Znaleziono 3 wyniki

autor: jacqubes
16 gru 2008, 23:02
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: Mocowanie łożyskowania śruby
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5698

Jedno łożysko dwurzędowe kosztuje 11,5zł, przy czym jednorzędowe 9,8zł, więc 9,8*2= 19,6zł, czyli wcale nie taniej :D

Ja to rozumiem tak: Łożyska skośne dwurzędowe od strony napędowej i podporowej.
Montaż przebiegałby tak, że przekładam już przetoczoną śrubę, od strony podtrzymującej mam już nabite łożysko na śrubę. Od strony napędowej zakładam łożysko, tak mocno jak dam radę. Z obu stron przykręcam nakrętki i daję kontry do tego. Jako, że od strony napędowej, czop jest dłuższy mam możliwość naprężenia śruby. Tylko się zastanawiam, czy łożyska będą miały wystarczające napięcie wstępne, aby odpowiednio naprężyć śrubę, lub czy opór, który nadam łożyskom nie będzie za duży.
autor: jacqubes
16 gru 2008, 21:49
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: Mocowanie łożyskowania śruby
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5698

W zasadzie, to teraz dokładniej przeczytałem specyfikację tych łożysk. W takim razie powinno wystarczyć dać jedno łożysko dwurzędowe skośne, od strony napędowej i zwykłe łożysko po stronie podtrzymującej. Wygląda na to, że 2 łożyska skośne trzeba stosować w wypadku jednorzędowych, bo dwurzędowe już mają napięcie wstępny (wewnętrzny pierścień jest rozcięty). Hmm, jak wpasować odpowiednio łożysko kulowe, żeby można je było nazwać pływającym ? Chodzi o to, że będę mógł je włożyć po prostu ręką na wcisk i już będzie ok ? Nie chciałbym wykonać tego elementu źle, żeby spowodować dodatkowy luz promieniowy wywołany przez złe dobranie otworu pod łożysko.
autor: jacqubes
16 gru 2008, 19:02
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: Mocowanie łożyskowania śruby
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5698

Mocowanie łożyskowania śruby

Popatrzyłem trochę na forum. W tym dziale znalazłem jakieś rozwiązania ideowe. Postanowiłem, że wykorzystam dwurzędowe łożyska skośne. Narysowałem wstępnie coś takiego:

Obrazek

1 - silnik krokowy
2 - sprzęgło
6 - gwint metryczny
3 - nakrętka i kontrnakrętka
4 - łożyska skośne
5 - zabezpieczenie przed wypadnięciem łożyska(tutaj akurat ścianka profilu ramy)
7 - gwint trapezowy


Takie rozwiązanie umożliwiłoby napinanie śruby, bo chyba po to się tak męczy i daje te 3 sztuki łożysk skośnych, kontrnakrętki itd. ?

[ Dodano: 2008-12-16, 19:17 ]
Aha, najdłuższa śruba osi Y miałaby 1,5m ; osi X 1m ; a osi Z ~40cm. To ew. tego typu rozwiązanie dla osi Y i X, czy tylko dla Y ? Dla Z to chyba zwykłe kulkowe łożysku, bez "systemu" kasowania luzu wystarczą ?

Wróć do „Mocowanie łożyskowania śruby”