Znaleziono 4 wyniki

autor: abyss
26 paź 2016, 12:16
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: prędkości cięcia
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2166

cinematic2 pisze:Mody wynikają z KONSTRUKCJI LASERA a nie z jego uszkodzenia.
To akurat jest oczywiste, nigdy nie twierdziłem czegoś innego. Mówię, że na rynek trafiają W PRAKTYCE narzędzia z innymi modami i nie twierdzę że są to celowe zabiegi czy uszkodzenia. Po prostu sprzedają takie.
Gdybyś był w stanie podać miarodajne źródło które wspomina o dyskwalifikacji innych modów niż TEM00 do pracy przy cięciu / grawerowaniu w maszynach CO2 o mocach do 100W - będę zobowiązany bo to jednoznacznie zamknie mi buzię, co więcej - grzecznie przeproszę.
cinematic2 pisze:Mierzy się moc lasera a nie moc w układzie. Choćby po to żeby wyeliminować inne czynniki mogące mieć wpływ na wynik pomiaru.
Przecież nie piszę, że nie należy zmierzyć mocy samego rezonatora badając jego jakość. Piszę, że w tym wątku który dotyczy prędkości cięcia (!), że pomiar energii jaką tniemy materiał jest dużo bardziej miarodajny jako wartość porównawcza. Właśnie dlatego, by jak sam piszesz "po to żeby wyeliminować inne czynniki mogące mieć wpływ na wynik pomiaru."
autor: abyss
25 paź 2016, 12:38
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: prędkości cięcia
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2166

cinematic2 pisze:Nie używa się laserów, które mają mody poprzeczne inne niż TEM00 lub near TEM00. Każdy inny to swoisty "wypadek przy pracy" projektanta.
Tyle fajny co bezużyteczny.
To nie zmienia faktu, że takie tuby / lasery małej mocy masowo trafiają na rynek i są używane. Zwykle dostawca nie informuje o producencie tuby nie mówiać już o tym czy wiązka jest gusowska czy inna.
cinematic2 pisze:nie mierzy się mocy lasera ZA SOCZEWKĄ.
Chyba, że chcesz skasować miernik.
Moc lasera mierzy się na wyjściu z rezonatora.
A to mnie zaciekawiłeś. Dlaczego?
Gość który produkuje mierniki to robi, sam to robiłem. Mówię o laserze CO2 małej mocy - powiedzmy do 100-130W a nie 1kW. Gdyby umieszczać miernik w okolicach ogniskowej soczewki - to się w pełni zgodzę, miernik może zostać zniszczony. Ale w odległości takiej jak 2-2.5 raza ogniskowa to nie widzę powodu. Wówczas gęstość energii jest zbliżona (i niższa) niż bezpośrednio na wyjściu rezonatora.
Obrazek
autor: abyss
24 paź 2016, 22:23
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: prędkości cięcia
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2166

obser pisze:może warto zrobić rzetelne testy i podać wyniki? W końcu nie ma się czego bać jeśli jest się pewnym swojej maszyny i jest się czym chwalić ;)
Temat ciekawy - ale myslę, że trudno o identyczne (a nie tylko podobne) materiały. Szczególnie, gdy materiał jak sklejka czy drewno ma inną teksturę, wilgotność, czy tniemy w nieco innych warunkach jak temperatura czy nawet cisnienie atmosferyczne. Bo co do samego procesu technologicznego to już trochę prościej - moc wiązki "na wyjściu" moóżna zmierzyć, podobnie ciśnienie - gorzej z siłą i rodzajem wyciągu, można też próbować określić gęstość energii w punkcie cięcia - ale to na tyle skomplikowane, że obawiam się czy przyjęcie jednej zasady pomiarowej jest realne (miernik mocy + siatka "graticule" na konkretnym materiale). Chyba - że podejść do tego tylko tak:
"Testowo przecinam plexę 5mm najszybciej z prędkością 28mm, zmierzona moc wiązki za soczewką to 47.5W"
Jednak tu pojawia się problem, bo różne mody lasera (TEM 00 vs. TEM01) są predysponowane do efektywnego cięcia grubych materiałów, a inne do szybkiego cięcia cieńszych (przy tej samej mocy wiązki).
autor: abyss
25 maja 2016, 09:52
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: prędkości cięcia
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2166

rc666 pisze:Czy pytanie dotyczy predkosci ciecia (predkosc kataowa narzedzia) metry/minute.
Czy chodzi o posuwy mm/s??
Mi to brzmi jakby kolega z USA pomylił laser z frezarką CNC (bo wspomina o prędkości kątowej narzędzia).

Wróć do „prędkości cięcia”