Znaleziono 4 wyniki

autor: kostner
09 mar 2013, 03:00
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Przeróbka starej maszyny AXA
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4700

No to pokolei:

W zwiazku z tym, ze sterujemy predkoscia serwa, driver serwa musi skads wiedziec czy silnik osiagnal juz zadana predkosc - kiedys do tego uzywano tachogeneratorow - jest to mala pradnica, ktora przy okreslonych obrotach daje okreslone napiecie. Dzieki temu driver "wie", ze wszystko bangla. Pozostaje jeszcze kwestia poinformowania sterowania o tym, ze os sie porusza. Tutaj stosujemy enkodery lub linialy pomiarowe. Enkoder moze byc zamocowany na osi silnika lub bezposrednio srubie kulowej, linial przesuwa sie razem z osia.

W Twojej maszynie musisz sprawdzic, ktore rozwiazanie zastosowano. Na pewno poza tacho jest cos tam jeszcze. Obecnie na silnikach serwo sa montowane enkodery, ktorych sygnal jest uzywany do wysterowania silnika jak i do okreslenia polozenia osi. Serwa uniwersalne maja nawet mozliwosc emulowania wyjscia enkoderowego. Ale to tak na marginesie.

Sterowanie 802C jest sterowaniem kompleksowym ale malo wydajnym - na pewno tutaj nie poszalejesz z predkosciami obrobki. Do okreslenia pozycji osi wymaga to sterowanie sygnalu TTL wiec jezeli sa linialy lub enkodery Heidenhain to bedziesz zmuszony je wymienic.

Sterowanie ma obsluge magazynu ale nie ma zarzadzania narzedziami - do konca sam nie skumalem jeszcze o co chodzi ale rozumiem to tak, ze zarzadzanie magazynem narzedzi jest ograniczone :) Sterowanie ma rowniez stala ilosc I/O i moze sie okazac, ze do Twojej maszyny braknie PLC.

Ja bym tutaj bardziej polecal sterowanie HH320 ale musisz sie liczyc z kosztami rzedu 8-10K euro razem z zamontowaniem ustawieniem itd.

Siemens wypuscil wlasnie na rynek sterowanie Sinumerik 808. Podobno bardzo proste z gotowym PLC idiotoodporne i cholernie tanie. ALe to swiezak i nic nikt nie wie - nawet dokumentacji nie ma.

To tyle na ta chwile :)

Pozdrawiam
Daniel
autor: kostner
04 mar 2013, 01:49
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Przeróbka starej maszyny AXA
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4700

Naturalnie analogowy. Sygnal Step Dir opiera sie tylko na czestotliwosci - wszelkie zaklocenia przenosza sie od razu na prace silnika. Sygnal analogowy jest sterowany regulatorami PID - skomplikowany algorytm, ktory uwzglednia wiele czynnikow . Naturalnie wszystko zalezy od drivera i silnka. Np nowe serwonapedy AC Mitsubishi maja zaimplementowana niezalezna od sterowania funkcje wytlumiania drgan, potrafia wytracic znaczna energie powstala w trakcie hamowania masy napedzanej itp. A drivery zamontowane w prtedmiotowej frezarce nie maja nawet zabezpieczenia napieciowego i stosunkowo latwo je uwalic.

Wada sterowania sygnalem analogowym jest blad pozycjonowania wynikajacy z opoznienia sygnalu. Polega to na tym, ze sterowanie zadaje sygnal i oczekuje osiagniecia pozycji w czasie rzeczywistym przy czym sterownik nie jest w stanie nadazyc za sygnalem. Powoduje to ze program jest wykonywany z malym stalym opoznieniem, ktore jest w sterowaniu ustawialne. Przyczym Heidenhain w sterowaniu TNC320 wyeliminowal juz ten problem.

Byc moze to co napisalem nie jest w detalach idealnie opisane ale generalnie wiadomo o co chodzi :)
autor: kostner
03 mar 2013, 21:28
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Przeróbka starej maszyny AXA
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4700

Tak jak pisalem:

+/-10V - sterowanie analogowe - sterowanie predkoscia
Step/Dir - sterowanie cyfrowe - sterowanie pozycja

Teraz dokladniej

+/-10V - steruje predkoscia silnika. Aby sterowanie wiedzialo gdzie os sie znajduje potrzeba enkoder lub linial, za pomoca ktorego odczytuje aktualna pozycje osi. Stad sterowanie wie ze np zbliza sie do zadanej pozycji i zwalnia silnik z zaprogramowana rampa i po osiagnieciu pozycji go zatrzymuje. Oczywiscie nie jest to np zwykle 5V tylko sterowanie odbywa sie na poziomie mV, sygnal w zaleznosci od obciazenia silnika, jest wzmacniany lub zmniejszany.

Step/Dir - sterowanie pozycja. Tego chyba nie trzeba nikomu tlumaczyc. A jest to sygnal cyfrowy poniewaz stan wysoki step powoduje przesuniecie o jeden krok silnika stan niski nie powoduje ruchu.

Chyba jasno to wyjasnilem.
autor: kostner
03 mar 2013, 15:46
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Przeróbka starej maszyny AXA
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4700

Siema
syntetyczny pisze:
mojziwrz pisze:mam rozumieć ze jeżeli to nie jest step/dir to modernizacja na starych podzespołach nie mam sensu ? trzeba by kupić nowe serwa z kontrolą i wejściem step/dir lub silniki krokowe ? tylko jakie te silniki musiały by być żeby dawał sobie radę z tą maszyna
Wydaje mi sie, że jeżeli to sterowanie jest analogowe, to to powinno być step/dir. Ale głowy nie dam. Dokumentacja techniczna by rozjaśniła trochę(schemat elektryczny to tylko, jak podłączyć niestety).

Osobiście bym przewertował wątki Kamar 'a i stamtąd wziął inspirację (jeżeli chodzi oczywiście o sterowanie silnikami krokowymi). Jego "grzmoty" równie ciężko wyglądają.
Kolega syntetyczny ma lekko blade pojęcie o temacie. Sterowanie analogowe to sygnał +/-10V sterowanie step/dir jest sygnałym cyfrowym.

+/-10V jest to sterowanie prędkościa silnika a step/dir jego pozycja.

+/- oznaczaja kierunek obrotu silnika a zakres napiecia miedzy 0-10V oznacza predkosc. I tak na przykład jezeli silnik moze krecic max 3000 obr to jezeli dostanie sygnal +5V bedzie sie krecil z predkoscia 1500obr/min w lewo, przy sygnale -5V 1500 w prawo.

drivery są na 100% sterowane sygnałem +/-10V czyli sygnałem analogowym - Siemens jak również pozostali producenci sterowań w tamtych czasach nie stosowali STEP/DIR.

Aby sterować tą maszynę MACHEM potrzebujesz albo sterownik DSPMC albo CS-MIO na +/-10V. Ja osobiście w zależności od budżetu polecałbym coś firmowego np Siemens 802C - koszt ca. 2-3k euro lub Heidenhain TNC 320 - sterowanie najlepsze ale koszt ca. 7k euro. Lub Komplet Mitsubishi drivery + silniki + sterowanie w tym wypadku jakies 10k euro :)

Maszyna jest dość kompleksowa i bez zewnętrznego PLC i tak się nie obejdzie - musisz jakos zrobic wymianę narzędzia, obsłużyć magazyn - nie wiem czy MACH da sobie z tym radę.

Do tych silników napędów w rozsądnych pieniądzach nie dobierzesz a jeżeli nawet będzie ciężko wszystko ze sobą zestroic. Dlatego jak już, to proponuje wymieniac kompletami. Napęd 1kW spokojnie kupisz za 1k euro a nawet taniej jak dobrze poszukasz.

Tak czy tak czeka Cie niezła zabawa. Jeżeli masz jakieś pojęcie o elektronice, elektryce i automatyce i w cholere czasu i zapału to dasz rade :)

Pozdrawiam
Daniel

Wróć do „Przeróbka starej maszyny AXA”