Znaleziono 5 wyników

autor: robson24-78
29 maja 2012, 11:37
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Jak zrobić coś plastikowego w domu ?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 37592

:) Wszystko w porządku, ale zrozum że ja nie miałem, nie mam i nie będę miał w planach otwierania żadnej firmy zajmującej się recyclingiem, nie musisz mnie przekonywać jakie są koszty itp. Podałem jako przykład firmę która się tym zajmuje w moim regionie tylko po to żeby pokazać że takie rzeczy się robi i musi przynosić to zysk skoro firma działa już chyba 5 rok i rozwija się.
Zapomnijmy najlepiej o firmach i recyclingu PET-u, bo nie o to mi chodziło kiedy zadawałem pytanie. Ot, pomyślałem sobie że może dałoby radę w warunkach domowych przetopić sobie trochę butli w powiedzmy małą taflę i coś potem z tego wydziergać do własnych potrzeb - taki tani zamiennik plexi. Jeśli się nie da z powodu niestabilności tworzywa podczas jego topienia i wydzielania trujących substancji, to nie mam zamiaru się w to bawić. Tyle w temacie.

Pozdrawiam!
autor: robson24-78
29 maja 2012, 09:52
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Jak zrobić coś plastikowego w domu ?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 37592

oskaeg pisze: A możesz napisać co ta firma wytwarza z tych butelek ?
O nie nie produkują niczego - skupują butle i przerabiają je na drobną sieczkę, jeśli można to tak nazwać, którą sprzedają dalej - można się domyślać że pewnie do producentów granulatu lub eko-bawełny ;)
oskaeg pisze:Ja piszę ogólnie bo amatorów tworzyw sztucznych jest jak widać wielu na tym forum.
Właściwie nie ma się czemu dziwić - jesteśmy otoczeni tworzywami sztucznymi... A jeśli można je wykorzystać wtórnie bez inwestowania w nie wiadomo jaką technologię to czemu nie spróbować?
autor: robson24-78
28 maja 2012, 14:50
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Jak zrobić coś plastikowego w domu ?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 37592

oskaeg pisze:Wiesz dlaczego poświęcam swój czas i odpisuje Ci ? Bo myślałem kiedyś tak jak Ty.
Mówiąc szczerze, nie rozumiem mentalności niektórych ludzi - robisz łaskę odpisując w temacie? To nie odpisuj... Marnujesz swój cenny czas? Nikt Cię nie do tego nie zmusza... Uważasz się za guru w temacie tworzyw sztucznych? Uważaj tak dalej...
Moje pytania wynikają z czystej ciekawości, nie mam zamiaru otwierać firmy i robić Ci konkurencji ;)
oskaeg pisze:Pod spodem masz układ plastyfikujący od wtryskarki tworzywo może przebywać w takim układzie nie dużej jak 8 min.



Do ruszenia tego układu potrzebujesz takiego silnika : ( + pompa )

Bardzo ładna specyfikacja, silnik 11 kW - to pewnie miało mnie przerazić i ostatecznie zniechęcić? Na codzień mam do czynienia z silnikami o znacznie większych mocach :)
Tyle że ja zapytałem Cię nie o budowę wtryskarki a o specjalny młyn o którym napisałeś wcześniej, nie wspomniałem słowem o żadnej wtryskarce, bo nie mam zamiaru bawić się w budowę czegoś takiego.
oskaeg pisze:Co do recyklingu to bardzo ciekawe przemyśl to jeszcze raz weź pod uwagę obecne ceny paliw :)
Nad niczym nie muszę myśleć - firma w której pracuje mój znajomy działa i ma się dobrze - pracują na 2 zmiany a mogliby na 3 gdyby mieli więcej źródeł zużytych butelek :)

Mimo wszystko dziękuję Ci za poświęcony czas, ale mógłbyś go zaoszczędzić zawężając swoją wypowiedź do przykładu dla prostaków z garnkiem - chodziło mi o pójście w tym kierunku. Już sam fakt wydzielania przez PET szkodliwych związków podczas próby jego topienia wystarcza mi do nie podejmowania żadnych prób - zdrowie ma się jedno...

Pozdrawiam!
autor: robson24-78
28 maja 2012, 09:16
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Jak zrobić coś plastikowego w domu ?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 37592

oskaeg pisze:PET jest bardzo niestabilny termicznie a tworzące się podczas degradacji dioksyny są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i środowiska (są rakotwórcze). Dlatego nie wolno palić śmieci w piecach i są za to wysokie kary.
Kolego oskaeg, trochę za daleko idące wnioski wyciągasz - czy ja słowem wspomniałem o paleniu butelek? Skoro pytam o przetop to mam na myśli urządzenie z termostatem trzymające zadaną temperaturę - to przecież żaden problem aby takowe wykonać czy na upartego kupić...
oskaeg pisze:PET jest tworzywem nie łatwym w obróbce nawet jak kupisz oryginalny worek granulatu to w ciągu 10 min złapie wilgoć z powietrza i nie będzie się nadawać do żadnej obróbki nic z PETem w domu nie zrobisz bo nie masz odpowiedniego sprzętu.
O jakiej obróbce piszesz? Bo jeśli idzie o obróbkę mechaniczną to mam zgoła odmienne zdanie.
Mógłbyś rozwinąć myśl o łapaniu wilgoci? Z tego co wiem to PET faktycznie ma zdolność absorbowania wilgoci, ale pod działaniem wysokich ciśnień - to chyba jedna z metod jego utylizacji o ile się nie mylę...
oskaeg pisze:Żeby przerobić butelki na coś innego potrzebujesz specjalnego młynka, suszarki i wtryskarki ślimakowej lub wytłaczarki.

PS : Co do recyklingu to bywa różnie bo najczęściej jest on w ogóle nie opłacalny lepiej zrobić nowe a stare zutylizować.
Mógłbyś również rozwinąć tematykę urządzeń o których wspomniałeś - co to za specjalny młynek?
Recycling PET nieopłacalny powiadasz? Tak się składa że mam w okolicy firmę która się tym nieopłacalnym procederem zajmuje - rozmawiałem z człowiekiem który tam pracuje i okazuje się że opłaca im się sprowadzać zużyte butelki z zagranicy i sprzedawać granulat producentom opakowań, więc chyba tak źle nie jest? Poza tym mnie nie interesuje przerób na wielką skalę.

Pozdrawiam!
autor: robson24-78
25 maja 2012, 09:43
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Jak zrobić coś plastikowego w domu ?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 37592

Mam nadzieję że autor wątku wybaczy mi "podłączenie się".

A czy któryś z kolegów próbował z przeróbką PET-u? Zaletą jest to że mamy go pełno wokół siebie, dobrze się obrabia mechanicznie, jest dość wytrzymały i obojętny biologicznie - nadałby się pewnie do wykonania wielu elementów maszyn. Teoretycznie wystarczy rozdrobnić i przetopić np. na tafle/kostki i frezować dowolne kształty.

Teoretycznie sprawa wygląda obiecująco, pytanie jak wygląda od strony praktycznej?

Z tego co wiem PET topi się w temp. około 230 st. C, więc wykonanie jakiegoś małego urządzenia do przetopu to w zasadzie niewielki problem.

Pytania jakie się nasuwają - czy opary nie są szkodliwe dla zdrowia (przypuszczam że nie) oraz czy po przetopieniu, tworzywo nie straci swoich właściwości fizykochemicznych?

Pytam o to bo wiadomo że przemysł odzysku PET-u rozwija się dynamicznie więc można by też spróbować na mniejszą skalę, dla własnych potrzeb.

Pozdrawiam!

Wróć do „Jak zrobić coś plastikowego w domu ?”