Znaleziono 4 wyniki

autor: mil3k
29 gru 2005, 00:45
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Frezarka do miedzi
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11173

No nie wiem czy węgliki lubią elastyczne wrzeciona. Mi wpojono, że do węglików potrzebna jest duża sztywność. Odporne na luzy natomiast są narzędzia ze stali proszkowej.

Jaka jest różnica między tymi wrzecionami z łopatkami a turbiną? Co to właściwie jest ta turbina?
autor: mil3k
27 gru 2005, 23:07
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Frezarka do miedzi
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11173

Witam,
Cieszę się że temat znalazł takie zainteresowanie.
Po przespaniu kilku nocy z waszymi radami skłaniam się do konstrukcji bramowej. Największym argumentem za będzie łatwiejsze chłodzenie, bo ruchy stołu nie będą rozlewały oleju.

Czy te silniczki krokowe i prowadnice się przydadzą? Przyjrzałem się tym przedmiotom i sądzę że są one ze starych drukarek. Czy mógłbym je wykorzystać?

Triera: to są wrzeciona i kiście pneumatyczne. Gość z pracu od utrzymania ruchu powiedział mi kilka tygodni temu, że napędy pneumatyczne nie mają takich momentów jak elektryczne i czasem brak im mocy. Może ktoś wykorzystujący je na codzień się wypowie, bo gość, który mi to powiedział nie jest w moich oczach bardzo wiarygodny.
autor: mil3k
22 gru 2005, 18:29
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Frezarka do miedzi
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11173

Pokury: IMHO os od ilości piór nie zależy czy materiał będzie się kleił do narzędzia, tylko od kąta skręcenia spirali. Im większy kąt tym szybszy spływ wióra, dodatkowo dwupiórek bierze więcej materiału na pióro, porównując z czteropiórkowym frezem przy tym samym posuwie.
Na szczęście pracowałem w firmie robiącej narzędzia skrawające i dalej mam do niej dojście, więc pogadam z kolegami, żeby mi wystrugali jakieś freziki z weglików w ramach eksperymentów.
Odpoczątku myślałem żeby przestrzeń robocza była zamknięta, ale nie przewidywałem, że będzie potrzebne chłodzenie płynem. Dzięki za tę informację, wezmę ją pod uwagę podczas projektowania.
Szlifierki narzędziowe Walter mają takie specjalne "żaluzje" na prowadnicach do osłony przed chłodziwem. Pamiętam że jakaś firma SKF (czy jakoś tak) ma takie coś w swojej ofercie na swoje profile.

olo_3: iecz chłodząca nie bedzie problemem, załatwię sobie kilka litrów z mojej poprzedniej pracy. Wierteł raczej nie będę używał, jeżeli będę miał wierci to frezem center cut da się wiercic. Myślałem o profilach aluminiowych 45, bo są w miarę tanie, a zeby zachowywały sztywnośc użyłbym ich więcej np dwa skręcił razem.

Triera: widziałem takie narzędzia w akcji z chłodziwem doprowadanym przez narzędzie. największym problemem w takim czymś jest pompa podająca chłodziwo. Musi by bardzo wydajna. Baltzers i Kenametal dostarczają wałki węglikowe z kanalikami dla polskich producentów narzędzi.

pltmaxnc: czy możesz coś więcej napisa o swoim sposobie? Poco jest ten margines, bo nie barzdzo rozumiem gdzie on jest. I jak możesz to napisz coś o cenach miedzi, której używasz.

Dramel: Ja myślałem o orginalnym Dramelu, a nie o jakiejś TOYA myślałem, że będzie bardziej wytrzymały. A jak by wyciągną bebech z takiego dramela i wsadzi do zrobionej obudowy?

Dzięki wszystkim za rady. Wesołych świąt.
autor: mil3k
21 gru 2005, 23:35
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Frezarka do miedzi
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11173

Frezarka do miedzi

Witam!

Przypadkowo kilka dni temu trafiłem na forum i zafascynowaliście mnie swoim podejściem do CNC. Zawsze wydawało mi się że CNC to kupa kasy a tu okazuje się, że jest grono entuzjastów, którzy robią obrabiarki amatorskie, których nie powstydziły by się firmy z tradycjami. I to wszystko za "ludzkie" pieniądze.

Ok to tyle wstępu, a teraz przechodzę do sedna. Chciałbym zrobic niewielką frezarkę do obróbki miedzi, czystej i ewentualnie pleksiglassu. Pole robocze to ok 150x150x10-20 mm.
Za wrzeciono chciałbym użyc "dramelka". Będę używał frezów Φ1 - Φ2 mm. głębokośc rowków maksymalnie 9 mm jeśli użyję 10mm materiału.
Proszę o radę jaką konstrukcję byście polecali.
Wykorzystuję Autodesk Inventora do projektowania detali, które miałaby robic maszynka. Potrzebowałbym jakieś sterowanie korzystające z CAM. G kod oczywiście również, bo miałbym dzięki temu możliwośc cwiczenia go.
Na całośc chciałbym przeznaczy jakieś 1500 PLNów.

Czy miedź jest trudna do obóbki? Czy są z nią takie problemy jak z aluminium?
Wszystkie rady są barzo mile widziane. To bedzie moja pierwsza maszyna.

Może ktoś zna jakąś literaturę przydatną do takich konstrukcji, może by polska lub angielska, bo w innych językach jestem niekumaty.

Edited
Najważniejsze informacje z topica:

1. Obrabiana miedź powinna by chłodzona olejem
2. Dramel może nie wytrzyma ciągłej pracy i szybko wyrobią się łożyska.
3. Używac szybkich spiral w narzędziach.
4. Konstrukcja z ruchomą bramą pozwala obrabiać przedmiot w "jeziorku" oleju.

Wróć do „Frezarka do miedzi”