Znaleziono 7 wyników

autor: ostanislaw
03 paź 2015, 21:37
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Brzeszczot przewiercony. nie ucierpiało przy tym żadne wiertło. Otwór wykonałem spawarką elektrodą 2mm. Wyszedł otwór o średnicy ok 4mm. potem rozpiłowałem go do średnicy ok 6mm za pomocą iglaka diamentowego przy okazji korygując położenie otworu. Razem z piłowaniem zajęło mi to trochę więcej niż godzinę.
Mam brzeszczot maszynowy o podziałce 6 zębów/cal.

Ucięłem tym brzeszczotem ten sam co w poprzednio wałek. Czas cięcia 14min. i dodatkowo było obciążenie przesunięte na max.
autor: ostanislaw
02 paź 2015, 21:16
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Dzisiaj doregulowałem swoją piłę. I mogę przedstawić pierwsze spostrzeżenia z brzeszczotami od ręcznej piły do metalu założonymi na piłę ramową (300mm)
Brzeszczoty HSS nie nadają się do cięcia. Jak zauważyłem w połowie brzeszczotu ciężar ramienia powoduje jego ugięcie a przy końcówce następuje gwałtowne obciążenie i brzeszczot pęka jak szkło.
Brzeszczot BiMetal radzi sobie z tym obciążeniem i nadaje się do cięcia drobnicy np pręty do 20mm, kątowniki, płaskowniki. takiego cięcia na warsztacie mam 80%
Dziś ucięłem tloczysko z siłownika 50mm brzeszczot BiMetal z chłodzeniem (100ml emulsji) w czasie 10min. Brzeszczot nie ma wielkich śladów zużycia.
Minusem jest jednak to że brzeszczot jest dosyć elastyczny i przy cięciu grubych materiałów ugina się powodując schodzenie rzazu w bok.
Do cięcia pełnych materiałów trzeba stosować brzeszczoty oryginalne.. W moim wypadku takie cięcie wypada rzadko więc piła na codzień będzie miała Bi Metal.
Chłodzenie kroplówkowe u mnie się sprawdza, zarówno przy drobnicy jak i przy grubym materiale.

Roman masz u mnie + !)

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś próbował wykonać otwór w brzeszczocie do piły ramowej? Chodzi oczywiście o przekalibrowanie brzeszczotu 400mm na 300mm.
autor: ostanislaw
01 paź 2015, 19:54
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Mam jeszcze takie pytanie czy jest jakaś metoda sprawdzenia naprężenia brzeszczotu w piłce? Ramka stalowa od piłki ręcznej jest stosunkowo elastyczna i nie grozi zbytnim naprężeniem brzeszczotu. Natomiast żeliwna rama piły mechanicznej jest bardzo sztywna i łatwo przeholować z naprężaniem.
autor: ostanislaw
30 wrz 2015, 23:04
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Pierwsza próba przecinania brzeszczotem HSS zwykłym wałek 30mm (półoś ze skody) niecałe 6min. początkowo 1/3 przecinałem na sucho a pużniej puściłem smarowanie z kroplówki. widać wyrażnie różnicę na cięciu. Chłodziwa popłynęło dosłownie 100 ml.
Pozostaję przy smarowaniu kroplówkowym. Można precyzyjnie regulować przepływ i nie trzeba żadnych pompek. Płyn z korytka można zebrać do butelki i po przefiltrowaniu ponownie użyć.
Ale żeby nie było tak dobrze przy próbie cięcia ceownika zimnogiętego 120mm (nie był dość sztywno zamocowany) dwa brzeszczoty prysnęły jak sopelki.
autor: ostanislaw
29 wrz 2015, 20:45
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

oryginalny brzeszczot który był założony na maszynie ma 14 ząbków na cal a brzeszczot od piłki ręcznej ma 24 ząbki.
Różnica w cenie jest i to znaczna. bo za 60zł ja kupuję 70 szt brzeszczotów.
Nie bardzo mogę znależć opisy tych brzeszczotów ale nie wyglądają na badziew. Nawet jeżeli jeden brzeszczot przypadnie na jedno grube cięcie to i tak koszt cięcia będzie niski.
Jeśli jednak będzie trzeba to zawsze można kupić brzeszczot maszynowy. tak jak piszesz to nie majątek.
autor: ostanislaw
29 wrz 2015, 18:08
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Dziękuję za porady. Szczególnie liczyłem na Romana bo już kilka jego wskazówek na temat piły przeczytałem.
RomanJ4 pisze:Wniosek z tego taki, że przy pełnym wałku ø60mm ząb będzie skrawał tylko do wypełnienia wrębu wiórem(zapchania) czyli na b. krótkim odcinku ciętej szerokości. Wiór wypełniający wrąb uniesie ząb nad materiał nie pozwalając mu dalej skrawać, i będzie się ślizgać aż do wyjścia z rzazu.
Jak sądzę to małe ząbki spowodują dłuższe czas cięcia ale nie powinno wpływać na trwałość brzeszczotu w grubym materiale.
Jak będzie już niedługo się przekonam bo kupiłem brzeszczoty trzech różnych firm. a mam do cięcia kwadratowy pręt 40x40, będzie okazja przetestować,osiągami się pochwalę.
Piła ma ciekawe imadło. Śruba ma gwinty jak śruba rzymska przez co szczęki zawsze są na środku brzeszczotu. posów ustawiłem tak że dla materiału 70mm pozostaje ok 10mm niewykorzystanego brzeszczotu na końcach.
Tymczasem walcżę z dozowaniem chłodziwa grawitacyjnie.
autor: ostanislaw
28 wrz 2015, 21:20
Forum: WARSZTAT
Temat: Piła ramowa
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 12359

Doklejam się do istniejącego tematu bo nie warto zakładać nowego.
Kupiłem piłę ramową http://allegro.pl/pila-ramowa-do-metalu ... 93988.html z tej aukcji. Piła jest w porządku chodzi cicho i bez luzów. Zasilanie 220V moc 300W. Szybkość pracy ok 60-65 cykli/min. Długość brzeszczotu 300mm.
Zamierzam ją jednak trochę zmodernizować. Liczę na uwagi praktyków i posiadaczy piłek o podobnej zasadzie pracy.
Pierwsze co zrobiłem to zabudowałem załącznik przyciskowy i podłączyłem krańcówkę która była zamontowana ale nie podłaczona.
Piła po docięciu materiału do końca wyłącza przesów mechanicznie i krańcówka wyłącza silnik.
Kolejną modyfikacją będzie chłodziwo grawitacyjnie kroplówką na brzeszczot w czasie cięcia i korytko na chłodziwo.
Dodatkowym usprawnieniem będą dwa kółka na tylnych nogach i gumowe kopytka na przodzie aby piłka stała się bardziej mobilna.
Zamierzam zastosować do cięcia brzeszczoty jednostronne od ręcznych piłek.
Większośc prac to cięcie drobnych kształtowników, ale czasem potrzebuję przeciąc np wałek lub prostokąt o średnicy do 60 mm.
Czy cienkie brzeszczoty dadzą radę?

Wróć do „Piła ramowa”