Porównałem wskaźnik obróbki wg szwedzkiego programu IGEMS jakiego używamy dla przykładowego elementu. Wyniki różnią się jak widać w zależności od użytego garnetu. Na prędkość cięcia ma wpływ zarówno granulacja jak i rodzaj materiału z jakiego wykonany jest garnet i w teście wyglądają następująco:nerc pisze:O ile % musiał bym wolniej ciąć jeżeli zamiast ścierniwa 80 używał bym 120?
czas 3m 21sec - garnet 80 Barton Garnet (wskaźnik 0,99)
czas 3m 35sec - garnet 80 GMA (wskaźnik 0,92)
czas 3m 41sec - garnet 80 Indian Garnet (wskaźnik 0,90)
czas 3m 53sec - garnet 120 Olivine Garnet (wskaźnik 0,86)
Jak widać rodzaj użytego garnetu ma wpływ na prędkość cięcia.
Parametry użyte do kalkulacji:
- koło o średnicy 202mm, aluminium 20mm grubości jakość cięcia nr 3/5 (średnia)
- dysza 1,016mm
- kryza 0,33mm
- przepływ garnetu 400g/min
Istnieją na rynku komory miksujące o różnej konstrukcji. Z grubsza można je podzieliś na:nerc pisze:Przy założeniu, że panują takie same warunki (ciśnienie, ilość ścierniwa, kryza, tuba) Czy budowa samej głowicy, w zasadzie komory mieszalnej może mieć istotny wpływ na prędkość cięcia?
a) z pojedynczym doprowadzeniem garnetu (większość konstrukcji)
b) z podwójnym doprowadzeniem (np Flow)
Rozwiązanie a) stosuje większość firm, sprawdza się bardzo dobrze przy 99% zastosowań.
Rozwiązanie b) stosuje się gdy chcemy ciąć z użyciem bardzo dużej ilości garnetu np przy cięciu z ciśnieniem 6000bar lub gdy mamy zlecenie "na wczoraj" i nie zależy nam na kosztach eksploatacyjnych garnetu tylko na maksymalnej prędkości.
Dalej komory można podzielić na:
1) konstrukcja dwuelementowa (obudowa komory, wnętrze komory)
2) konstrukcja jednoelementowa z kryzą (kryza + komora miksująca + dysza w jednym)
3) konstrukcja jednoelementowa (komora miksująca)
Ad 1)
Obudowa komory wymieniana jest rzadko, w niej umieszczony jest element w kształcie tulejki z twardszego materiału która jest tańsza w zakupie i wymienia się ja po wytarciu.
Ad 2)
Rozwiązanie droższe w eksploatacji jednakże wymaga minimum obsługi. Najczęściej funkcje kryzy stanowi diament. Kryza diamentowa jest ok 10x droższa jednakże wytrzymuje ok. 10x dłużej niż kryzy szafirowe.
Ad 3)
Komora miksująca bez dodatkowego elementu eksploatacyjnego. Trochę wyższe koszta eksploatacyjne niż rozwiązanie nr 1).
Oczywiście na pewno nie wyczerpałem tu wszystkich możliwości bo każdy producent ma swoje rozwiązania, jednakże jest to większość spotykanych rozwiązań.
Co do wpływu różnic w budowie na prędkość cięcia, to są one minimalne. Przy większości zastosowań bardziej zwraca się uwagę na koszta eksploatacji głowicy i ceny części zamiennych. Często producenci sprzedają klientom papkę marketingową aby móc umotywować wysokie ceny części eksploatacyjnych. Na częściach do głowic można zarabiać na prawdę duże pieniądze, bo wymieniane są one najczęściej. Można się jednak pocieszać, że ceny systematycznie spadają w miarę jak monopol niektórych firm jest łamany przez coraz liczniejszą rzeszę nowych producentów części. Kilka lat temu kryza kosztowała np. 20 EURO, teraz można kupić kryzy o zbliżonych parametrach nawet za 7 EURO.
Tu przy okazji ciekawostka, często klienci pytają się "kiedy wiemy, że trzeba wymienić komorę miksującą bez rozkręcania głowicy". Generalnym objawem zużytej komory miksującej poza pogorszoną jakością cięcia jest to, że głowica robi się szybko baaardzo gorąca.
[ Dodano: 2009-07-01, 19:34 ]
Również używamy styropianu 20-30mm, ma on jednak tendencję do unoszenia się do góry na wodzie w miejscu cięcia, więc spuszczamy dodatkowo część wody z wanny.nerc pisze:Mam pytanie, jak przy cięciu wodą plexi uniknąć efektu piaskowania? Jaki materiał zastosować jako podkładkę?