Coraz bardziej zagmatwana jest ta zagadka. To oczywiste, że dokładność ma znaczenie. Przede wszystkim potrzebna jest dynamiczna sztywność obróbki. Myślę, że chodzi o reakcję układów na zmienne obciążenia podczas pracy narzędzia.
Jak już jesteśmy na takich wysokich precyzjach to w napędach może nawet widać każde rozpoczęcie pracy pióra freza? Ciekawe byłoby mieć możliwość przebadania odpowiedzi układu napędowego na pracę narzędzia. Być może nawet da się wykryć trzęsienie ziemi na drugim końcu ziemskiego globu.
Swoim małym Nano oscyloskopem obserwowałem niedawno wpływ pracy wyświetlacza na poziom jego napięcia zasilającego. Gdyby zakład energetyczny zamontował sobie takie precyzyjne układy pomiarowe (podobno chcą!) jak w napędach liniowych to wykryliby jakie komunikaty wyświetla moja nowa maszynka. Normalnie szpiegostwo i inwigilacja. Może ta rozdzielczość 0.000001mm jest na potrzeby wewnętrznej analizy szpiegowskiej - wykrywa wszelkie drgania elementów maszyn i czuwa nad tym czy maszyna jest w prawidłowy sposób użytkowana. Jeśli ktoś zostawi na stole choćby klucz, to system pozycjonowania wykryje tą dodatkową nie usztywnioną masę bo wpłynie na Nty mod drgań własnych zarówno konstrukcji głównej jak i całej bramy.
Taki offtop co do oferty pracy: Dziś mi jeden student powiedział, że jego ofertę odrzucono z powodu nie ukończenia jeszcze studiów. No nie wiem... ja wolę takich co coś robią i przy okazji studiują sobie, niż tych co skończyli studia i nic jeszcze nie robili. No ale ja jestem zbyt cienki w możliwości rozwiązania tak trudnych zagadek ...
