Znaleziono 1 wynik

autor: adam Fx
27 sie 2009, 22:58
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Lekka niewspółosiowość
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 15820

Nie dokręcenie konika ma znaczenie każdy kto mierzył go na czujnik wie o tym że jak dokręcamy śrubę wskazówka potrafi sporo się przesunąć.... Uwaga też na wióry które mogą się dostać miedzy konika a prowadnice łoża będą wtedy fałszować pomiar w dodatku mogą także wgnieść się na skutek dokręcenia konika od spodu i z pozoru wszystko będzie OK a jednak jakiś złośliwie przyklejony wiórek może nam psocić.... proponuje też rozkręcić to co na foto wyczyścić i przejechać krawędzie pilnikiem żeby nie było farby i zadziorów.
Złóż wszystko do kupy przetocz wałek na np. L=200 fi 19 zmierz wymiar mikrometrem przy koniku i uchwycie.. jeśli masz stożek to przesuń konia śrubą regulacyjna w odpowiednia stronę. Powtórz próbę i tak do skutku

[ Dodano: 2009-08-27, 23:27 ]
Opis ustawienia konika:
1.wałek o długości powiedzmy L=200 planujemy z obu końców i robimy nakiełki ( przy pomocy nawiertaka)
2.w uchwyt łapiemy kawałek materiału i toczymy (może być z ręki) na stożek (widać na pierwszym rys.
3.materiał mocujemy kłach (zakładamy lekko dociskamy konikiem obracamy go na kłach żeby się dobrze ustalił w nawierconych otworach, mocno dociskamy i blokujemy pinole (kieł w koniku najlepiej żeby był obrotowy a nie stały jeśli jest stały pamiętamy o smarowaniu ja stosowałem obrotowy kieł) rys2
4.przetaczamy surowy wałek na średnice np. ok. fi19 (proponowany kierunek toczenia strzałka czerwona rys. 3
5.miezymy średnice wałka od str. Konika na skali suportu poprzecznego dodajemy wartość tak aby np. wyszła średnica 18,5 i toczymy całość .
6. mierzymy mikrometrem oba końce wałka(rys.3 strzałki niebieskie) i oceniam jaką mamy różnice i w którą stronę skorygować położenie konika(rys 3 strzałki fioletowe- śruby do ustawienia położenia osi konika)
7. i znowu dokręcamy wszystko i jedziemy na mniejsza średnice nasz wałeczek i znowu pomiar i ewentualna korekta

Wróć do „Lekka niewspółosiowość”