/5 osiowe dadzą lepszą jakość powierzchni. Pamiętaj że w obróbkach symultanicznych głębokość skrawania jest bardzo mała więc czasami obróbka zgrubna może trwać wieczność...

Co do Twoich detali... Poniższy przykład doskonały do tego aby zgrubnie obrobić z indeksowaniem ale wykańczająco to moja głowa za mała... Zapytałbym tego co to modelował jakim narzędziem chciałby wykonać przestrzeń pomiędzy częścią walcową a ścianką pionową wpustu... Detal nietechnologiczny.

Obrazek

Drugi detal banalny, doskonały przykład który podobny jest do metody obróbki krzywki. Oczywiście EC umożliwia Ci również wykonanie tego zgrubnie stosując strategie symultaniczną ale jakie podejście zastosujesz to Twój wybór.

Najprostsza metoda:

1. Ściągasz powierzchnię z "krzywki"

Obrazek

2. Wybierasz cykl 4/5 osiowy i wypełniasz go jak poniżej

Obrazek

3. Efekt powinien wyglądać tak:

Obrazek

Zwróć uwagę na:

1. Zastosowałem najprostszą metodę czyli wierszowanie z 4 osią symultaniczną (są inne strategie więc się możesz pobawić)
2. Zakres pracy narzędzia to niebieska powierzchnia (zakładka ogólnie/zakres pracy/powierzchnia) więc aby od razu wykonać promień i ściankę pionową użyj narzędzia z odpowiednim promieniem.

Obrazek

Żeby mieć kontrolę nad zakresem obróbki użyj np. strategii równolegle do krzywej. Będziesz mógł wtedy odsuwać narzędzie o daną wartość od krzywej prowadzącej.

Obrazek

3. Zakładka "Ścieżki" z odpowiednio wypełnionymi parametrami pozwoli Ci na wygenerowanie ścieżek zgrubnych symultanicznych. Ścieżki będą przycięte do półfabrykatu, obróbka odbywa się poziomami, 5 ścieżek co 3 mm (tak żeby EC dobrze liczył)

Obrazek

Powodzenia!
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#4

Post napisał: marchru » 01 paź 2012, 20:32

zamodelowałem podobny wałek,
wyodrębniłem powierzchnie poprzez bryły/powierzchnię/wskaż
wybieram jakis post z okumy 3osie + a,
w camie wybieram strategie obróbka 5 osiowa i uzupełniam wg przykładu
zatrzymuje się na wskazywaniu powierzchni do obróbki
czyli wskaż powierzchnię prowadzącą i punkt.

Zrobił ktoś może podobny przykład?
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#5

Post napisał: cinek_80 » 01 paź 2012, 22:32

Kolego a masz może na zakładce "Ogólne" zaznaczona opcję " Punkt startu"? Jeżeli tak to ec prosi Cię o pokazanie w którym miejscu ma rozpoczáć obróbkę. Możesz to pomináć akceptujac etap prawym myszy lub żeby się to nie powtarzało odznacz opcję. W tym przypadku Punkt startu jest nie istotny.

Powodzenia!
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...


Autor tematu
malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#6

Post napisał: malpa500000 » 04 sie 2013, 14:04

PANOWIE znowu potrzebuje waszej pomocy. Tym razem chciał bym obrobić stempel który jest na wałku. Kompletnie nie wiem jak zacząć próbowałem cecha frezarska obrotową próbowałem w trybie obrotowym profilowaniem ale nic nie chce ruszyć. Jakie warunki trzeba spełnić aby uruchomić tryb obrotowy?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Prosze o jakąś podpowiedz jak z tym ruszyć.

w załączniku plik z edgecama z modelem

http://www.sendspace.com/file/yoqumt

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#7

Post napisał: cinek_80 » 05 sie 2013, 11:16

Kolego możesz podejść do tematu na dwa różne sposoby...
W załączniku masz przykład na obróbkę z użyciem cyklu 5 osiowego i z użyciem geometrii nawiniętej. Zrobiłem to na prostym przykładzie bo z Twoją bryłą coś jest nie halo.

Używając cyklu 5 osiowego z blokadą jednej osi sprawa jest prosta, ściągasz prowadnicę, ściągasz powierzchnię boczną litery, strategia równolegle do krzywej, w kontroli osi kąt natarcie 90st i już jakaś tam ścieżka jest. Używając cyklu obróbki symultanicznej nie interesuje ciebie tryb obrotowy.

Inaczej jest używając cechy obrotowej. Wtedy musisz wybrać sobie zreo tak aby oś Z była osią obrotową (w moim przykładzie zero Prawy, nie mylić tu z zerem programu Góra) wskazuję górną powierzchnię litery S i EC tworzy cechę obrotową. Aby system wiedział że będziesz pracował z osią obrotową musisz wstawić w sekwencji tryb obrotowy. Później odpowiedni cykl i system wie że ma np. profilowanie po danej geometrii wykonać za pomocą 4 osi. Popatrz na przykłady. Mam nadzieję że wersje EC będą się zgadzały.
Załączniki
Test.rar
(773.37 KiB) Pobrany 272 razy
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”