Znaleziono 2 wyniki

autor: DZIKUS
23 kwie 2008, 18:50
Forum: Obróbka metali
Temat: Projekt sitka do maszynki do mielenia mięsa
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 12489

jasiu... pisze:
DZIKUS pisze:mam pytanie, ty sobie ten proces technologiczny wymysliles, czy serio gdzies to zobaczyles/przeczytales/uslyszales?
Pracowałem kiedyś w firmie, gdzie robiliśmy wykrojnik dla producenta sitek. Na marginesie, często wycina się otwory o średnicach mniejszych, niż grubość blachy. Przecież kółka zębate do zegarków też wycina się z blachy, a tam kształt zęba jest raczej o wiele bardziej precyzyjny, niż prosty okrągły otwór.

Ważne jest, żeby stempelki były odpowiednio sztywno prowadzone i miały odpowiedni do grubości blachy luz w otworkach matrycy. No ale to już konstrukcja narzędzia - wykrojnika.
hm, a juz myslalem, ze wzorem pewnego nieslawnego uzytkownika forum "wiem wszystko" ;)
w takim razie pewnie masz racje.
autor: DZIKUS
22 kwie 2008, 21:40
Forum: Obróbka metali
Temat: Projekt sitka do maszynki do mielenia mięsa
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 12489

jasiu... pisze:sitek jest potrzeba dużo, a więc oczywiście wycinanie z blachy (wykrojnik). Tak się to robi w rzeczywistości.

Mięso nie jest aż tak twarde, poza tym łatwiej naostrzyć sitko na magnesówce, więc sitko jest bardziej miękkie, niż noże. W sumie powinna to być stal, którą można ulepszyć do 40-42 HRC. Wskazana stal, dopuszczona do kontaktu z żywnością, ale w praktyce jest to zwykła stal narzędziowa węglowa (przecież sitka rdzewieją). Obróbka prosta - cięcie blachy na pasy (gilotyna), wycinanie na wykrojniku (dwa takty - najpierw dziurki, później okrojenie kształtu sitka, obróbka cieplna (hartowanie, odpuszczanie) no i ostrzenie - szlifowanie. Przed ostrzeniem wskazane pozbycie się zendry z otworów, która po hartowaniu będzie się tam znajdować.

mam pytanie, ty sobie ten proces technologiczny wymysliles, czy serio gdzies to zobaczyles/przeczytales/uslyszales??

jakos trudno mi uwierzyc, aby otworki ktorych srednica moze wynosci 3-8mm (na oko) mogly byc "w kupie" wykrwawane w blaszce majacej pare dobrych mm grubosci. ciezko tez uwierzyc, ze sa one tak slabo utwardzone, w koncu nie jest to cienki nozyk do chlebka, ktory moze sie zlamac przy byle okazji, wiec logicnze byloby hartowanie "ile wlezie."
natomiast zgodzilbym sie co do sensu stosowania wykrojnika, ale tylko do wykonywania okraglego polfabrykatu z tasmy stalowej bez zadnych otworkow.

Wróć do „Projekt sitka do maszynki do mielenia mięsa”