Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
02 gru 2011, 23:59
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: ELEKTROWRZECIONO? CO Z TYM ZROBIC???
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3013

Nie pisałem o braku profesjonalizmu, tylko o tym, że instrukcja nie jest wzorem, spora różnica. Już uzasadniam - proszę porównać sposób pokazania na rysunkach połączeń PE i ekranów. W instrukcji polecanej przez Kol. nie jest zbyt czytelny.
Z ciekawości - co to fizycznie jest ten dławik metalowy i jego budowa i zadanie? To nie przytyk ani złośliwość, nie wiem co się pod tą nazwą kryje. Sądziłem, że to obejma dociskająca ekran do masy.
Na przewodach stosuje się często dławiki ferrytowe zapobiegające zakłóceniom w.cz..
Odnośnie puszki - O.K. - nie było, ale chyba wiadomo o co mi chodziło (obudowa, szafa, skrzynka - do wyboru)
Uprawnienia - są wymagane przepisami do wykonywania pewnych prac niezależnie od kwalifikacji i wykształcenia wykonującego. I są jak prawo jazdy - wielu je ma, nie wszyscy potrafią jeździć a spora część nie zna przepisów lub ich nie przestrzega uważając się za wirtuozów kierownicy. Efekty widzimy codziennie. Mam z praktyki przykład ekipy uprawnionej, która zablokowała pracę aparatury wykonanej w II kl. ze względu na "niebezpieczne napięcie na obudowie". Mierzyli woltomierzem V640 (>10MOhm/V). Wystarczyła pojemność kilkunastu pF do obudowy. Zmierzony potem prąd upływu był rzędu uA. To przykład nieprofesjonalnych przepisów i ich bezmyśłnego stosowania. W przepisach nie określono parametrów woltomierza tylko dopuszczalne napięcie.
Uprawnienia powinny być wymagane do naprawdę specjalistycznych prac a często wymagane są do prac, które są proste dla każdego, kto ma wykształcenie z tej branży (też potwierdzone papierem) i przestrzega określonych przepisów. Jest to dublowanie papierów spowodowane częściowo jakością poziomu wykształcenia wynikającą z obniżania wymagań, kiepskich programów i płac nauczycieli. Przykład - likwidacja matematyki na maturze, całe szczęście poprawiona. Ale pociągnąłem :grin:
Pozdrawiam tych, którzy doczytają do końca.
autor: Andrzej 40
02 gru 2011, 21:05
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: ELEKTROWRZECIONO? CO Z TYM ZROBIC???
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3013

falowniki.com pisze:cokolwiek tworzymy i wykorzystujemy do tego prąd elektryczny nie może być robione "bez głowy" i... uprawnień elektrycznych !
No to bądźmy profesjonalni. Ale to nie znaczy niezrozumiali dla tych, którzy nie są biegli w danym temacie. Ten "metalowy dławik", czyli po prostu zacisk i te 360 stopni które podał kolega nic nie wyjaśnia komuś, kto nie wie o co chodzi, można było podać w radianach :grin:. Stosowanie puszek też nie jest konieczne, zależy to od warunków w jakich pracuje falownik. Co do robienia z głową, to zgoda, co do uprawnień to już różnie. Znajomość przepisów i wiedza w temacie konieczna. Papier służy do brania za to pieniędzy nawet jeżeli nie jest dołączona do niego głowa. Miałem przypadek fazy na bolcu w gniazdku podłączonym przez uprawnionego. Podana przez kolegę instrukcja też nie jest wzorem profesjonalizmu. Polecam porównanie z : http://www.mawos.com.pl/Files/MM420_OI_PL.pdf
Szczególnie rysunku podłączenia.
Pozdrawiam.
autor: Andrzej 40
24 lis 2011, 01:56
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: ELEKTROWRZECIONO? CO Z TYM ZROBIC???
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3013

Poza indukcyjnościami są jeszcze pojemności uzwojeń do obudowy, przewodów itp. Przy częstotliwościach impulsów falownika ( kHz) płynie przez nie prąd i pojawia się napięcie na obudowie jeżeli nie jest poprawnie uziemiona. Pewniejszym sposobem sprawdzenia źródła napięć jest pomiar prądu. Pojemnościowy dla małych silników (0,5kW) wynosi na ogół sporo poniżej 1 mA przy 50Hz. Przy większych częstotliwościach i większych silnikach może być większy ponieważ prąd (pojemnościowy) zależy od częstotliwości i pojemności, a pojemność od powierzchni.

Wróć do „ELEKTROWRZECIONO? CO Z TYM ZROBIC???”