Znaleziono 2 wyniki

autor: suj
27 mar 2016, 20:56
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Falowniki - pomoc w doborze
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 4027

pioterek pisze:To jest silnik jednofazowy...
Wypowiadasz się w tym temacie z dużą pewnością siebie i bez żadnych wątpliwości. A w mojej opinii się mylisz i najgorsze, że błędnymi w moim mniemaniu sądami wprowadzasz innych w błąd. Dodatkowo, gdyby ktoś wziął na poważnie Twoje przypuszczenia, to mógł by wprowadzić się w niezłe koszty kupując falownik nie dostosowany do takiego przypadku Moc znamionową trójfazowego silnika elektrycznego określa wzór:

P=√3•U•I•cos(φ)•η

gdzie:
η - sprawność
reszta wiadomo

Jeśli chcesz sprawdzić jaki to rodzaj maszyny, to w zasadzie na tabliczce masz wszystkie potrzebne ku temu dane. Brakuje tylko sprawności, a tę uzyskasz z łatwością z przeliczenia istniejących danych i dodatkowo utwierdzi to w przekonaniu o słuszności założeń, gdyż wartość sprawności jest analogiczna do tej klasy maszyn elektrycznych.
Dodatkowym tropem podanym przez autora tematu był zastosowany pierwotnie falownik czyli Commander SK. Wystarczyło zadać sobie nieco trudu i sprawdzić w danych katalogowych co to za falownik. Ja nie musiałem nawet tego czynić, gdyż swego czasu stosowałem te falowniki (niezawodne, aczkolwiek dość drogie) zarówno pod poprzednią marką Control Technique jak i aktualną Emerson. I żadna poważna firma nie produkuje falowników z wyjściem jednofazowym do zastosowań przemysłowych. Takich silników się w przemyśle nie stosuje.
Reasumując. Jest to silnik trójfazowy. Otwartą kwestią pozostaje częstotliwość bazowa a o tym pisałem w poprzednim poście. I sugerował bym powstrzymanie się od dawania niesprawdzonych rad opartych tylko na swoich przypuszczeniach bez głębszych podstaw. Pozdrawiam.
autor: suj
27 mar 2016, 01:39
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Falowniki - pomoc w doborze
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 4027

Wygląda, że parametry silnika odpowiadają falownikowi z zasilaniem 1x220 (230) bądź 3x220 (230) VAC. Oczywistym jest, że silnik jest trójfazowy. Zamieszanie wprowadzane jest przez nomenklaturę dotyczącą zasilania falownika. Zdaje mi się (ale nie mogę być tego pewny na 100% bez dokładnej karty katalogowej sillnika), ze charakterystyka V/f tego silnika rośnie do 400 Hz, a do 630 mamy fragment poziomy charakterystyki mocy czyli malejący moment. Ten zaproponowany przez adama Fx powinien chyba spełnić swoją funkcję. Należy tylko zwrócić uwagę na ustawienia. Ja bym próbował z ustawieniem częstotliwości bazowej na 400 Hz. Wyprowadzenia silnika będzie łatwo zidentyfikować omomierzem. Trzy pomiędzy którymi będzie jednakowa rezystancja, to uzwojenia. Dwa przewody z jakąś rezystancją między nimi, to czujnik temperatury a ostatni powinien wykazywać małą rezystancję z obudową (PE).

Wróć do „Falowniki - pomoc w doborze”