Znaleziono 1 wynik

autor: ostanislaw
12 kwie 2012, 20:49
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: OUS 1 - wersja katowicka
Odpowiedzi: 721
Odsłony: 177291

Wykonanie koła zębatego do gitary

Witam wszystkich miłośników zabytkowych maszynek. Wczoraj doczytałem do końca cały temat od strony 1-59. Spotkałem gdzieś w trakcie pytanie o możliwość wykonania kół do gitary. Wykonywałem takie kółko o 80 zębach i module m=1 przy pomocy tokareczki piłki do metalu i pilnika iglaka. Wynik jest zadowalający.
Może krótkie przedstawienie. Jestem "OUSaiderem" bo nie mam OUSa. Posiadam tokarkę TSB16, tokarkę ZUCH, i tokareczkę typu jak ZUCH ale bez śruby pociągowej. Wszystkie były w mniejszym lub większym stopniu zdekompletowane lub uszkodzone. Bliżej o moich przeróbkach -jeżeli będzie ktoś zainteresowany.
Wracając do koła, najpierw trzeba wyliczyć średnicę dla przewidzianej ilości zębów.
Ja to liczyłem z proporcji (średnica koła posiadanego/ilość zębów koła posiadanego=średnica koła dorabianego X/ilość zębów koła dorabianego).
Tą proporcję można sprawdzić na kilku zębatkach które się posiada.
Podczas toczenia surowca pod wykonywaną zębatkę warto zrobić ryskę na średnicy dna zębów (ułatwi to nacinanie piłką rowków.
Mając surowy krążek przykładamy go do innej zębatki o zbliżonej ilości zębów (ja miałem z=76) i trasujemy kilka najbardziej zbliżonych do siebie ząbków. Przesuwamy krążki tak aby zgrywały się nam ostatnie linie i trasujemy kolejne linie zębów. Jeżeli nie popełniliśmy błędu to na krążku powinno być wytrasowane tyle zębów ile zaplanowaliśmy.
Dalej to prace ślusarskie. Piłką nacinamy rowki po jednej stronie linii na głębokość wrębu zęba.
następnie pilnikiem nożowym i trójkątnym rozpiłowujemy kształt zębów.
Przy tej czynności można przymierzać do posiadanej zębatki jak wygląda zazębienie.
Po zakończeniu całego wieńca koło zębate jest prawie gotowe.
Zakładamy je na gitarę i ręcznie obracając sprawdzamy czy będzie się obracać na całym obwodzie. jeżeli nie to można poprawić piłowanie. Jeżeli już możemy obracać koło ręcznie, można włączyć tokarkę i pozwolić aby kółko swobodnie toczyło się po sąsiednim kole.
napewno przy tym będzie trochę jazgotu. po kilku minutach (1-2min).wyłączamy tokarkę i oglądamy wszystkie zęby. Miejsca gdzie ząb się błyszczy należy lekko liznąć iglakiem bo tam pracował najciężej (za ciasno spasowany). Następnie znowu na gitarę sprawdzić ręcznie -włączyć -sprawdzić -podpiłować-itd...aż do zadowalającego efektu.
Tak wykonana zębatka to będzie naprawdę dzieło sztuki.
Tak to u mnie wyglądało. Dodam jeszcze że nie była to jedyna zębatka wykonana ręcznie ale tamte to inna historia.
Jak kogoś to zainspiruje mogę zrobić zdjęcia.

Wróć do „OUS 1 - wersja katowicka”