Znaleziono 2 wyniki

autor: AndrzejJS
12 lip 2010, 12:19
Forum: Elektronika ogólna
Temat: zaginarak plexi
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 18865

Witam!

Najlepiej przygotowac sobie drugi stol na ktorym bedziemy ustawiac podgrzane detale w odpowiedniej pozycji. Jezeli mamy do wygiecia kilka pojedynczych detali to nie musimy sie spieszyc i wystarczy miejsce na tym stole z grzalka i plytami. Jesli, natomiast, mamy do wygiecia kilkaset detali to warto miec ten drugi stol i kilka identycznych ,,prawidelek" do ustawiania detali. Wtedy pracujemy bardzo wydajnie. Wyglada to tak ze po podgrzaniu pierwszego detalu, powiedzmy w ciagu 10 sekund zdejmujemy go z plyt, kladziemy na nich nowy detal do podgrzania a ten pierwszy ustawiamy na pierwszym ,,stanowisku stygniecia" i jesli trzeba stabilizujemy go jakims obciaznikiem albo kawalkiem przylepca. W tym czasie nastepny detal jest juz podgrzany i ustawiamy go na stanowisku nr 2. Kiedy zapelnimy 3 albo 4 takie stanowiska to ten pierwszy detal jest juz chlodny i gotowy do odstawienia na podloge. W ten sposob wszyskie zabiegi na detalu przeprowadzamy w czasie potrzebnym na podgrzanie poprzedniego i w praktyce mozemy osiagnac wydajnosc kilku giec na minute.
Te grzalki w promiennikach podczerwieni nie maja zadnej stabilizacji temperatury ale ich moc i powierzchnia ktora wypromieniowuje cieplo sa tak dobrane ze po kilku chwilach ilosc ciepla wytwarzana przez grzalke i straty rownowaza sie i wtedy wystarczy regulacja odleglosci grzalki od obiektu i dobor czasu grzania.

Temperatura w strefie grzania musi byc o wiele wieksza niz 120 - 150 stopni do ktorej musimy podgrzac akryl, dlatego ze gorna powierzchnia materialu stygnie dosc intensywnie i gdybysmy dobrali taka temperature ktora nie powoduje przypalenia Tworzywa sztucznego nawet po dluzszym czasie to wyginanie trwalo by bardzo dlugo i cieplo zdazylo by rozejsc sie daleko poza strefe ograniczona krawedziami plyt.

Jeszcze o samym wyginaniu i ustawianiu podgrzanego detalu.
Sila potrzebna do wygiecia detalu po podgrzaniu jest naprawde znikoma i te pomoce sluzace do ustawienia detalu w zadanej pozycji do ostygniecia nie musza byc skomplikowane (w moim przypadku to kilka klockow drewnianych, kilka przypadkowych odcinkow rur i walkow stalowych lezacych pod tokarka, kilka kanisterkow po denaturacie wypelnionych woda itp.) . Jesli musimy uzyc sily zeby wygiac podgrzany detal to znaczy ze podgrzalismy go za malo.

Na tym drugim stole klade arkusz blachy aluminiowej i dopiero na niej ustawiam detale do ostygniecia. Czasem nie uzywam zadnych podporek a detal stawiam na stole ustawiony linia giecia w pionie, wtedy ustawiam detal przy pomocy linii narysowanych wczesniej na powierzchni stolu a do ustabilizowania uzywam tych cylindrycznych obciaznikow.

Najlepiej jest postarac sie o troche resztek akrylu (pleksy) i pobawic sie samemu :-).

Pozdrawiam serdecznie!

Andrzej
autor: AndrzejJS
10 lip 2010, 23:21
Forum: Elektronika ogólna
Temat: zaginarak plexi
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 18865

Witam
Najprosciej zrobic to przy pomocy zwyklego promiennika podczerwieni, takiego o dlugosci okolo 1m
z grzalka zamknieta w rurce metalowej o srednicy okolo 6 - 8 mm i z reflektorem w ksztalcie rynienki.
Czasem mozna kupic to w jakims domu towarowym za 20 - 30 zlotych.
Te promienniki maja najczesciej kratke ochronna ktora trzeba zdjac a nastepnie ustawic na stole grzalka do gory.
Po obu stronach, na odpowiedniej wysokosci, umieszczamy dwie plyty metalowe (aluminium, stal, mosiadz itp.)
Wysokosc plyt metalowych nad grzalka i szerokosc szczeliny miedzu nimi dobieramy doswiadczalnie.
Szersza szczelina daje wiekszy promien giecia, wezsza - odwrotnie. Wieksza odleglosc od grzalki zapewnia rowniejsze
nagrzewanie akrylu i ryzyko nadpalenia jest mniejsze, mniejsza odleglosc to pewne ryzyko ale pracuje sie szybciej.
Uzywajac tego urzadzenia zauwaza sie od razu ogromna roznice miedzy roznymi rodzajami akrylu. Najlepszy jest ten odlewany.
W ten sposob mozemy wyginac wszystkie tworzywa sztuczne termoplastyczne.
Normalnie, tak jak jeden z kolegow wspomnial, uzywa sie cienkiego drutu oporowego umieszczonego w aluminiowym korytku i wyginany material lezy na odpowiedniej wysokosci nad nim na czyms w rodzaju rusztu. Czasem tych korytek jest kilka kiedy trzeba zrobic kilka zagiec jednoczesnie. Czasem ogrzewa sie linie giecia od dolu i od gory jednoczesnie, kiedy akryl jest nieco grubszy.
Bardzo wazna sprawa jest ustawienie detalu w odpowiedniej pozycji po podgrzaniu linii giecia. Jesli to jedno proste giecie pod katem zblizonym do prostego to wystarczy przymocowac do stolu dwie listewki a nasz detal ustawimy miedzy nimi tak jak domek z kart i zostawiamy do ostygniecia.
Jesli promien giecia jest wiekszy to musimy zrobic ,,kopytko" ktore wyglada jak dach domu z odpowiednio zaokraglona kalenica. Takie pomoce na ktorych kladziemy goracy akryl dobrze jest pokryc flanela zeby uniknac odciskow modelu na detalu.
Grzalka tego promiennika nie wymaga zadnego regulatora, po prostu po wlaczeniu jej czekamy 10 - 15 minut az temperatura sie ustabilizuje (grzalka jest wtedy ciemnoczerwona) a nastepnie kladziemy na przygotowanych klockach drewnianych nasze plyty metalowe i pracujemy.
Te metalowe plyty to koniecznosc w przypadku uzywania takego promiennika opisanego powyzej, zwlaszcza jesli wyginamy cienkie plyty i jesli zalezy nam na malym promieniu giecia, Odbieraja nadmiar ciepla i pozwalaja na precyzyjna regulacje strefy giecia.
Z zasady podgrzewamy akryl tak dlugo az da sie formowac w palcach i nie wraca do pozycji prostej po zagieciu. Czasem podgrzewamy akryl troche mniej ale wtedy trzeba miec mozliwosc umocowania go w zadanej pozycji az do ostygniecia.
Dolaczam prosty szkic na ktorym widac ustawienie wszystkich czesci.
Bardzo wazne jest odmierzanie czasu nagrzewania, najlepiej postawic na stole roboczym jakis zegar ze sekundnikiem tak zeby byl caly czas w polu naszego widzenia. Wyginalem akryl o grubosci 5 mm i linia giecia miala okolo 60 cm. Czas nagrzewania wynosil okolo 16 sekund ale juz przy 19 - 20 krawedzie akrylu sie przypalaly a przy 12 - 14 giecie bylo niemozliwe.

Pozdrawiam

AndrzejJSObrazek

Wróć do „zaginarak plexi”