Znaleziono 4 wyniki

autor: Andrzej 40
25 maja 2017, 00:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: DIY Pomoc Białystok
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 3915

upanie pisze: Czy to sinus czy prostokąt to cały czas płynie prąd więc i przepięć nie ma.
A LED jest obciążeniem bo wystarczy, żeby popłynął jakikolwiek prąd aby wystąpił spadek napięcia po to aby układ sprzężenia zwrotnego zadziałał.
Na wyjściu zasilacza stosuje się filtry LC a nie RC. Jaki to byłby filtr RC gdy rezystancja musi być tak mała jak to możliwe?
I nadal nie rozumiem o co Ci chodzi z tą trudnością wykonania filtru. Jaki to ma związek?
Trudno czy nie trudno trzeba go zrobić a jak się nie da to też trudno i tętnienia będą większe. Tak to już jest, że im większy prąd obciążenia tym większe tętnienia.
To na początek wzór e=-L di/dt. To wyjaśnia różnicę między efektem przebiegu sinusoidalnego a prostokątnego i przyczynę powstawania przepięć w obwodach z indukcyjnością.
Stwierdzenie "prąd cały czas płynie" jest nieprawdziwe.
W zasilaczach sieciowych stosuje się też filtry RC ze względu na niższe koszty i gabaryty. Kol. nie słyszał o filtrach RC? Impedancja wyjściowa zależy także od pojemności na wyjściu nie tylko od rezystora w filtrze.
Trudności z wykonaniem filtru LC dla niskich częstotliwości i dużych prądów nie ma, tylko L może ważyć parę kg i zajmować sporo miejsca.
To zaś ale tyle, trochę na skróty.
autor: Andrzej 40
23 maja 2017, 16:12
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: DIY Pomoc Białystok
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 3915

upanie pisze: Pisząc "diodę" miałem na myśli diodę świecącą, która zazwyczaj jest na wyjściu i przez nią popłynie prąd. Czasami nie jest podłączona na wyjściu.
Filtry, najczęściej LC, są montowane na wyjściach - nie tylko kondensatory. Te filtry są na niskie częstotliwości i mają za zadanie eliminację tętnień. Jaki ma cel pytanie o trudność wykonania filtrów?
Gdzie powstają te przepięcia?
Zasilacza poprawnie zaprojektowany ma poprawnie pracować w całym zakresie napięć wyjściowych i obciążeń. Zasilacz, który wymaga zewnętrznego obciążenia jest albo źle zaprojektowany albo do specjalnych zastosowań.
Przepięcia powstają na indukcyjnościach transformatora w wyniku przełączania.
Nie ma zasilacza impulsowego pracującego w zakresie wypełnienia 0-100% w związku z czym trzeba minimalnie obciążyć tak, żeby wypełnienie wyniosło 5% a maksymalnie ca 95%. Poniżej i powyżej pewnych wartości wypełnienia przetwornica będzie niestabilna i trudno przewidzieć jakie będą tego efekty.
LED dla większego zasilacza nie jest żadnym obciążeniem - prąd rzędu 10mA. Dla telefonicznego może wystarczyć.
Filtry LC, a częściej RC, są nie tylko na niskie częstotliwości. Oblicza się dla określonej częstotliwości i dopuszczalnych tętnień. LC są łatwiejsze do wykonania na w.cz. i takie zwykle mamy w impulsowych. Jaka trudność w wykonaniu? Policz filtr dolnoprzepustowy LC na prąd 10A z tętnieniami 1% dla np. 50Hz to zobaczysz.
autor: Andrzej 40
21 maja 2017, 22:53
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: DIY Pomoc Białystok
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 3915

upanie pisze:Jakie przepięcia?
Zasilacz impulsowy, taki z fabryki a nie zrobiony na kolanie, jest zawsze obciążony.
Z resztą już sama diodka na wyjściu czy układ sprzężenia zwrotnego bądź filtry sprawiają, że prąd płynie. Ładowarkę do telefonu zapewne często podłączasz bez telefonu.
Sam pisałeś, że nowy włączony bez obciążenia padł ! Dlaczego?
Przez samą diodkę bez obciążenia prąd nie popłynie, przez układ sprzężenia i kondensator ( bo tylko to mamy zwykle na wyjściu impulsowego) też niewiele. Bez obciążenia układ zaprojektowany na większą moc pracuje z bardzo krótkimi impulsami i czasem z przerwami żeby utrzymać zadane napięcie a to powoduje powstawanie przepięć.
W zasilaczach telefonów, jak rozbierzesz, to znajdziesz rezystor równolegle do wyjścia. Poza tym projektowane są na małe wartości prądu (nie ładujesz telefonu 10A) i dla nich minimalne obciążenie wyjścia wystarczy do pracy w zaprojektowanym zakresie szerokości impulsów.
Taki zasilacz impulsowy ma np. większe tętnienia niż liniowy przez co często jest skreślony przez audiofili
Jak myślisz - łatwiej wykonać filtr na wysokie czy niskie częstotliwości? Bo m.in. od filtru zależą tętnienia. Impulsowe pracują z dość wysokimi częstotliwościami, na ogół poza zakresem przenoszonym przez wzmacniacze akustyczne. Jeżeli "sieją" to przez pojemności i niewłaściwe ekranowanie.
autor: Andrzej 40
21 maja 2017, 00:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: DIY Pomoc Białystok
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 3915

upanie pisze: Jak kupisz jakieś chińskie gówno to może się spalić bez obciążenia tuż po pierwszym włączeniu (dokładnie tak miałem).
Zasilaczy impulsowych nie powinno się włączać bez obciążenia, głównie ze względu na duże przepięcia w tych warunkach. Dlatego dla zabezpieczenia poprawnej pracy zwykle mają na wyjściu rezystory wstępnego obciążenia. Czasem ich nie mają lub to nie wystarcza i następuje uszkodzenie.
Jeżeli chodzi o porównanie zasilaczy impulsowych i transformatorowych, to każdy rodzaj ma swoje wady i zalety w zależności od konstrukcji i zastosowania. Stałe napięcie możemy uzyskać także z zasilacza transformatorowego ze stabilizacją.
Niewątpliwą zaletą impulsowych jest sprawność a jedną z wad zakłócenia.

Wróć do „DIY Pomoc Białystok”