Znaleziono 6 wyników

autor: dragon44
12 sty 2015, 23:39
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

Aldeberan pisze:Znając wiarygodność internetu to możesz mieć rację
Nie, on MA racje.
Aldeberan pisze:przyjmijmy widie jako nazwe zwyczajową :)
Nie, to nie stragan tylko fachowe forum branżowe na którym panują pewne standardy, więc się ich trzymajmy.
Aldeberan pisze:Co do rozhartowywania - technolog jak usłyszał że śrubka powierzchniwo ma >60HRC to stwierdził że " pie#$@#$ taką robote" ponieważ koszta zrobienia tego poza naszym wydziałowym warsztatem są dość wysokie.. no cóż nie mam specjalnie wyjścia, a że nawet z tego co wiem sponsor przed obróbką rozhartowuje - nie będę się kłócił szczególnie mając dostęp do indukcyjnej :)
To nie pytaj technologa tylko tokarza. Pomarudzi że będzie ciężko, że coś tam i zrobi. Na koniec powie że małe przybranie i nawet ładnie szło. Sam dostałem ofertę na toczenie śrub 200zł netto z jednej firmy. Wiesz co zrobiłem? Znalazłem jednoosobowy przydomowy warsztat. Koszty trzykrotnie mniejsze...

Na pierwsze z głowy Ci nie napiszę, musiałbym poszperać ale możesz sam to zrobić ;)

A co do drugiego to operator nie znając materiałów pewnie nie odczuje różnicy
autor: dragon44
26 gru 2014, 00:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

Aldeberan pisze:Zienek, dzięki za uwagę - nakrętkę, jej mocowanie i stół będę projektował za chwilę i jesli okaże się że masz racje - dokupie większe :) Póki co bardziej chodziło mi o ocenienie którą drogą lepiej podążać i którą z konstrukcji rozwijać. Bardziej martwie sie o zmieszczenie tam silnika niz nakrętki :)
Pomiędzy stołem a płytą musisz zmieścić nie tylko posuwy liniowe, śrubę z nakrętką, silnik, ale także bloki łożyskujące (które tanie nie są, a tym bardziej łożyska do nich. Alternatywą są te robione samemu), które musisz tam upchać. rozrysuj wszystko (całą oś) to wiele zrozumiesz, zobaczysz.
Aldeberan pisze:Co do baz - z tego co pamiętam zasada jest taka: jak możesz zrobić idealnie to rób, jak nie - lepiej bez. Zreszta jak do tej pory spotykałem się z bazami dla szyn a nie wózków, - jak powinienem to zrobić, dla wszystkich wózków z 4 stron czy np dwa wózki w osi x a dwa w y bazować? No i jak są wyprowadzane pł boczne w Hiwinkach?
Źle pamiętasz, zasada jest taka: jak możesz zrobić idealnie to rób, jak nie, to pomyśl co będzie jak nie zrobisz ich w ogóle... A tutaj masz co nieco o bazach i samych prowadnicach:
miłej lektury
Aldeberan pisze:No i pytanie bardziej biznesowe, gdzie w wawie i okolicach bądź Łodzi i okolicach można by w miare tanio obrobić te elementy. Wymagana faktura :)
Pogadaj z Dudim ;) poza nim jest tu sporo osób z Łodzi, poszukaj po podpisach "skąd" ;)

I tutaj apel. Zamieszczajcie Koledzy swoją lokalizacje w celu obopólnego dobra :cool:
Aldeberan pisze:Tak, biore to pod uwagę choć machanie prawie 40kg stołem przez pasek... jak sie uda to postaram się uniknąć.
czemu???

I pomyśl o dodatkowych zaletach paska ;)
autor: dragon44
19 gru 2014, 00:09
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

Wyżarzanie takiej konstrukcji to +- 4 stówki, także można przeżyć. Czasami taniej jest zapłacić pieniędzmi niż przysługą ;) a i duży piec ma ten plus, że możesz się nie bawić w dziabdzianie małych elementów skręcanych - domyślam się że generują one dodatkową obróbkę ;)
autor: dragon44
15 gru 2014, 21:53
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

o ile jest płaska. Nawet jak jest płaska, to warto wyprowadzić bazy chociażby pod prowadnice. Nie mówiąc już o tym, że wysokość zespołu śruby napędowej jest znacznie wyższa od prowadnic, co komplikuje wykonanie stołu. Owszem można dać płaskowniki pod szyny, czy blachę pod wózki, ale nie ułatwia to montażu i ustawiania geometrii.
Zwróciłem tylko uwagę na inne rozwiązanie, które nie wymaga ruchomej bramy i upraszcza kilka spraw.
Ale z jednym się zgodze ;)
Przypomne ze temat jest taki jaki widac powyzej, a nie "jak zbudowac centrum
obrobcze hiend" ;)
więc zakończmy polemikę
autor: dragon44
15 gru 2014, 19:46
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

oprawcafotografii, no to życzę powodzenia przy ustawianiu geometrii na płaskiej powierzchni...

Tak samo jak można spiep*zyć obróbkę pospawanej konstrukcji, jak i tak samo można zepsuć stół traserski. W obu przypadkach potrzeba obrabiać powierzchnie i bazy pod szyny, bloki łożyskujące i podstawę bramy. Przewaga stołu jest taka, że nie zepsujesz spawania. Ale dedykowana rama może być zaprojektowana z uwzględnieniem odprowadzania wiórów. Każdy kij ma dwa końce, wszystko zależy od tego do czego ten kij ma służyć. Z innym kijem na ryby i z innym na after po przegranym meczu ;)
autor: dragon44
15 gru 2014, 17:57
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezareczka CNC
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 11111

Aldeberan pisze:Jakbyś mógł pokrótce wyjaśnić dlaczego konstrukcje z ruchomym stołem są "łatwiejsze" :)
bo napędzasz tylko stół a nie pół maszyny...
Aldeberan pisze:nie ma szans żebym na spawanej ramie osiągnął płaskość porównywalną z stołem traserskim
BZDURA !!!!!!
O płaskości powierzchni nie świadczy co jest "nośnikiem" tylko jakość wykonania. I widziałem "stoły traserskie" które były czyszczone szlifierkami, więc nie miały płaskości, tylko falistość. Wszystko zależy od wykonania. Poza tym jaka płaskość Cię interesuje? Jakie chcesz dać posuwy liniowe? Wiesz że wózki HIWINa w klasie H mają cztery setki tolerancji na wysokości?

Jak chcesz wykorzystać stół traserski jako baze to może pójdź śladami jak dobrze pamiętam kolegi Wawer'a. Do stołu montujesz bramę i ruchomy stół.

Wróć do „Pierwsza frezareczka CNC”