Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
22 lip 2012, 13:53
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: LD-550 brak uziemienia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 10279

jacek-1210 pisze: Nie chcę się już wdawać w teoretyczne dyskusje ale:
Przykład 1: Ludzik nr 2 z cytowanego linku - przebicie na obudowę maszyny, słaby uziom niepodłączony do PE a operator trzyma rękę na maszynie i stoi choćby jedną nogą w mokrym bucie...
Przykład 2: Dobry uziom ale zakopany w odległości kilkudziesięciu metrów od operatora, w ziemi płynie prąd błądzący (niekoniecznie piorunowy, ale może być inny, np. linia kolejowa niedaleko), operator w mokrym bucie, w tym przypadku długość "kroku" to będzie odległość od operatora do bliższego końca uziomu, czyli.. kilkadziesiąt metrów -
Ludzik 2 symuluje napięcie dotykowe, nie krokowe! W przykładzie 2 ( i zawsze) - długość kroku to będzie odległość między stopami operatora !!! a nie końcem żródła i uziomem. Wskazane używanie prawidłowej terminologii.
Nie mam zamiaru negować zagrożeń związanych z prądem, ale na forum chyba wiekszość uczestników nie jest ekspertami od instalacji elektrycznych i zabezpieczeń. Trzeba pisać poprawnie i na dodatek językiem zrozumiałym dla wszystkich. Dla części użytkownków posługiwanie się specjalistycznym nazewnictwem niczego nie wyjaśni. Nie będą widzieli różnicy między PEN a IPN :mrgreen:. Jeden z kolegów ma tu ładne motto - ekspertem jest ten, kto potrafi własnej babci wytłumaczyć teorię Einsteina.
I może jeszcze odniesienie do "słaby uziom nie podłączony do PE". Słaby tzn. że to nie uziom, niepodłączony ? - do zacisku PE - tzn. że nie ma PE a jest tylko napis. Tak jak na przysłowiowym płocie, na którym był napis d..a, ktoś pogłaskał i mu weszła drzazga.
Może na koniec pewne dane - za niebezpieczne dla człowieka uznaje się prądy płynące: przez serce >=10mA, przez mózg >=100uA. Napięcie wynika z prawa Ohma. Oczywiście występują odchylenia osobnicze. Większość 4 promile alkoholu zabiją, ale są tacy, którzy przeżywają 8 promili. Tu jest podobnie.
autor: Andrzej 40
21 lip 2012, 23:15
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: LD-550 brak uziemienia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 10279

jacek-1210 pisze: W przeciwnym razie użytkownik może kiedyś na własnej skórze -czasem tylko jednorazowo- dowiedzieć się, co w praktyce znaczy termin "napięcie krokowe" :neutral:
No to polecam koledze zapoznanie sie z terminem - poniżej link. Przy okazji - którą nogą kolega obsługuje maszyny?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_krokowe
autor: Andrzej 40
21 lip 2012, 00:03
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: LD-550 brak uziemienia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 10279

Nikt nie napisał, że przy dwużyłowej sieci doprowadzenie N, popularne "zero", należy najpierw doprowadzić do bolca a od niego do jednego z wtyków gniazdka - tak jest bezpieczniej. Ale cały dowcip diabli wezmą, jeżeli przewód do maszyny będzie dwużyłowy i nie bedzie trzeciego przewodu od bolca do korpusu maszyny. I to jest jedyny sposób zwiększenia bezpieczeństwa w sieci starego typu. Wykonanie uziomu np. w starych blokach jest nierealne. Pozostaje pytanie, czy energetyka nie ma przypadkiem obowiązku doprowadzenia przewodu PE do tablicy licznikowej - dostawa prądu niezgodna z przepisami a płacić "przesyłowe" i "eksploatacyjne" trzeba.
Co do tego gdzie faza a gdzie bolec w układzie "zegara" - gniazdka podwójne mają bolce w środku i w jednym faza będzie na 3 a w drugim na 9 w stosunku do bolca. Wniosek - gniazdka podwójne sa nielegalne :mrgreen: . Chyba, że postawimy 2 zegary, jeden do góry nogami :wink: . Poważnie, to ten przepis ma sens w przypadku stosowania gniazdek typu Schuko i nie wiadomo dlaczego na nie nie przechodzimy. Mają dwa styki dla PE i są pewniejsze.

Wróć do „LD-550 brak uziemienia”