Znaleziono 4 wyniki

autor: michal
02 wrz 2012, 17:54
Forum: Obróbka metali
Temat: Rzeczywiste wymiary frezów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3549

Niestety skanowanie jest niezbędne, moja wina, nie wyraziłem dość jasno.
Chodzi o to że dokonując pomiarów wzdłuż osi tulei ścianka robi się coraz cieńsza ale niesymetrycznie. W części tulei dokonując pomiaru co 0,5mm grubość ścianki maleje o 0,01-0,02mm, ale są też miejsca gdzie maleje o 0,04-0,06mm. Miejsca te występują nieregularnie. Na dodatek inna jest grubość ścianki w najwyższym punkcie i inna przy wcięciach. Zakładając że oś X przebiega równolegle do osi tulei, maszyna przy każdym przejściu parametru osi Y zagłębia się co 0,5mm od 0 do ok 0,06mm.
Tuleja ma pełnić rolę kopiału w celu heblowania drewna zamieszczonym na obrotowym wałku.
Na zdjęciu jest gotowy element drewniany. Im drewno jest jaśniejsze tym w danym punkcie jest cieńsze.
Obrazek
autor: michal
02 wrz 2012, 11:41
Forum: Obróbka metali
Temat: Rzeczywiste wymiary frezów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3549

Niestety rysunek nie istnieje. Muszę wykonać tuleję taką jak na pierwszym i drugim zdjęciu na podstawie pomiaru drewnianej płytki zamieszczonej na trzecim.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To już moje kolejne podejście na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Zacząłem od zlecenia skanowania skanerem dotykowym 3D, obróbką CAD/CAM i zleceniem wykonania w profesjonalnej firmie. Niestety podobno programy podczas przekształceń nieznacznie modyfikują tworzoną powierzchnię z chmury punktów. Dodatkowym problemem jest to że mało kto podejmuje się kilkugodzinnej zabawy przy obróbce CAD i wykonania jednej sztuki. Mnie zaś znudziło się płacenie za każdym razem i odkładanie do szuflady niesatysfakcjonujących mnie elementów. Może zły efekt to brak kompetencji człowieka?
Wykonanie zlecałem w dwóch firmach i żadnej nie udało się tego zrobić dobrze.
Obecnie moją ideą jest wyeliminowanie wszelkich czynności które mogłyby spowodować zniekształcenie np. w pomiarze, tworzeniu powierzchni itd. czyli CAD/CAM. Dlatego czujnik zegarowy zamontowałem do swojej maszynki (amatorskiej), na niej dokonałem pomiaru i na niej wykonywałem detal. Bezpośrednio z pomiarów tworzyłem G-kod (przejście frezu co 0,2mm, pomiar co 0,5mm) Wydaje mi się że błędy maszyny podczas pomiaru pokryją się z błędami podczas frezowania i powinno być w miarę dobrze pod warunkiem że promień frezu i promień kulki na końcu czujnika będą takie same.
Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby wykonanie pomiaru i wyfrezowanie go na frezarce z osią obrotową, czujnik i frez stykałyby się zawsze w najwyższym punkcie obrabianego detalu lecz w tym momencie oś obrotowa to dla mnie za duży wydatek.
autor: michal
31 sie 2012, 23:07
Forum: Obróbka metali
Temat: Rzeczywiste wymiary frezów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3549

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, w moim przypadku kompensacja narzędzia chyba nie zda egzaminu.
Muszę obrobić tuleję o średnicy 28mm na ok 1/4 swojego obwodu i długości 44mm tak żeby na początku promień wynosił 13,5mm a na końcu 12,5mm. Zdecydowałem się na przejście co 0,2mm. Chciałbym zaznaczyć że jest to (przynajmniej dla mnie) dość skomplikowane ponieważ nie jest to stożek i nie jest możliwe opisanie ruchu frezu żadnym wzorem matematycznym. Na dodatek parametr osi Z w każdym punkcie jest inny.
Widzę że nie pozostaje mi chyba nic innego jak usiąść przy tokarce i próbować dotoczyć kulę lub coś podobnego do niej (mam dorobiony prowizoryczny przyrząd do toczenia kul) co uda mi się dopasować do rowka wykonanego moim frezem, następnie dokonać kolejnego pomiaru czujnikiem z zamontowaną dorobioną kulką.
Moja koncepcja opiera się na napisaniu G-kodu na podstawie wyników pomiarów.
Mam czujnik z możliwością podłączenia go pod USB i ustawieniem sczytywania danych do pliku txt więc nie będę musiał ręcznie zapisywać każdego z ok 5500 pomiarów.
autor: michal
31 sie 2012, 16:55
Forum: Obróbka metali
Temat: Rzeczywiste wymiary frezów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3549

Rzeczywiste wymiary frezów

Mam pytanie dotyczące rozmiarów frezów, chodzi mi o to że frezem jednego producenta o średnicy np fi8 wykonując pojedyncze przejście, otrzymamy rowek o szerokości 8mm a innym ok 7,9mm. Mój problem dotyczy frezu palcowego kulistego.
Zakupiłem kiedyś frez fi6 i wykonałem jedno przejście frezarką. W wykonanym rowku chciałem umieścić kulkę łożyskową fi6 i niestety nie zmieściła się w rowku.
Czy są jakieś dodatkowe parametry które określają rzeczywisty wymiar obrobionego materiału? Jest to dla mnie istotna sprawa ponieważ wykonałem pomiar powierzchni czujnikiem zegarowym którego końcówkę wyposażyłem w kulkę fi 6. Chciałem ją skopiować frezem o takiej samej średnicy lecz nie udało mi się ze względu na mniejszy promień frezu (teoretycznie miał mieć średnicę 6mm). Wolałbym kupić odpowiedni frez niż dorabiać kulkę i ponownie mierzyć wykonując ok 5500 pomiarów.

Wróć do „Rzeczywiste wymiary frezów”