Znaleziono 3 wyniki

autor: pitsa
21 mar 2014, 10:27
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Sztywność Maszyn CNC
Odpowiedzi: 318
Odsłony: 44765

Zanixi pisze:przebija takie zestawienie?
Prawdopodobnie ceną i porównywalną dokładnością ruchu.

Mamy tu więc odwagę w projektowaniu i poszukiwaniu własnego złotego środka na produkt zadowalający klientów.
Jest różnorodność produktów na rynku, jest wybór, jest konkurencja, jest OK. :-)
autor: pitsa
16 mar 2014, 06:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Sztywność Maszyn CNC
Odpowiedzi: 318
Odsłony: 44765

Skoda to słaby przykład.

Konkretem byłoby pochwalenie się lekkością maszyn mniej więcej w taki sposób:
Skonstruowaliśmy konstrukcje szkieletową o bardzo dobrym współczynniku sztywność do ciężaru elementów składowych. Znacząco obniżyło to koszt końcowy naszych urządzeń dzięki czemu z powodzeniem konkurujemy z wieloma innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku.
autor: pitsa
15 mar 2014, 19:29
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Sztywność Maszyn CNC
Odpowiedzi: 318
Odsłony: 44765

Sądzę że "hybrydowy monolit" oznacza, jedynie to że autorzy maszyn chcieli wzorować się na naturze w paru promilach mikropromili, a cała reszta prozy tej opowieści niepotrzebnie oparli na reklamowych formułkach (jak większość). W skrócie tak opisana technologia oparta jest jedynie na ogłupianiu klienta. Autorzy technologii nawet nie ogarnęli tego co chcą osiągnąć. Tylko z samego chcenia posiadania własnej technologii klienta nie można zadowolić. :mrgreen:

Być może lepiej brzmiałoby zastosowanie określenia "bioniczny szkielet" jednak to modne wzorowanie się na naturze też jest oznaką ułomnego spojrzenia na technologię w przyrodzie.

Podejmowanych jest wiele prób zaczerpnięcia z technologii, opracowanej przez miliony lat ewolucji, i sedno w tym aby powiązanie wszystkich elementów funkcjonowania idealnej maszyny powinno opierać się na zrozumieniu, że maszyna to monolit złożony z wielu współpracujących ze sobą systemów z uwzględnieniem ich funkcjonowania w wielu skalach złożoności. Weźmy na ten przykład wpływ budowy DNA na funkcjonowanie mózgu.

Człowiek jako twór natury pracą umysłu, mięśni i swojego szkieletu z pomocą siły grawitacji, zasady zachowania pędu, masy i energii, i z cierpliwością!!!, potrafi wytworzyć niezwykle piękne i precyzyjne przedmioty. Maszynami człowiek chce zastąpić w pracy innego człowieka.

Inżynierowe od setek lat próbują tworzyć urządzenia naśladujące ruchy człowieka, precyzję zazwyczaj opiera się na sztywności urządzeń, jednak wiąże się z tym wiele problemów, które człowieka przy wytwórczej pracy praktycznie nie dotyczą.

Pierwszy etap zbliżania się do "hybrydowego monolitu" jest zastosowanie lekkiego szkieletu - jak struktura kości. To nic nowego. Najczęściej rządzi tym ekonomia: maksimum zysku z minimum materiału. Drugi etap to nadanie maszynie samoświadomości na temat swojego szkieletu i zjawisk które tego szkieletu dotyczą. Najprostszym tu przykładem jest zastosowanie enkoderów razem z silnikami krokowymi. Dobrze rozwiniętą samoświadomość ruchów szkieletu, opartą na szybkim przetwarzaniu obrazów i analizowaniu wielu wektorów ruch naprzód, posiadają maszyny producenta z Częstochowy. Ale i to jeszcze daleka droga do hybrydy systemów składowych z których postanie wytwórczy monolit przyszłości.

Zamiast pisać o hybrydowym monolicie, czyli w domyśle opierać się na sztywności urządzenia uzyskanej przez zastosowanie konstrukcji szkieletowej, można oprzeć bajer konkretnie na budowie szkieletów, w którym żaden element nie jest taki sam jak pozostałe, "opierając się na podpowiedziach z natury, zbudowaliśmy maszynę, w której każdy element szkieletu jest inny i nieco inną odgrywa rolę, ale razem tworzą hybrydowy monolit który jest zdecydowanie odporniejszy na wibracje, dzięki czemu nasze maszyny są lekkie i skuteczne w działaniu". :mrgreen:

Dla podparcia takiego bajeru można by gdzieniegdzie dodać trochę spienionego aluminium wewnątrz profili i tyle. :twisted:

Wróć do „Sztywność Maszyn CNC”