miedziany pisze:Samo powstawanie wiru w rurce wirowej wiąże się z generowaniem hałasu od 90 dB(A) do nawet ponad 100 dB(A). Dlatego taka rurka jest zabudowywana i wtedy mówimy o dyszy chłodzącej Cold Air Gun (http://www.dyszespecjalne.pl/files/pdf/ ... odzace.pdf ) gdzie poziom hałasu waha się w okolicach 70 dB(A).Draco pisze:glosne to jest podczas pracy?
Jakby na to nie patrzeć wypływ powietrza z jakiejkolwiek dyszy generuje hałas ( nawet z dyszy własnoręcznie robionej ). Dlatego rurki wirowe polecam stosować w maszynach wyposażonym w obudowy dźwiękochłonnej, które stają się ekranem akustycznym dla samej dyszy.
Sprężone powietrze to bardzo fajne medium, ale jednocześnie bardzo drogie.
Jeżeli weźmiemy 5 lat amortyzacji sprężarki to okazuje się, że 15% kosztów całkowitych to koszty związane z zakupem sprężarki, kolejne 15% to jej serwis, natomiast pozostałe 70% kosztów całkowitych to energia elektryczna. Dlatego taki nacisk na efektywne i ekonomiczne wykorzystywanie sprężonego powietrza.
Dla przykładu: po co chłodzić coś sprężonym powietrzem prosto z sieci, jak można zintensyfikować wymianę ciepła poprzez zastosowanie zimnego powietrza przy podobnym zużyciu???
Według mnie to zastosowanie tego typu chłodzenia przy toczeniu to najgłupszy pomysł!