Znaleziono 3 wyniki

autor: cnc3d
01 wrz 2008, 22:24
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: wrzeciono - (nie)typowa konfiguracja
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4108

Wrzeciono 1 kW 60.000 rpm bez problemu zatrzymasz ręką, ponieważ ma ono moment tylko 0.16Nm !!!!! w/g wzoru P[W]= F[N]*V[m/s]. V liniowa [m/s]= V obrotowa[rpm]/60[sec]*2PI, więc V liniowa na r=1m=60000rpm/60*6.28=6280m/s, F[na r=1m]=1000[W]/6280[m/s]=0.159 Nm.

Matematyki i fizyki nie oszukasz. Tego wrzeciona przy wyższych obrotach nie zatrzymasz ręką nie dla tego że ma większy moment, tylko dla tego, że się oparzysz. Ponieważ oprócz momentu napędowego musisz rozproszyć energię kinetyczną nagromadzoną w pędzącym wirniku.

Moc wysokoobrotowych wrzecion bierze się zatem z wysokich obrotów. To wrzeciono 60.000 rpm przy 2000rpm nie ma mocy 1000W tylko 1000*2000/60000=33W!!!!!!!!

Silniczki w zabawkowych samochodzikach często maja więcej, więc nie dziw się, że ręką zatrzymujesz, ba - w palcach złapiesz i nie ruszy z miejsca.

A MOMENT OBROTOWY JEST W PRZYBLIŻENIU CIĄGLE TAKI SAM!!!!!!!!!!!!!!!!!

ALZ, Na swojej stronie piszesz, że remontujesz takie wrzeciona, więc tą wiedzę powinieneś mieć w małym paluszku. Nie obrażaj się jak ktoś Cię chce wyprowadzić z błędu, tylko się trochę zastanów, poczytaj książek, wyciągnij wnioski i wtedy będziesz mógł lepiej zrozumieć działanie urządzeń które naprawiasz. Zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że do naprawy takich wrzecion taka wiedza nie jest niezbędna ponieważ naprawa polega na wymianie łożysk, dobraniu napięcia wstępnego, wyważeniu całości i ewentualnie przeszlifowaniu stożka. Wymaga to specjalistycznych narzędzi i przemyślanych działań bo popsuć łatwo. Ale poznanie fizycznych podstaw napędu takiego wrzeciona chyba nie zaszkodzi.
autor: cnc3d
31 sie 2008, 23:23
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: wrzeciono - (nie)typowa konfiguracja
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4108

Jak nie jedno to może dwa??? Jak byś miał więcej "na warsztacie" to powinieneś coś nie coś o tych wrzecionach wiedzieć.

Powtażam jeszcze raz. Nie myl momentu z mocą!!!
autor: cnc3d
31 sie 2008, 22:46
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: wrzeciono - (nie)typowa konfiguracja
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4108

O ile jestem w stanie zrozumieć b_j, który z wyraźną wątpliwością pyta, czy to możliwa praktyka, to bzdury pisane w odpowiedziach są zastanawiające.

ALZ: ale moment przy takich obrotach jest mały a potrzeba wiercić otwory powyżej 3 mm.
ALZ: Niestety, czym większa szybkość obrotowa to mniejsza średnica wirnika a więc moment rośnie wraz z obrotami.

Skąd to rozumowanie? Jeśli tak by było, to żadne wrzeciono nie ruszyło by z miejsca, bo zero prędkości to zero momentu :). Prawda jest taka, że moment w poprawnie sterowanym wrzecionie indukcyjnym jest prawie taki sam od najmniejszych obrotów (np. 1000 rpm) do osiągnięcia prędkości nominalnej (np. 18.000 rpm), tzn. takiej przy której napięcie zasilające silnik osiąga maksymalną dostępną wartość. Następnie w funkcji prędkości do osiągnięcia prędkości maksymalnej (np. 24.000 rpm) zmienia się tylko częstotliwość, ale nie napięcie, co powoduje zmniejszanie się momentu.

Następnym razem jak nie jesteś czegoś pewien dodaj na początku " wydaje mi się".

Nie mylcie Mocy z momentem. Moc to iloczyn momentu i prędkości obrotowej, więc naturalne jest, że zwiększając obroty dwukrotnie, moc też będzie dwa razy większa przy zachowaniu tego samego momentu.

Co do falowników wektorowych to nie nadają się one do sterowania wrzecion wysokoobrotowych. Jeśli juz mamy falownik wektorowy to wyłączamy to całe badziewie i pracujemy na u/f. Sterowanie wektorowe w takich falownikach optymalizowane jest do silników o nominalnej częstotliwości 50Hz i poprawnie działa tylko z takimi silnikami.
Co do pierwszego patentu, to jak tak ustawisz falownik, to się wyłączy zabezpieczenie nadprądowe, a jak falownik będzie duuuuuuuuży, to na pewno zjarasz wrzeciono po kilku minutach męki.

Wróć do „wrzeciono - (nie)typowa konfiguracja”