Znaleziono 4 wyniki

autor: mariuszlorenc
23 kwie 2008, 13:00
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5074

Moja frezarka to do czasu prowizorka(powiedziałem sobie, że dopóki nie ruszy wszystko to nie będę inwestował), bo kosztowała 300,-zł :razz: Nie miałem więc konieczności szybszego taktowania, ale uważam, że można by było zrobić szybsze(nie kłócę się o ile). Może nawet i opłacało by się zatrudnić układ programowalny z pamięcią...

Czyli Gerbery odpadają ... dzienx za info :wink:

RS232 to tymczasowa konstrukcja ... jak już wspomniałem mam za słabe silniki, aby je forsować na prędkości. W przyszłości najprawdopodobniej będzie USB lub PCMCIA. Po wymianie silników na mocniejsze z pewnością zmiana sterownika będzie konieczna :smile:

Czyli HPGL to tyle głębokości ile pisaków? Generalnie maniana :razz:
autor: mariuszlorenc
23 kwie 2008, 11:55
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5074

Co do uruchamiania procesów. Z PC wysyłasz informację o całym posuwie, a pracę frezarki kontroluje sam uC. Co pewien czas uC komunikuje się z PC(w obie strony), aby wyświetlać prawidłowe dane i wykonywać operacje typu zatrzymania krytycznego(takie dane kontrolne). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnej prędkości taktowania sterowników silników.

Co do DXF'ów to właśnie się tego spodziewałem ... ten sam AutoCAD potrafił wygenerować różne pliki z tego samego rysunku. Istnieję pliki ze starszych wersji AutoCAD'a, które posiadały prostszy format ... nie pamiętam rozszerzenia, ale to były pliki w ASCI, więc wchodziło by w grę tylko ich odpowiednie interpretowanie.

Co do CAM ... to mam kiepskie doświadczenie i jeszcze nie analizowałem plików wynikowych z tego typ procesów. Wychodzą G-CODE? Sporo firm produkujących PCB pracuje na plikach Gerber'a ... są dosyć popularne w różnych programach, więc może przystosować program do pracy do nich?

Swój Hardware mam zmontowany na BreadBoard. RS232->I/O na ATtiny2313. Sterowniki silników przerabiam z ULN'ów na MOS-FET'y BUZ11 sterowane fazowo. Zawsze składam prototyp przed opublikowaniem czegokolwiek. Aby program był uniwersalny i dla każdego ... wiele sterowników pracuje na złączu LPT, więc chciałbym zbudować hardware, który przez RS232(mój program) będzie sterował taką MainBoard z gniazdem LPT.

Co do HPGL to już sterowałem tymi plikami w 2D+1(chyba Wy to nazywacie 2,5D ... czyli 2D i nad/w materiale). Chyba rzeczywiście będę musiał się zabrać za te G-CODE ... tylko trzeba by było znormalizować ten kod skoro są rożne wersje :???:
autor: mariuszlorenc
23 kwie 2008, 11:16
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5074

Co do USB na ARM i tej "tragicznej" wg. Ciebie prędkości. Jest możliwość uruchamiania procesów na uC i raportowania o ich zgodności z danymi na PC ... taka mała sztuczka, a działa.

Co do procesów CAM to chcę napisać własny i niezależny software. Za DXF'y pewnie i tak się zabiorę, ponieważ znajomy tworzy nietypową frezarkę na zarobek i będzie mu taki program niezbędny.

Mając na myśli hardware ... chodziło mi nie o cały układ wykonawczy, ale tylko sterownik I/O podłączany do sterowników silników(STEP/DIR lub fazowych MOS-FET'ów).

Chodzi o zredukowanie kosztów software'owych oraz hardware'owych. Z waszych wypowiedzi widzę, że raczej nikt mi nie pomoże ... no ale cóż ... ja się tak łatwo nie poddaję. Jedynie co to chyba zacznę od HPGL'ów, a nie DXF'ów jak planowałem. Co do G-CODE'ów to nie znalazłem porządnego opisu w internecie, albo są w nich nieścisłości.
autor: mariuszlorenc
22 kwie 2008, 11:03
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5074

Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC

Witam, jestem nowy na forum, więc jeżeli nie ten dział to bardzo przepraszam. Cel jest szczytny i wydaje mi się, że zostanie mi to wybaczone ;)

Kończę właśnie technikum elektroniczne i od roku konstruuje własną frezarkę CNC. Jak pewnie większość użytkowników forum posiadam laptopa bez LPT.

Do rzeczy... piszę program dla WIN32 do obsługi min. mojej frezarki, ale pragnę zaimplementować obsługę praktycznie dowolnej. Protokół przesyłania danych to RS232, a w przyszłości USB(narazie umiem tylko obsłużyć HID, który jest za wolny). Działa poruszanie wszystkimi posuwami i powrót do pozycji początkowej.

W planach jest oczywiście frezowanie z plików BMP(kolory) oraz innych graficznych; plików z programów CAD jak AutoCAD oraz innych(dowolnych) programów i plików.

Cel tego postu: prosił bym was o parę informacji oraz sugestii odnośnie programu. Program zostanie udostępniony w sieci za Free wraz z opisem protokołu transmisji oraz schematem i przykładem hardware'u. W przyszłości gdy niezbędne będzie zastosowanie USB będę sprzedawał hardware po bardzo okazyjnych cenach. Udostępniony hardware będzie między innymi pozwalał na podłączenie programu do frezarki ze sterownikiem opartym o złącze LPT.

Informacje: prosił bym o informację odnośnie plików CAD'owskich, a konkretnie DXF. Przydał by się też krótki opis jak np. wykryć, że ma być wyfrezowana wewnętrzna lub zewnętrzna strona kwadratu z pliku DXF. Nie wiem czy jest to możliwe, ale wydaje mi się, że można zrobić obliczenia frezowania dla gotowego projektu przedmiotu do wyfrezowania.

Podsumowanie: proszę o wszelkie uwagi, porady oraz niezbędne informacje. Na poważnie wezmę się za to od Lipca(teraz matura i egzamin zaawodowy). Jak już pisałem program będzie za darmo do czasu uruchomienia w nim USB - co nie będzie oznaczało, że wcześniejsze wersje będą licencjonowane. Chcę udostępnić porządne narzędzie do pracy osiągalne za darmo amatorom, a pozwalające na profesjonalną pracę.

Pozdrawiam,
Marenc
Mariusz Lorenc
[email protected]

Wróć do „Projekt programu do sterowania urządzeniami CNC”