Co prawda to nie jest temat tego postu ale postaram się wyjaśnić co napisałem wyżej,pukury pisze:witam !! czytam sobie o drganiach i tak myślę - dzwon kościelny ( np. ) jest niewątpliwie sztywny a jednak drga ! ( bim! bom! ). nie zawsze jest tak że im coś sztywniejsze tym mniej drga . a gdyby zrobić dzwon z aluminium to by raczej mniej drgał ( tylko bim ! ) pozdrawiam !!
Jest tak że każda część maszyny, jak i cały zespół części ma swoje tzw. częstotliwości drgań własnych. Jeśli zdarzy się tak że jakieś wymuszenie - np pochodzące od silnika albo inego żródła drgań harmonicznych pokryje się swą częstotliwością z wartością częstotliwości drgań własnych naszego urządzenia to wówczas nastąpi zjawisko rezonansu i całe urządzenie zacznie drgać z bardzo dużymi amplitudami. Jest to zjawisko nieuniknione i nie ma maszyn które nie posiadają takich częstotliwości - ważne jest to że trzeba wiedzieć jakie sa ich wartości i żadnymi wymuszeniami nie zbliżać się do nich.
Nie wiem czy pamiętacie pierwsze egzemplarze poloneza caro w którym dzięki rezonansowi pękała tylnia mała szybka "żagielek" - później to przerabiali - wystarczyło zmienić odrobinę kształt.
Dowiedziałem się tego na wykładach z drgań mechanicznych. Komuś się może wydawać że jest inaczej - że np tłumienie ma wpływ na wartość częstotliwości drgań własnych i faktycznie ma ale znikome - tak małe że nawet się tego nie bierze pod uwagę podczas obliczeń i bardzo to komplikuje obliczenia.
Fakt własności materiału do tłumienia drgań jest niezwyke ważną cechą, że nie będzie on długo pozostawał w drganiach po wzbudzeniu - (to jedno BAM).
Jeśli materiał jest mniej sztywny i mniej waży to wartość tej częstotliwości własnej będzie niższa - mniej Hz.