Znaleziono 5 wyników

autor: dimdraw
25 sty 2010, 22:48
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wulkanizowanie gumy
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 23237

Witam.
Ja bezpośrednio przy gumie nie pracuję. Pracuję jako konstruktor - technolog i zajmuję się formami i oprzyrządowaniem. Co za tym idzie jakaś widza nt. musi być.
Nie miałem do czynienia z wulkanizacją w parze wodnej (wiem że są prasy, których płyty są grzane za pomocą pary max 150st C może o to chodzi), u nas metody tradycyjne konfekcjonowanie wytłaczarka barwell - prasy wulkanizacyjne może w tym roku wtryskarka.

Przed "kryzysem" mieliśmy w planach zakup wtryskarki Desmy ale spadek zamówień zrobił swoje. Swoją drogą ciekawy jestem (o czym kolega wspomina) zimnych kanałów a raczej ich odmiany z zamykanymi dyszami. Widziałem takie w OKT czeska firma robiąca formy, u nas tylko Stochem chciał się podjąć czegoś takiego, ale przyznam szczerze, że nie widzialem w handlu gotowych zimnych zamykanych dysz.

Jak by Kolega zechciał się podzielić informacjami na ten temat to byłbym wdzięczny. Mam kilka zdjęć szpiegowskich :wink: ale to mało trochę.

Pozdrawiam
Marcin
autor: dimdraw
25 sty 2010, 16:55
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wulkanizowanie gumy
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 23237

Witam.
Ciekawe co Kolega pisze nt. przyczepności. Ja nigdy nie miałem problemów z niewłaściwą przyczepnością spowodowaną mieszanką. Zawsze to był albo klej albo niewłaściwa obróbka galwaniczna elementów metalowych. Czasami były źle odtłuszczone i cała powłoka fosforanu odpadała z gumą. Czasem bywało też tak, że niewłaściwe przygotowanie elementów metalowych (niedokładne płukanie po wytrawianiu) powodowało korozję a co za tym idzie niedostateczną przyczepność guma-metal. to było najgorsze bo zjawisko ujawniało się czasem dopiero kilka tygodni po wyprodukowaniu detalu kiedy już był zamontowany w jakimś zespole.

Jak widać temat długi szeroki można dyskutować w nieskończoność. Kolega dalej ma do czynienia z przetwórstwem gumy?

Pozdrawiam

Marcin
autor: dimdraw
25 sty 2010, 16:24
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wulkanizowanie gumy
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 23237

Witam.

Z tym przedłużaniem czasu ważności mieszanki to chyba wszędzie tak jest. Mija okres ważności -->badania i jak wyniki są pozytywne to do produkcji. A wracając do mieszanek to my produkujemy uszczelnienia min do łożysk tocznych. Te wyroby raczej "mszczą się jeżeli są wykonywane z niewłaściwej mieszanki. Tolerancje wymiarowe plus minus 0,05 muszą być zachowane a takie niestety są na tych uszczelnieniach. A sam Kolega dobrze wie ze jak mieszanka nie taka to wszystko leci na łeb na szyję. Wspomniał też Kolega o wyjazdach i przebieraniu na miejscu detali. Trafiło i mi się to kiedyś kilkakrotnie ale jeździliśmy do FA Krosno (nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje). Można powiedzieć że czasem ciekawe rzeczy się widywało. Np, firma wymagała określonego rodzaju transportu (chcąc zachować czystość wyrobów), po przyjeździe patrzymy a kartony z naszymi wyrobami leżą pod jakąś wiatą porozdzierane (jak i wszystkich innych kooperantów). Na pytanie dlaczego tak jest i po co to bo takie mamy procedury:).
A co do Stomilu to z jakiego Kolega pozyskuje mieszanki? My bierzemy z Sanockiego (5 rodzajów) i nie mogę złego słowa powiedzieć. To co na ateście to i u nas w laboratorium wychodzi.
Pozdrawiam
Marcin
autor: dimdraw
25 sty 2010, 12:28
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wulkanizowanie gumy
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 23237

Witam.
Wiadomym jest że wyroby które produkujemy muszą spełniać wymagania naszych klientów. Jeżeli wyprodukujemy coś co nie spełnia wymagań klienta to narażamy się na reklamację a co za tym idzie ogromne koszty. U nas każda mieszanka bez względu na to czy jest od dostawcy krajowego czy zagranicznego poddawana jest badaniom. Jeżeli jej parametry są niezgodne to niestety ją reklamujemy u producenta. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyprodukuje 300-400tys wyrobu z mieszanki o złych parametrach narażając się na tak wielkie straty. Rada - nauczyć dostawców jakie mieszanki mają produkować.
Zdaję sobie sprawę że to czasami kosztuje trochę nerwów ale warto.

Pozdrawiam
Marcin
autor: dimdraw
23 sty 2010, 19:18
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wulkanizowanie gumy
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 23237

Witam.

Jeżeli chcesz w domu wulkanizować gumę To musisz się liczyć z wydatkiem około 800PLN plus koszt formy. Za tę kwotę powinieneś zrobić małą praskę z płytami grzejnymi, kupić na alledrogo termoregulator kilka styczników i grzałki. Co do reszty to zgodzę się z kolegami, że parametry wulkanizacji niechętnie są zdradzane przez producentów wyrobów. "Zgrubne" parametry wulkanizacji dla danego typu mieszanki zawsze dostaniesz od producenta. Reszta to Twoje doświadczenia.
Nie zgodzę się tylko z jednym: Mieszanki gumowe produkowane są wg norm, które ściśle określają ich skład i parametry (chyba że są to mieszanki na specjalne zamówienie) Więc jeżeli zamawiam mieszankę np NBR wg TOA 125 - 70 To czy ją zamówię w Tebamixie czy w Piastowie czy w Sanoku to ma być taka sama.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. W razie pytań służę pomocą.

Marcin

Wróć do „Wulkanizowanie gumy”