Znaleziono 3 wyniki

autor: Piotr Rakowski
28 kwie 2009, 09:36
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Problem z zasilaniem lasera
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2408

Do kol. Leoo - tylko problem polega na tym, że w tym wykonaniu sterownika krańcówki są podłączone do styków zwiernych (normalnie rozwartych), nie rozwiernych.
autor: Piotr Rakowski
28 kwie 2009, 09:27
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Problem z zasilaniem lasera
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2408

Dzięki za informacje. Posprawdzam wszystko. Po rozmowie z kol. JarkiemK mam podobne podejrzenia - indukowanie się napięcia w przewodzie krańcówki.
autor: Piotr Rakowski
28 kwie 2009, 00:40
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Problem z zasilaniem lasera
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2408

Problem z zasilaniem lasera

Witam kolegów elektroników.

Mam problem, który po krótce wyjaśnię. U mojego klienta jest przedziwne zasilanie, które powoduje powstawanie pulsujących napięć (niskich - do 2.5V) na obudowie. Ponieważ w sterowaniu (chińskim), jakie zastosowałem, krańcówki są zwierne, a nie rozwierne (oczywiście do masy) pojawienie się takiego napięcia na obudowie niekiedy (szczególnie przy użyciu większej mocy lasera > 30%) widziane jest przez układ sterujący, jak zadziałanie krańcówki. Chińscy producenci laserów upierają się przy uziemianiu urządzeń w sposób bezpośredni - do druta wbitego w ziemię. Ta maszyna nie jest uziemiona, a mój Klient zlecił analizę firmie specjalizującej się w elektryce. Oto jej badania i wnioski:

[...]
1. Sprawdzenie układu zasilania:
Układ zasilania z transformatora energetyki TN-C, linia 4przewodowa od transformatora do rozdzielni zasila halę produkcyjną. Przewód neutralny i ochronny od transformatora do rozdzielni są wspólne. W rozdzielni następuje rozdział szyn – neutralnej N i ochronnej PE. Ze względu na asymetrię załączanych i wyłączanych obciążeń na linii N i PE występują spadki napięć względem punktu zerowego transformatora i tętnienia względem ziemi.

2. Znalezienie niezależnego uziemienia roboczego
Hala produkcyjna jest konstrukcji stalowej, słupy nośne osadzone w fundamentach.
Sprawdzenie oporności uziemienia przy obciążeniu czajnikiem elektrycznym 1,5kW i pomiarze spadku napięcia w stosunku do przewodu N i stalowej konstrukcji słupa praktycznie nie mierzalne. Słup można, można sprawdzić jako uziemienie robocze. Pomiar napięcia tętnień oscyloskopem pomiędzy szynami N i PE a konstrukcją słupa wykazał poziom od 1,5 do 2,5 Vpp.

3. Podłączenie korpusu plotera do uziemienia: prąd wyrównawczy znaczny powoduje iskrzenie przy stykaniu ze słupem. Poprawy pracy urządzenia nie stwierdzono.

Wnioski:
Należy skonsultować z wykonawcą urządzenia sposób jego zasilania. Dokonać uporządkowania systemu i ewentualnej separacji od sieci. Połączyć korpus z uziemieniem roboczym jeżeli jest to niezbędne. Zacisk ochronny i ekwipotencjalny nie mogą być jednocześnie zastosowane na jednym urządzeniu.
[...]

Podpowiedzcie mi proszę co mam zrobić, bo powyższe dla mnie to niestety bełkot.

Wróć do „Problem z zasilaniem lasera”