Znaleziono 3 wyniki

autor: MarekM1
12 maja 2009, 21:35
Forum: Na luzie
Temat: Geometria wykreślna
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12296

Teraz to już chyba będzie wszystko jasne:

Tak to wygląda w przestrzeni:
Obrazek

A tak na kartce papieru (rozcinamy przestrzenną składankę płaszczyzn wzdłuż osi X i rozkładamy na płasko - więc kwadrat leżący na dole po prawej = od godziny 3 do 6 - jest "wirtualny" i służy jedynie do przeniesienia odległości łukami kreślonymi ze środka układy współrzędnych):
Obrazek

Zatem Twój drugi rysunek - jest jak najbardziej poprawny (z dokładnością do rozjechanych punktów C' i C")

Koledzy piszący o tym, że trójkąt powinien dawać odcinki na 2 rzutniach - popełniają dość klasyczny błąd wynikający z podświadomego zastosowania zasad rysunku technicznego maszynowego, w którym tak ustawia się przedmiot by miał boki prostopadłe/równoległe do rzutni. Ten typ rysunku, to jest rysunek techniczny - jest "podzbiorem" geometrii wykreślnej, która nie tylko dopuszcza dowolne umiejscowienie przedmiotu w przestrzeni ale wręcz traktuje umieszczenie prostopadłe/równoległe jako zagadnienie dość trywialne, nie warte większych rozważań.

Jak widać z powyższych rysunków - trzeci zestaw punktów czyli A"', B"', C"' - jest wykreślany z dwóch poprzednich - zatem do dokładnego określenia kształtu przedniotu i jego położenia w przestrzeni - wymagane są tylko 2 rzuty na 2 płaszczyzny prostopadłe względem wspólnej osi. I Praktycznie cała geometria wykreślna "odbywa się" na kartce papieru z narysowaną jedną kreską = osią. To całkowicie wystarcza.
autor: MarekM1
11 maja 2009, 20:39
Forum: Na luzie
Temat: Geometria wykreślna
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12296

dzejkopa pisze: Proszę teraz spojrzeć na mój rysunek i powiedzieć czy teraz jest poprawny.
Wygląda OK.

Co do rzutów trójkąta jako odcinki - to może to być prawda jedynie w szczególnych przypadkach, gdy płaszczyzna trójkąta jest prostopadła do którejś z rzutni. Jeśli byłaby prostopadła do 2 rzutni - to byłyby dwa odcinki na nich, a na trzeciej - trójkąt. Jeśli nie jest prostopadła do rzadnej - na wszystkich trzech rzutniach są trójkąty.
W geometrii wykreślnej nie ma pojęcia "odbicia lustrzanego" - może być najwyżej kład i/lub obrót.
autor: MarekM1
07 maja 2009, 22:31
Forum: Na luzie
Temat: Geometria wykreślna
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12296

Raczej zobacz tutaj: http://www.studianet.pl/kreska/index.htm
A tak ogólnie - to nie jest poprawny.
Bez wdawania się w szczegóły - w dolnej prawej "ćwiartce" mają być tylko łuki a nie proste i łuki. Wynika to z tego, że półprosta od środla w prawo jest tożsama z półprostą od środka w dół - znaczy się jest to krawędź przecięcia rzutni bocznej prawej i dolnej. Poza tym błędy w odległościach od wierzchołków trójkąta do osi.
Jak wyżej radzono - narysuj to dokładnie i promienie łuków kreśl ze środka układu.

Wróć do „Geometria wykreślna”