Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
10 wrz 2010, 18:10
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: ustawienie geometrii tokarki - suport
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 18908

Mariuszczs pisze:Nie widziałem w sumie tokarki w której da się skręcic suport ten który jest od posuwu poprzecznego a co za tym idzie od planowania. Wzdłużny suport jak nie skręcisz to planowanie zawsze wyjdzie tak samo. ..quote]
Parę nieporozumień wynikających z tego, że suporty wzdłużne bywają 2. Jeden na łożu i tu o skręceniu nie da się mówić, i drugi na suporcie poprzecznym możliwy do skręcenia.
Miałem na myśli górne sanki suportu poprzecznego pod imakiem i ich posuw. Ale nie o to chodziło. Jeżeli suport poprzeczny nie będzie przesuwał się prostopadle do osi wrzeciona, to przy planowaniu wytoczy się stożek i można to sprawdzić mocując nóż w imaku tak jak podał kol. Jacek Mrozek
autor: Andrzej 40
10 wrz 2010, 02:16
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: ustawienie geometrii tokarki - suport
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 18908

gelo pisze: Jezeli suport poprzeczny bedzie nieprostopadly do wrzecion to planujac tarcze wyjdze powierzchnia wklesla lub wypukla.
NIE WOLNO mierzyc czujnikiem zamocowanym na suporcie, bo jest to co opisal kolega "Mariuszczs"
Kolego RomanJ4. Oczywiscie ze rownoleglosc wrzeciona do prowadnic wzdluznych nie ma znaczenia bo toczac wzdluz i tak wyjdze cylinder, ale ma znaczenie dla planowania tarczy.
Dlatego opisany problem nalezy korygowac ustawieniem wrzeciennika.
To co napisał kol. Mariuszczs nie jest prawdą. Wystarczy wyobrazić sobie planowanie od z suportem skręconym np. o 10 stopni. Otrzymamy oczywiście stożek. Mocując zegar na suporcie i przesuwając od krawędzi zewnętrznej do środka otrzymamy +/- 0 odchyłki. Po przejechaniu środka zegar będzie pokazywał coraz większą odchyłkę - sanki poruszają się po prostej równoległej do krawędzi stożka od strony mocowania noża.
Co do braku znaczenia równoległości osi wrzeciona do prowadnic wzdłużnych, to chyba jakś nowa geometria. Teoretycznie dwie proste równoległe przecinają się wprawdzie w nieskończoności, ale w tokarce przy braku równoległości moga przeciąć się wcześniej :mrgreen: . I zawsze wytoczymy wtedy stożek a nie walec!
Kol. RomanJ4 ma rację.
autor: Andrzej 40
02 wrz 2010, 21:52
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: ustawienie geometrii tokarki - suport
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 18908

Co sądzicie o czymś takim: oprzeć kątownik o prowadnicę pryzmową suportu tak, żeby można było chwycić szczękami uchwytu ramię poprzeczne, przekręcić kątownik w uchwycie do poziomu, ustawić zegar na suporcie, przystawić do jednego końca kątownika czujnik i przejechać suportem poprzecznym wzdłuż krawędzi poziomej kątownika. Dokładność będzie zależała m.in. od dokładności kątownika i ustawienia, zakładając równoległość osi wrzeciona do prowadnic łoża. Można wykonać kilka pomiarów i wyliczyć średni błąd.

Wróć do „ustawienie geometrii tokarki - suport”