Dziękuje za dotychczasową pomoc.
lajosz pisze:@ Dolce
1.) Zapisałeś model jako ?
Hmm, nie pamiętam czy użyłem na końcu opcji "zapisz jako". A w obecnym stanie - czy ten relief można jeszcze wygładzić ? Jeśli tak to jak to wykonać ? Po otwarciu i edytowaniu projektu narzędzie wygładzające nie działa, nie widać na powierzchni reliefu zmian, podczas wodzenia narzędziem po powierzchni reliefu.
lajosz pisze:
4. ) Nie, nie każdy relief trzeba zapisywać jako siatkę trójkątów i co więcej, nie należy tego (moim zdaniem) robić.
Jak już pisałem, reliefy zapisujemy jako .rlf
Natomiast przekształcenie reliefu w siatkę trójkątów służy tylko do tego, żeby można było taki relief wyeksportować do innego programu, więc po przekształceniu, zapisać można jako 3dp, stl, obj, następnie zaimportować taki model do innego modellera np. Rhino, Sculptris, itp.
1) W takim razie kiedy zapisywać relief w siatkę trójkątów a kiedy nie ? Czy używać tej operacji tylko wówczas, gdy planujemy otworzyć projekt w innym programie ?
2) Jak pisałem poprzednio, projektując załączony model kierowałem się filmem instruktażowym. Prowadzący tworzył siatkę trójkątów każdorazowo po wykonaniu kolejnego modelu. W Wówczas element pojawiał się w "Złożeniu" (po kliknięciu opcji "dodaj do projektu"). Jeśli założymy, że nie będziemy tworzyć siatki trójkątów to w jaki sposób można dodawać modele do złożenia i czy w ogóle jest to konieczne ?
3) Dołączam kolejne dwa pliki z projektami oznaczone jako Dziwoląg1 i 2.
Projekt miał być w stylu motywu ozdobnego w ramce.
Zadanie wykonywałem następująco : po otwarciu "Nowy projekt" i zaimportowaniu wcześniej opracowanego reliefu z motywem (o wymiarach 200x200) utworzyłem siatkę trójkątów. Element pojawił się w złożeniu (nazwałem go "st"). Następnie odznaczyłem widoczność wszystkich elementów i kliknąłem ppm na "Przód reliefu" + dodałem "Nowy" (pojawiła się "Warstwa reliefu 1"). Ponieważ średnica zewnętrzna ramki ma być większa od średnicy motywu dlatego wszedłem w zakładce "Model" ustawiłem większy rozmiar (240xc240). Wykonałem okręg zewnętrzny (240mm) i zofsetowałem go wewnętrznie, uzyskując wymiaru wewnętrznego okręgu ramki taki sam jak zewnętrzny motywu czyli 200mm, aby motyw "wpasował" się w ramkę. Następnie w celu wykonania ramki użyłem wyciągania złożonego. Pojawił się kolejny relief, mający tworzyć właśnie zewnętrzną ramkę motywu. Utworzyłem siatkę trójkątów dla tego reliefu, dodałem go do projektu i pojawił się w "Złożeniu".
Wszystko pięknie tyle, że zamiast uzyskać dwa niezależne elementy, motyw "wlazł" na ramkę. Po otwarciu załączonego pliku Dziwoląg1 wszystko co opisałem widać. Dokładniej to ten dziwoląg jest widoczny przy włączonej widoczności warstwy bitmapy. Dodatkowo - jeśli podczas zaznaczonej widoczności wszystkich elementów kliknie się na "Przełącz widoczność głównego" pojawiają się dodatkowe elementy. Usunąłem warstwę bitmapy i problem z "rozlewaniem" się motywu na ramkę zniknął.
4) Pojawił się natomiast nowy. Załączam plik z usuniętą już warstwą bitmapy - Dziwoląg2. W tym przypadku problem polega na tym, że w projekcie są dwie ramki. Jedną już "przekolorowałem" na strukturę drewna a druga jest w kolorze takim jaki jest domyślnie ustawiony podczas tworzenia modeli. Jeśli przesunie się ramkę "drewnianą" podczas manipulowania widokiem złożenia "ramka" w opcji "Pozycjonowanie - Położenie" to widać, że jest ona nałożona na tą drugą.
Skąd to się wzięło ?
Jeśli ktoś miał by czas na wytłumaczenie mi cierpliwie czego nie kapuję to będę naprawdę wdzięczny za naprowadzenie na dobre tory.
5) Jeszcze pytanie o możliwość rysowania i zaznaczania wektorów podczas przełączonego rysunku na widok 3D. Widziałem na filmiku, że można rysować wektory w tym widoku. Faktycznie, nieraz udawało mi się również tak rysować. Jednak nie zawsze tak jest. Nieraz by narysować lub zaznaczyć wektor muszę przejść do widoku 2D. Na razie nie doszedłem od czego zależy możliwość rysowania/zaznaczania wektorów podczas pracy w widoku 3D. Prosił bym o wytłumaczenie, zorientowani będą zapewne wiedzieli co chodzi.
Z góry dziękuję za kolejną pomoc.