Znaleziono 4 wyniki

autor: jaga4ever
30 lip 2008, 14:13
Forum: Obróbka kamienia
Temat: Piaskarka CNC
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 10316

Dlaczego koniecznie zdecydowałem się na konstrukcję pionową?
Automat do polerowania płyt jedno pomieszczenia zajmuje, piła do cięcia bloków jedno pomieszczenie, boczkarka jedno pomieszczenie, dosyć z bezmyślnym zawaleniem hektarów kwadratowych stołami!!!
do piaskowania nagrobków na mijscy urzywam mini piaskarki...i to wogle inna bajka.
co do regulacji efektora może jednak przyda się trzeci krokowiec, w przyczłości wystarczy doczepić wrzeciono i z piaskarki mam grawerke...hmm?
autor: jaga4ever
29 lip 2008, 23:30
Forum: Obróbka kamienia
Temat: Piaskarka CNC
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 10316

Oczywiście jak już moi przedmówcy się domyślili wszystkie literki będą piaskowane w szablonie wcześniej wyciętym na ploterze.
Odległość dyszy od folii gdy robię to ręcznie pod żadnym pozorem nie może być mniejsza niż 10 cm a przy ciśnieniu 7-8 barów nawet z 20 cm, oczywiście mam zamiar założyć redukcje ciśnienia i ograniczyć ją do 6 bar i odległości około 10-15 cm, aby dokładnie uzyskać i tę odległość trzeba będzie przeprowadzić testy już na zbudowanej maszynie.Jeżeli nie zastosuje silnika na osi z oczywiście regulacja ręczna jest bezdyskusyjna.Uważam jedna że przy stałym ciśnieniu, stałej granulacji ścierniwa, odległość dysz od masy też będzie zawsze taka sama.Efektorem nie jest pistolet do piaskowania, tylko sama dysza z węglika spiekanego, kwestia zasysania piaski i samej piaskarki to wogle inna bajka która sama nie dotyczy maszyny.
Jeżeli chodzi o stojak na którym stoją kawałki oczywiście jest to kabina całkowicie zamknięta która jest dawno opracowana i działa.
Pozostaje kwestia przesuwu bramy, wymyśliłem sobie coś takiego jak mają architekci na wielkich tablicach kreślarskich, mowa tu o przeciw wadze, dzięki temu wykluczę działanie grawitacji. Dzięki czemu silnik będzie ,musiał wykonać taką samą prace jadąc do góry jak i do dołu.niewiem jak to nazwać ale uzyskam dzięki temu coś jakby pływalność zerową(zwrot zaporzyczony z nurkowania)
Co do napędu to jeszcze się nie zdecydowałem do końca, mam kilka na oku ale muszę się z tym jeszcze przespać.
autor: jaga4ever
29 lip 2008, 18:59
Forum: Obróbka kamienia
Temat: Piaskarka CNC
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 10316

60% płyt oscyluje w granicy 40- 140 kg 10% to napisówki których waga nie przekracza 20kg, czasami jednak zdarzają się ściany które potrafią przekraczać 150 a nawet 200kg.
Osobiście skłaniam się ku rozwiązaniu ruchomej bramy, właśnie o takiej jakiej wspomniałeś w poście wyżej, jednak uparcie zdecydowałem się iż musi ona pracować na “ścianie”. Nie wiem, czy rozumiesz o co mi dokładnie chodzi. Jeżeli spojrzysz na standardowy układ kartezjański XTZ, to moja brama będzie poruszać się w osi XZ. Problem z wagą elementów niema znaczenia, jak również zakotwiczenie go w pozycji pionowej(robie to regularnie)
Bardzo mnie zainteresowała możliwość montowania całej konstrukcji na elemencie piaskowanym, ALE czy poradzę sobie z rozwiązaniem dodatkowymi problemami jakie wynikną przy próbie zbudowania takiej konstrukcji.Może nie będę porywał się z motyką na słońce.
Co do trzeciej osi o której wspomniałeś że nie warto rezygnować, hmm... pomyśle jeszcze o tym przed snem, ale 99,99% tablic jest zawsze płaska więc argument “ze zmienną wysokością piaskowania” obalam, jeżeli chodzi o omijanie mocować które trzymają materiał piaskowany, raczej nie będzie co omijać :cool:

Właśnie powiec coś więcej na temat zabezpieczenia konstrukcji przed pyłem i piaskiem...
autor: jaga4ever
29 lip 2008, 15:56
Forum: Obróbka kamienia
Temat: Piaskarka CNC
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 10316

Piaskarka CNC

Witam.
Mam zamiar zbudować automat do piaskowania liter w granicie.Postanowiłem podjąć się tego zadania ponieważ, praca ta jest bardzo brudna i mam dość uczenia każdego pracownika który przychodzi od nowa.
Teoretycznie, obmyśliłem już jak będzie wyglądało to urządzenie od strony mechaniki:Przy założeniu iż medium piaskujące będzie kwarc lub korund, przy stałym ciśnieniu na wyjściu z dyszy, odległość efektora(w moim przypadku dyszy 4mm węglik spiekany) będzie miała stałą wartość.Dzięki temu wyeliminuje problem osi Z(przynajmniej tak mi się wydaje)
Cała konstrukcja będzie składała się z osi XY, lecz nie do przyjęcia jest aby to stół jeździł a dysza stałą w miejscu, tak jak ma to miejsce w większości amatorskich frezarek do metalu. To efektor musi przemieszczać się nad płytą, jakby tego było mało mysi to się odbywać w pionie(oś X prawo, lewo oś Y góra, dół).
Planowany zakres pracy 1200x80
W związku iż znalazłem bardzo niewiele informacji na ten temat(wszyscy tylko aluminium i aluminium), proszę o rady które wykluczą przyszłe problemy z którymi mogę się spotkać.
Jeżeli ktoś robił coś takiego lub wie gdzie mogę znaleźć materiały na ten temat proszę mnie pokierować(może jeszcze tego nie widziałem).
pozdrawiam.

Wróć do „Piaskarka CNC”