prawdę mówiąc to zdziwiło mnie to pytanie kolegi, bo widzę że masz prawie sto postów, a o śrubach tocznych nie słyszałeś?? heh, no trudno, śruby wyglądają tak, stosuje się je do napędu osi, pomiędzy silnikiem a ... yyyy.... jakby to nazwać, ruchomą częścią maszyny. Tysiąc słów nie zastąpi tego co jeden rysunek, masę podstawy znajdziesz w dziale "Frezarka - konstrukcja metalowa" .
Śruba to pierwsze co mi przyszło do głowy, ale ona jest poddawana głównie siłą skręcającym, ale np. w osi Z podczas postoju działają na nie tylko siły rozciągające. nie wiem czy to będzie najszczęśliwszy przykład... nic lepszego nie przychodzi mi do głowy.
W ostateczności zwykłe połączenie śrubowe, w pionie, jest rozciągane na skutek podwieszonej masy...
Wiem!! zajrzyj tutaj . W elektrowrzecionie z automatyczną wymianą narzędzi przez środek przechodzi szpilka zaciągająca chwytak. Ta szpilka jest tylko i wyłącznie rozciągana. Nie czytaj całego tematu, bo to nie ma sensu, poprzeglądaj rysunki, linki. Znajdziesz tam siły z jaką zaciągane są oprawki, czyli siły z jaką jest rozciągana szpilka. Może być problem z literaturą, zostają katalogi. Jakby co to pytaj
