Znaleziono 4 wyniki

autor: pioks
12 gru 2006, 10:10
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Praca dyplomowa Frezarka 500mmx400mm pole robocze
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12159

pukury pisze:witam !! czytam sobie o drganiach i tak myślę - dzwon kościelny ( np. ) jest niewątpliwie sztywny a jednak drga ! ( bim! bom! ) :lol: . nie zawsze jest tak że im coś sztywniejsze tym mniej drga . a gdyby zrobić dzwon z aluminium to by raczej mniej drgał ( tylko bim ! ) pozdrawiam !!
Co prawda to nie jest temat tego postu ale postaram się wyjaśnić co napisałem wyżej,
Jest tak że każda część maszyny, jak i cały zespół części ma swoje tzw. częstotliwości drgań własnych. Jeśli zdarzy się tak że jakieś wymuszenie - np pochodzące od silnika albo inego żródła drgań harmonicznych pokryje się swą częstotliwością z wartością częstotliwości drgań własnych naszego urządzenia to wówczas nastąpi zjawisko rezonansu i całe urządzenie zacznie drgać z bardzo dużymi amplitudami. Jest to zjawisko nieuniknione i nie ma maszyn które nie posiadają takich częstotliwości - ważne jest to że trzeba wiedzieć jakie sa ich wartości i żadnymi wymuszeniami nie zbliżać się do nich.

Nie wiem czy pamiętacie pierwsze egzemplarze poloneza caro w którym dzięki rezonansowi pękała tylnia mała szybka "żagielek" - później to przerabiali - wystarczyło zmienić odrobinę kształt.

Dowiedziałem się tego na wykładach z drgań mechanicznych. Komuś się może wydawać że jest inaczej - że np tłumienie ma wpływ na wartość częstotliwości drgań własnych i faktycznie ma ale znikome - tak małe że nawet się tego nie bierze pod uwagę podczas obliczeń i bardzo to komplikuje obliczenia.

Fakt własności materiału do tłumienia drgań jest niezwyke ważną cechą, że nie będzie on długo pozostawał w drganiach po wzbudzeniu - (to jedno BAM).

Jeśli materiał jest mniej sztywny i mniej waży to wartość tej częstotliwości własnej będzie niższa - mniej Hz.
autor: pioks
10 gru 2006, 19:23
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Praca dyplomowa Frezarka 500mmx400mm pole robocze
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12159

Dla tokareczki do spławików w piwnicy - argumentów brak!

Pisałem ::Moim zdaniem:: w topicu "praca dyplomowa", biorąc pod wzgląd że wielu z Was pisało wcześniej o niezwykle wielkiej roli sztywności urządzenia - oto argumenty dzięki którym maszyna ma być sztywna. Ty masz spławikówkę, Wodzu ma bajeczkę o drganiach. Ja wiem, że im większe E tym większa sztywność - znaczy się mniej się będzie odkształcać przy działających siłach.
Ja twierdzę, że możliwość wpadnięcia urządzenia w rezonans jest zależne od sztywności i bezwładności - co bezpośrednio przekłada się na E i na masę. A tłumienie ma tu znikome znaczenie. Piszę tak bo takie mam przekonania i tak się gdzieś w szkołach uczyłęm....

Ale pozostawiając ten spór mało sęsowny, uważam że mądrze chce postąpić nasz nowy kolega budując swoją frezarkę ze stali 50x50 choć to kawał żelastwa. A ta co jest na zdjęciu wygląda bardzo sęsownie. Wydaje się że nie ma stołu, czyli można ją stawiać nad/na elemencie do obrabiania - widać że będzie miała dość mały zakres w osi Z - ale wydaje się być bardzo zgrabną maszynką a problem sztywności przez spory masyw elementów i zwartą konstrukcję wydaje się być OK.
autor: pioks
09 gru 2006, 19:15
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Praca dyplomowa Frezarka 500mmx400mm pole robocze
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12159

upadły_mnich pisze: robię sobie amatorską tokarkę cnc do spławików wędkarskich i dlaczego mam stosować stal?
Chcociażby dlatego ze jest tańsza... No i dlatego o czym pisałem powyżej.

Co do sztywności i częstości drgań własnych - zależą od E, masy i tłumienia - od tego ostatniego najmniej. Dość ciężko jest nie używając MES'a wyznaczyć te częstotliwości, ale wiemy że wraz ze wzrostem sztywności wzrasta częstotliwość drgań własnych. Im materiał jest sztywniejszy tym harmoniczne czestotliwości własne będą miały większą wartość.
Wartości częstotliwości drgań własnych bezpośrednio związane są z wartościami własnymi i wektorami własnymi macierzy sztywności i macierzy bezwładności.
Jak głoszą pozycje literaturowe na ten temat tłumienie ma niewielki wpływ na wartości częstotliwości drgań własnych i w obliczeniach się je pomija.


Co do żeliwa - polecam sferoidalne - z wydzieleniami węgla w postaci kulkowego grafitu - bardzo dobrze tłumi drgania.

A wy koleżkowcy drodzy nie traktujcie moich postów jako atak na siebie, i nic wam nie zrobie jak sobie będziecie robić maszyny z aluminium ;)

A poza tym załączyłem załącznik w poście i wolałbym żebyśmy sobie o nim pogadali - może któremuś z Was przyjdzie do głowy to co mi nie przyszło. Tylko prosiłbym o krytykę a nie o krytykanctwo.

[ Dodano: 2006-12-09, 22:11 ]
Na temat odlewów z żeliwa - w sumie jest dość sporo odlewni w całym kraju i każdy z pewnością ma gdzieś koło siebie taką odlewnie. Zastanawiam się czy powiodłaby się metoda modelu traconego - tak jak to robili na 'discoevery channel' w programie symulacji walki dwóch dzikich bestii. Tam robili odlewy z aluminium, a model był ze styropianu.
autor: pioks
09 gru 2006, 00:02
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Praca dyplomowa Frezarka 500mmx400mm pole robocze
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12159

Maszyna CNC jako dyplom

Mam identyczne zadanie - dyplom stopnia mgr - nie tyle muszę zrobić maszynę, co mam zaprojektować urządzenie pod względem dynamiki i użycia komuterowych metod wspomagających projektowanie... Jestem w dość zaawansowanym stadium - ale praca jest narazie czysto teoretyczna. - Obiecałem, że wystawię na forum pewien dokument który pozwoli nam bardziej świadomie dobierać napędy i wybierać rodzaj konstrukcji. Chciałbym abyśmy wszyscy (no, może bez jednego "speca" z Kędzierzyna-Koźle) podyskutowali sobie na ten temat....

:: Moim zdaniem ::
Co do tego przeklętego aluminium które tak wszyscy namiętnie chcą stosować w swoich konstrukcjach.
Bardzo dużo mówi się tu o sztywności konstrukcji - sztywność rozumiana jako odkształcenie zależne od naprężenia, będącego najczęściej wynikiem działania siły, zależne jest praktycznie od dwóch czynników:
Sprężystości podłużnej (odkształcalności liniowej) znanej bardziej jako moduł Younga E
- dla stali równego średnio ~207 GPa, a dla aluminium i jego stopów ~69 GPa
Momentu bezwładności I figury płaskiej, będącej przekrojem zginanego profilu.

Iloczyn I*E nazywamy sztywnością na zginanie.

Wartość strzałki ugięcia zależy od w/w iloczynu znajdującego się zawsze w mianowniku - czyli im ten mianownik jest większy tym odkształcenie jest mniejsze. A będzie on większy wówczas gdy będziemy stosować odpowiedni profil albo odpowiedni materiał.
Ważnym jest fakt, że ani różne odmiany aluminium, ani też różne odmiany stali (nie zależnie czy hartowane czy też robione z nimi cokolwiek) nie zmieniają swojej własności jaką jest moduł Younga o wartość do 2%.

Tak więc na sztywne konstrukcje moi miluśińscy STAL !!!

Wróć do „Praca dyplomowa Frezarka 500mmx400mm pole robocze”