Znaleziono 4 wyniki

autor: DZIKUS
19 mar 2006, 13:45
Forum: Mechanika
Temat: PA6 a PA2 (PA20) itd.
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12358

marekpolanski pisze:Mysle ze takie komentarze , bądz co badz są nie na miejscu.. :?

jesli sie podaje komus wszystkie niezbedne informacje, tylko po to by na koniec wrocic do punktu wyjscia i znowu zaczac dywagacje ktorych rezultatem ma byc zaoszczedzenie 1zl (słownie: JEDEN ZŁOTY) na detalu bedacym przedmiotem dyskusji to w koncu mozna pojsc na calosc i zaproponowac redukcje kosztow do zera, stad tez pomysl z lodem wydaje sie byc rewelacyjny.

a teraz zeby nie byc goloslownym:
plaskownik Pa6 50x25 o dlugosci 150mm bedzie wazyl: 50[mm]x25[mm]x150[mm]x0.0027[g/mm3]=506.25gr=~0.5kg.
koszt 1kg aluminium pa6 w postaci plaskownika to ok 22zl
koszt materialu na ten detal wynosi wiec 11zl (slownie: JEDENASCIE ZŁOTYCH)

nie wiem and czym tu ejszcze mozna dyskutowac, chcesz zeby bylo taniej, zrob ze stali, plaskowniki w popularnych gattunkach 3t3s lub 45 sa w cenie ok 2.5-3zl/kg, co biorac pod uwage trzykotnie wieksza gestosc stali w stosunku do aluminium daje oszczednosc siegajaca ok 50%. jesli dalej chcecie sie zastanawiac z czego to zrobic, prosze, rozwazcie pro;pozycje zastosowania lodu :-/
autor: DZIKUS
19 mar 2006, 01:37
Forum: Mechanika
Temat: PA6 a PA2 (PA20) itd.
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12358

Szopler pisze:Przyjmijmy że ta dolna ma wymiary 150 x 50 x 25 [mm] - z czego najtaniej zrobić ?!
z lodu. wode mozesz miec za darmo ze zrodla oligocenskiego, ktorych w warszawie nie brakuje. spiesz sie, poki jest zima, to i na pradzie pobranym przez lodowke zaoszczedzisz, jesli sobie to zamrozisz na dworze. precyzyjne otwory wykonasz sobie pilniczkiem do paznokci.

jesli natomiast mozesz odzalowac "fortune" w postaci ok 10zl to polecam plaskownik ze stopu pa6.
autor: DZIKUS
16 mar 2006, 21:10
Forum: Mechanika
Temat: PA6 a PA2 (PA20) itd.
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12358

marekpolanski pisze:Praktycznie rzecz biorąć, podejrzewam , że jak juz trafisz na sklep w którym trafisz kawałek blachy / pręta który będzie ci odpowiadał to na pewno nie dostaniesz wyboru jaki gatunek:) dają PA6 przeważnie. Jeśli się będziesz się upierał na coś egzotycznego , peewnie da się sprowadzić, ale nie licz wtedy na coś mniej niż cały arkusz blachy. Osobiści udało mi się trafić końcówkę blachy z PA6 8mm, za niewielki kawałek zapłaciłem ponad 60 PLN 22PLN/Kg wiec nie wiem ile by kosztowała cała blacha :) pozdrawiam

w normalnych sklepach w ktorych zwyklem kupowac na ogole jest tak, ze ludzie wiedza czym handluja. jak jzu wyzej pisalem pa6 w posatci blachy jest teraz bardzo trudno dostepne, a jesli juz, to jest drozsze nie plaskowniki, walki lub tuleje z tego materialu. obecnie jedyne sensowne blachy wn normalnej cenie jakie mozna bez problemu dostac to gatunek pa11.
autor: DZIKUS
16 mar 2006, 02:08
Forum: Mechanika
Temat: PA6 a PA2 (PA20) itd.
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 12358

aluminium pa6 jest znacznie wytrzymalesz niz pa2 i do tego bardzo dobrze sie obrabia. pa2 jest do tego bardzo miekkie i daje wiory klejace sie do narzedzi.
1kg aluminium pa6 to w zaleznosci od sklepu i postaci (walek, tuleja, blacha) kosztuje srednio 22-25zl. na detale tego typu najlepiej bedzie kupic jakis plaskownik. jesli potrzebuejsz blache, to polskie huty przestaly ja produkowac w tym gatunku, mozna kupic blachy sprowadzane z zagranicy, ale sa one sporo drozsze (35-40zl za kg)


inne gatunki aluminium ktore sie do tego nadaja to pa7 wytrzymalesze od pa6 ale trudne do zdobycia lub pa9 (wg zachdnich norm aluminium 7075) ktore jest najwytrzymalszym stopem aluminium z tcyh ogolnie stosowanych. pa9 bywa stosowane na formy wtryskowe do tworzyw sztucznych, wystepuje pod anzwa handlowa FORTAL zamawia sie je w postaci plyt docinanych na wymiar. cena? kiedys od 60zl/kg w zaleznosci od ilosci. teraz podobno nieco potanialo.

wszsytkie wymeinione wyzej stopy sa nieprzeznaczone do spawania, choc oczywiscie da sie je spawac, tyle, ze traca one swoje wlasciwosci wytzrymalsociowe w poblizu spoiny, co jest spowodowane glownie tym, ze miedz dyfunduje z jej obszaru.

inne powszechnie dostepne stopy to aluminium pa38 ktore wystepuje przewaznie w postaci plaskownikow oraz rozmaitych profili. jest ono srednio wytrzymale ale bardzo dobrze sie spawa i anoduje, obrobka skrawaniem nieco utrudniona bo material jest miekki i zakleja narzedzia wiorami.
ostatni popularny stop to aluminium pa11 ktore zazwyczaj wystepuje tylko w postaci blach i plyt. dobrze sie spawa, wyzsza wytrzymalosc niz pa38, dosc dobra skrawalnosc.



jesli chodzi o mocne aluminium spawalne, to wg polskiej normy jest to stop pa47 (wg oznaczen zachodnich 7020) ale niestety jets on w polsce praktycznie nie do zdobycia

Wróć do „PA6 a PA2 (PA20) itd.”