Znaleziono 6 wyników

autor: DZIKUS
14 gru 2005, 21:45
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

Piotrjub pisze:
skoti pisze: Na tokarce na ktorej ja pracuje utrzymanie tolerancji w 7 klasie nie stanowi problemu 100szt utrzyma wymiar w granicach + - 0.0025 praktycznie przy mierzeniu mikromierzem nie widac roznicy miedzy sztukami.
Jak mozesz napisz co to za maszyna jaki model i jaka firma

o kurde, dopiero teraz zauwazylem, ze on tu mikronami szasta...
autor: DZIKUS
13 gru 2005, 23:59
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

Piotrjub pisze:Co prawda nie mogę się zgodzić z kolegą „nawet szlifierze narzędziowi maja problem z utrzymaniem tolerancji w dwóch setkach dla detali okrągłych o większych długościach” a tym bardziej nie przekonuje mnie „ściernica się ściera w trakcie pracy i w przypadku szerszych powierzchni wychodzi różnica wysokości krawędzi w setce lub dwóch”
I nie chce się tu rozpisywać o maszynach, wyposażeniu do nich, ściernicach i umiejętnościach szlifierzy

moj tatus to szlifierz z zawodu wyuczonego, a tokarz z wykonywanego. zreszta i tak, to co pisze opieram na obserwacji tego, co codziennie widze w pracy: jesli facet szlifuje plyte dluga na 1.2x0.5m z ulepszonego materialu (1.2311) to twierdzi, ze bez przejscia wyiskrzajacego gubi setke lub dwie na grubosci detalu mierzonej wzdluz obu krawedzi. rzeczy takie robimy na okraglo, wiec chyba gosc wie co mowi. natomiast nie wiem jak jest z jakoscia/trawloscia sciernic uzywanych w naszej firmie, aczkolwiek znajac sklonnosc wlasciciela do "oszczedzania" na narzedziach nie zdziwil bym sie, jesli nie byly by one najwyzszej klasy.
co do szlifowania walkow, to moze sie lekko zapedzilem, bo sie przyzwyczailem do "dokladnosci" szlifierza o wdziecznej ksywce ORACZ, wiec pewnie bezpodstawnie rozciagnalem to na caly rod szlifierski.

[ Dodano: 2005-12-14, 00:09 ]
skoti pisze:
Nie wiem na jakich maszynach i z jakimi "fachowcami" ci przyszlo robic ale jesli masz klopoty w utrzymaniu wymiarow tolerowanych w 7 klasie dokladnosci to w twojej firmie chyba macie jakies padniete maszyny :)
wyfrezuj sobie kanalek 8H7 gleboki na 50mm i dlugi na 40mm to pogadamy. nie mowie przeciez o jakis typowych operacjach tokarskich lub frezarskich, tylko o rzeczach bardziej wyrafinowanych


skoti pisze: Na tokarce na ktorej ja pracuje utrzymanie tolerancji w 7 klasie nie stanowi problemu 100szt utrzyma wymiar w granicach + - 0.0025 praktycznie przy mierzeniu mikromierzem nie widac roznicy miedzy sztukami . Detale wykonywane ze stali nierdzewnej i bez poprawiania korekcji. I da sie:) Oczywiscie zrobienie jednej sztuki w tolerancji + - 0.01 juz nie jest takie proste ale tez sie da przy odrobinie praktyki .
mamy nowa tokarke firmy ZM Tarnów, ktora byla juz reklamowana pare razy bo wciaz to gowno nie trzyma dokladnosci. sam imak szybkomocujacy firmy hase daje blad w granicach setki-dwoch przy zmianie noze. w szkole zdazalo mi sie uzywac centrum tokarkskiego famot i faktycznie detala mialy bardzo duza powtarzalnosc

skoti pisze: A na centrum zrobienie zrobienie otworu w 7 klasie tolerancji tez nie nastrecza zbytnich trudnosci. Robi sie otwor na zwiekszonej korekcji srednica freza mierzy sie ile brakuje koryguje wartosc korekcji przejezdza jeszcze raz i gotowe.
pomijajac drobiazg, ze otwory H7 zwyklismy popelniac wytaczadlem, a w wazniejszych detalach robimy to na wiertarce koordynacyjnej a nie na frezarce, pragne sie z toba podzielic radosna nowina, ze od dawna stosuje sztuczke z oszukiwaniem maszyny poprzez podawanie odpowiednio zmienionch promieni narzedzia

skoti pisze: Piszesz tez o dodawaniu na korekcji o 0.001 na cnc da sie ale ani na tokarce ani frezarce dodanie takiej wartosci nic nie da nawet jesli maszyna by byla tak dokladna zeby sie o tyle przesunac poniewaz ani frez ani noz tokarski nie zbierze tak malego naddatku .

JA TO NAPISALEM???????? GDZIE?????
autor: DZIKUS
13 gru 2005, 12:22
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

panowie: obaj jestescie niezli. nawet szlifierze narzedziowi maja problem z utrzymaniem tolerancji w dwoch setkach dla detali okraglych o wiekszych dlugosciach. nawet w przypadlku wiekszych plaszczyzn zaczyna byc to problem, bo sciernica sie sciera w trakcie pracy i w przypadku szerszych powierzchni wychodzi roznica wysokosci krawedzi w setce lub dwoch. w praktyce wyglada to tak, ze najpierw sie szlifuje zgrubnie, potem wykanczajaco, a wypadku prac bardzo dokladnych robi sie jeszcze jedno przejscie dodatkowe "wyiskrzajace" z bardzo malym przybraniem (0.01-0.02mm). przerabiam ten temat na wlasnej skorze, bo sie uparlem, zeby mi gosc zrobil rownoleglosc na zero w przypadku plyty 600x400x50mm stanowiacej podstawe mojej maszyny.

teraz odnosnie frezarek:
owszem, praktycznie kazda nowoczesna frezarka cnc ma teoretyczna rozdzielczosc nastawcza rzedu 0.001-0.0001mm. niestety jesli uklad sterowania "kaze" maszynie sie przesunac o 0.001mm to wiadomo, ze tak minimalny obrot walu serwomechanizmu gdzies sie "rozplynie" i maszyna albo w ogole sie nie przemiesci, albo skoczy o iles tam. widac to zreszta dobrze w czasie obrobki plaszczyzn, gdy teoretycznie frez jest na stalej wysokosci w osi Z, a tak na prawde na ekranie widac, ze caly czas skacze sobie o kilka tysiecznych.tak wiec w praktyce, nawet dobrymi narzedziami, w dobrych oprawkah, na dobrej maszynie ciezko jest uzyskac dokladnosci wymiarow w granicach setki lub dwoch. powodem jest to, ze sama maszyna ma jakis swoj blad, w najlepszym wypadku kilka mikronow, frezy maja swoje bicie, oprawki i wrzeciono rowniez. do tego dochodzi chlodziwo, wiory wpadajace w obszar obrobki, drgania i ch* wie co jeszcze. zdazalo mi sie frezowac kanalki w siodmej klasie (wiec tolerancja w setkach a nie w mikronach), i wiem, ze w jednym przejsciu zgrubnym i wykanczajacym jest to bardzo trudne do uzyskania. trzeba to przejechac jeszcze raz tym samym wiorem i sie pieprzyc z jakimis plytkami wzorcowymi bo inaczej ciezko to zmierzyc.


p.s. tajemnicze narzedzie pomiarowe o ktorym mowa to PASAMETR, i wlasciwie to nie sluzy ono do mierzenia wymiarow, tylko do sprawdzania odchylki od wymiaru zalozonego. nigy nie lubilem tym mierzyc.
autor: DZIKUS
11 gru 2005, 14:20
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

triera pisze:Skoro jest tak źle,
to dlaczego systemowe profile Alu są stosowane,
maszyny z nich wykonane sprzedawane
(a nie są tanie)? ;)
bo latwo z nich zbudowac maszyne
bo ludzie ktorzy je pozniej kupuja czesto sie na tym specjalnie nie znaja
bo ci ludzie czesto kupuja je z mysla o obrobce materialow miekkich z nieduzymi dokladnosciami w celach np. reklamowych
autor: DZIKUS
10 gru 2005, 13:18
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

dżizas chrajst... to ja bym jednak wolal zardzewiala maszyne ze stali lub zeliwa niz takie piekne blyszczace cacko, ktore profesjonalnie wyglada i ogolnie robi dobre wrazenie na osobach kierujacych sie tak istotnymi cechami jak np. kolor
autor: DZIKUS
09 gru 2005, 12:43
Forum: Linki
Temat: frezarka krok po kroku
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 14054

tyle roboty i kasy wpakowane w maszyne z aluminium. nie mam pytan.

Wróć do „frezarka krok po kroku”