Znaleziono 3 wyniki

autor: Piotrjub
14 wrz 2005, 14:38
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: suwadełka IGUS DryLin N... czy ktoś stosował? dośw
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15724

jesli to pytanie do mnie to prosze aby kolega zwrocil uwage ze nawet nie podaje rodzaju materialu zastosowanego na ten profil, w/w firmy nie znam ale prosze o okreslenie rodzaju materialu, grubosci scianki i pytanie o co kokretnie koledze chodzi.
autor: Piotrjub
14 wrz 2005, 10:20
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: suwadełka IGUS DryLin N... czy ktoś stosował? dośw
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15724

Myślę ze Kolega Piotr Rakowski pomylił już wszelkie założenia a na pewno poplątał. Dodam, że Kolega mówi o doświadczeniu tych innych firm powołuje się na nie, ale doświadczenie Kolegi ALZ nie małe, bo przynajmniej od 1994 roku neguje nazywając je utarte kanony rozumowania.
Pisze kolega „W dzisiejszej dobie produkuje się bardzo sztywne profile aluminiowe z aluminium 6061 lub np. 7005, o niezwykłych wprost właściwościach (patrz: cieniutkie i niezwykle sztywne ramy rowerów wyczynowych).” Nie wiem tylko, o czym to świadczy, bo jest to prawda, ale częściowa podam taki przykład ramy rowerów wyczynowych raczej robi się z czegoś innego (włókna węglowe, kewlar) taki fajny rower a przynajmniej jego rama kosztuje to, co ostatni oglądałem grubo ponad 30 tys. zastosowanie tego materiału ma przede wszystkim znaczenie, aby zmniejszyć wagę roweru (wytrzymałość oblicza się tylko z bardzo lekkim zapasem, ale coś za coś, czyli waga do wytrzymałości), nie musi kolega mnie przekonywać nad wyższością ramy rowerowej aluminiowej nad stalową a tu nie ma znaczenie wytrzymałość, ale przede wszystkim waga.
Jeśli wrócimy do tematu naszych maszynek założenia są podobne jak w/w konstrukcjach chodzi o wagę i wytrzymałość, ale te wartości w tym wypadku, czym większe tym lepiej.
Zgodzić się należy całkowicie ze stwierdzeniem „Starajmy się obniżać koszty związane z ich wykonaniem zawsze miejmy przed oczami cel, jaki chcemy osiągnąć”.
Jeśli chcemy ułatwić sobie prace nad zrobieniem plotera i przyspieszyć jego wykonanie, obniżyć koszty zrobimy to z profili aluminiowych.
Nie wiem, czemu ale mamy tendencje do używania przesadnych słów „super dokładne śruby kulowe” a za chwile piszemy dokładność 0,05 mm, bardzo sztywne profile aluminiowe a jak nazwiemy profile stalowe - mega sztywne. Kolega stał się posiadaczem czegoś takiego, co kolega nazywa profesjonalną maszynką zapłacił około 30 tys. efekt jest taki, że jak ma coś zrobić bardziej precyzyjnego leci korzystać z nie swojej maszynki (na swojej nie jest tego wstanie zrobić), ale dziwna sprawa ta inna jest to konstrukcja stalowa. Jak ostatnio z nim rozmawiałem (tydzień temu) powiedział sfrustrowany, że jeszcze do przyszłego roku spłacać będzie swoją maszynkę (lizing) a zaraz po tym kupi profesjonalną o konstrukcji metalowej ta, która posiada nazywa bardzo mało stabilną (za dużo drgań, ugięć). „W dzisiejszej dobie maszyna z aluminium może być wystarczająco sztywna do obróbki nawet stali utwardzanej”, ale niestety nie jest bardzo bym prosił Kolegę o podanie konkretnej nazwy i modelu takiej maszyny. Dodam, że nie wiem czy kolega wie (w dobie obniżania kosztów jest to dziwne) ten ostatni link, który został zamieszczony pokazuje maszynkę, która ładnie wygląda a belka osi x jest wykonana z profilu aluminiowego, ale prowadnice już zastosowane liniowe prostokątne całe stalowe z uwagi, że sztywność takiego profilu jest nie wystarczająca, trochę to ratuje sprawę, ale tylko trochę.
Można zrobić nawet porównanie ja wezmę swoja konstrukcje stalową „rozdzielczość poniżej 0,001 mm, dokładność 0,05 mm u kolegi a dodając to chyba 2x większa, bo +/- 0,05 mm czyli 0,1mm” u mnie rozdzielczość 0,0001524 mm, dokładność 0,003 mm (zer nie pomyliłem). Będąc na targach oglądałem takie konstrukcje aluminiowe pokazywali nawet elementy stalowe wykonywane na ich maszynach, jak poprosiliśmy o pokazanie jak taka maszynka frezuje w stali zawsze następowały mega problemy i w końcu okazywało się, że robili to na innej maszynce???????????
Podsumowując do dziś profesjonalne (dokładne) maszyny robi się z konstrukcji stalowej, żeliwnej nie z aluminiowej.
A teraz podejście do wiedzy profesjonalisty z linka „Silniki krokowe zaopatrzone w enkodery HP tworzą mechanizm serwonapędu” „Zastosowanie sprzężenia silnika krokowego z enkoderem HP (serwonapęd)” oni ogłupiają klienta swoja wiedzą.
Będąc w fabryce ISEL oglądając ich maszyny (budowane na profilach Alu) sami przyznają, że te maszyny nie nadają się do obróbki stali (za mała sztywność) a do
§ Aluminium
§ plastics
§ milling plastics
§ wood
§ foam
Nie jest tak, że aluminium jest "be", a stal "cacy”, ale nie ma porównania jedno do drugiego wszystko zależy, kto co potrzebuje, ale zawsze konstrukcja stalowa będzie dokładniejsza, sztywniejsza. Nasi przedstawiciele w Polsce takich ALU maszyn jak kolega kupował ploter (konstrukcja Alu) mówili mu, że będzie mógł frezować nawet stal hartowaną (tak to ujęli) rzeczywistość okazała się bardzo brutalna.
autor: Piotrjub
10 maja 2005, 01:44
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: suwadełka IGUS DryLin N... czy ktoś stosował? dośw
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15724

Inny rodzaj prowadnic

[ Dodano: 2005-05-10, 01:47 ]
nastepne

Wróć do „suwadełka IGUS DryLin N... czy ktoś stosował? dośw”